Sananvapautta ja Tasa-arvoa!

Tep-po-nen

Hyvät palstalaiset,

Haluan esitellä teille mielestäni erittäin tervetulleen musliminäkökulman Munira Mirzalta, "islamofobian" ja monikulttuurisuuden kommentaattorilta Iso-Britanniasta (pahoittelen hätäistä suomennostani):

Brittilehtien tulee julkaista Muhammed-pilakuvat. Muslimien täytyy itse saada nähdä kuvat arvostella ne kukin itsekseen, sananvapautemme vuoksi.

Monet muslimit haluavat samat oikeudet väitellä, kritisoida ja haastaa uskontonsa, kuin muidenkin uskontojen edustajat.

He haluavat voida sanoa: "Hei, ei me mitään lapsosia olla, me kykenemme ottamaan vastaan kritiikkiä, me emme tarvitse erityissuojelua - me olemme tasa-arvoisia."

Monet eivät halua, että heitä kohdellaan erikoistapauksina, ilmeisinä uhreina.

On monia brittimuslimeja, jotka eivät loukkaantuisi pilakuvista. Moni muslimi toki loukkaantuu, mutta tämä on vain avoimessa yhteiskunnassa elämisen perusarkea.

Vapauden periaatetta tulee puolustaa hinnalla millä hyvänsä. Jos emme seiso täysin sananvapauden takana, emme kykene kommunikoimaan vapaasti, emmekä kykene haastamaan uskontoja ja aatteita.

Tanskassa on ollut maltillisten muslimien vastamielenosoituksia, jotka hyväksyvät pilakuvat. (Tepposen huomautus: en ole nähnyt yhtäkään; sapiskaa euromedialle! Huomautan myös, että seuraava paragrafi on erittäin hyvin kiteytetty.)

Ajatus siitä että kaikkien muslimien tulisi vetää yhtä köyttä "islamofobiaa"/"islamofobeja" vastaan on täyttä roskaa. Meidän ei tulisi tanssia äärimuslimien pillien tahtiin (äärimuslimit älkööt pahastuko, että yhdistin musiikin ja tanssin heidän aatteisiinsa), eikä myötäillä brittipoliitikkojen eliitin oletuksia siitä, mitä muslimit kykenevät kuulemaan ja mitä eivät

We should not play the games of extremists and nor should we play into the very patronising assumptions of the British political elite about what Muslims are capable of listening to.

http://news.bbc.co.uk/1/hi/world/europe/4676632.stm#mirza

4

195

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • JA TÄSSÄ TOISTAN

      sen. Jokainen niistä 12 kuvasta käsitellään yksitellen sijoitettuna samanlaisten aiemmin julkaistujen kuvien joukkoon ja sieltä on poimittva kuvat mikä loukkaavat ja perustella SYY siihen MIKSI.

      Luultavasti muslimit hyväksyvät ALKEELLISEN demokratian ilman imaamiensa kiihkoilua.

      Ne kolem imaamien luomusta jätettäköön omaan arvoonsa - ellei sitten islamilainen maailma kerro TOTUUTTA niistä jäsenilleen? Kuka kertoisi jos imaamit eivät sitä tee? Al Jazeerako?

    • Tep-po-nen

      Siellä terve järki, missä mainitaan:

      http://news.bbc.co.uk/1/hi/world/europe/4698528.stm

      Mutta kuinka hän uskaltaa väittää tällaista(!!!):

      "Profeetta Muhammed teki toki paljon hyvää, mutta hänen (muuttumaton?) määräyksensä tappaa homot ja islaminhylkääjät ei ole yhteensovitettavissa demokratian kanssa."

      • Perijä

        Hirsi Ali on rohkea nainen. Hän on sanonut jo niin paljon ettei enää kannata vaieta. Sinänsä sääli että hänen elämänsä on pilalla. Ei voi tehdä mitään julkisilla paikoilla ja aina turvamiehet mukana.


      • Neitsyt häkki
        Perijä kirjoitti:

        Hirsi Ali on rohkea nainen. Hän on sanonut jo niin paljon ettei enää kannata vaieta. Sinänsä sääli että hänen elämänsä on pilalla. Ei voi tehdä mitään julkisilla paikoilla ja aina turvamiehet mukana.

        siis Hirsi Alin kirja. Itse aion ostaa sen heti, kun löydän kirjakaupasta tai sitten tilaan nettikaupasta. Siitä oli juttua Helsingin sanomissa ja katkelmia. Hän kertoi omakohtaisia kokemuksia islamista.

        Myös Suomessa on tänään jotkut muslimit osoittaneet mieltään sananvapauden puolesta ja niitten sarjakuvien julkaisun puolesta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään

      Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää
      Maailman menoa
      138
      3799
    2. Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa

      Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri
      Maailman menoa
      336
      2944
    3. Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla

      Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt
      Tv-sarjat
      8
      1845
    4. Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."

      Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa
      Suomalaiset julkkikset
      5
      1588
    5. Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?

      Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja
      Tv-sarjat
      4
      1069
    6. Mun kaikkialta häviäminen

      Ei liity sinuun. Muista se. ❤️ Mua kiusataan enkä mä enää jaksa.
      Ikävä
      71
      914
    7. Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan

      Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar
      Kaste
      38
      854
    8. Onko teillä

      minkä tyyppisiä seksifantasioita kaivattunne kanssa?
      Ikävä
      44
      754
    9. Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan

      Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat
      Kuhmo
      22
      698
    10. Inhottaa ajatus siitä

      Miten monia olet pannut.
      Ikävä
      56
      697
    Aihe