Jeesus on myös muslimien mukaan pyhä profeetta. Ei tietenkään samoin kuin kristinuskossa. Häntä on pilkattu viime vuosikymmeninä mitä useimmin tavoin lähinnä "taiteessa". Viimeisin törkeys oli "taidenäyttely", jossa Jeesus kuvattiin homona transseksuaalina. Siinä oli mm. kuva, jossa Jeesus kuvattiin homoaktissa lähimmän opetuslapsensa kanssa. Voiko pahemmin enää uskovaisen ihmisen tunteita loukata?
Se loukkasi syvästi uskovaisia, kuten muhammedin pilapiirrokset nyt muslimeja. Länsimaiden uskovaisten tunteenpurkauksille naurettiin lehdistössä ja heitä pidettiin uskonnollisina kiihkoilijoina pelkästään siksi, että olivat esittäneet julkisesti loukkaantisensa tästä näyttelystä.
Olen hyvin surullinen, että nämä Muhammeden pilapiirrokset julkaistiin ja loukattiin miljoonien muslimien uskonnollisia tunteita. Olen myös hyvin surullinen, ettei miljoonien kristittyje uskovaisten uskonnolisia tunteita oteta yhteiskunnassamme mitenkään huomioon vaan niille nauretaan.
Koska miljoonien hurskaiden kristittyjen ääniä ei vaivauduta kuuntelemaan vaan niitä päin vastoi pilkataan, Esitän pyynnön hurskaille muslimeille, että he nostaisivat esiin nekin "taidenäyttelyt", joissa heidänkin pyhänä profeettana pitämäänsä Jeesusta länsimaissa häväistään.
Hurskas uskovainen ei koskaan pilkkaa tarkoituksella toisen ihmisen pyhänä pitämiä arvoja. Niihin syyllistyvät ainoastaan ateistit, jotka haluavat vain kyseenalaistaa uskontojen olemassaolon. Toki heillä on siihen oikeus, mutta siihen on mahdollisuus uskontoja pilkkaamatta.
Jeesus muslimien
6
321
Vastaukset
- Sananvapaus
että kristittyjen kirkot ovat muslimeille profeettain ja Jumalan pilkkaamista. Kun muslimit suivaantuivat paperille painetuista kuvista, niin heidän pitäisi suivaantua myös kirkoissa olevista maalatuista kuvista sekä patsaista.
Jotta olisimme muslimeille mieliksi, niin ei riitä että profeetankuvien julkaiseminen kielleteen tiedotusvälineissä. Myös kirkot tulee kieltää, tai ainakin niistä tulee poistaa kaikki pyhäinkuvat. Kunnon muslimi ei voi tyytyä vähempään.- ReijoR
Siksi kristittyjä vainotaankin muslimimaissa.
- asian väärin
Eivät muslimit loukkaannu mistä tahansa paperille painetusta kuvasta, kuten kirjoitit. Heitä loukkaa ainoastaan profeetta mohammedin tai allahin kuvaaminen.
- Sananvapaus
asian väärin kirjoitti:
Eivät muslimit loukkaannu mistä tahansa paperille painetusta kuvasta, kuten kirjoitit. Heitä loukkaa ainoastaan profeetta mohammedin tai allahin kuvaaminen.
Koraani ei kiellä Muhametin kuvaamista. Koraani kylläkin kieltää Jumalan kuvaamisen, mutta niin tekee myös Raamattu.
Ne perusteet, joiden perusteella Muhametin kuvaaminen on kielletty, pätevät myös Jeesuksen kuvaamisen kieltämiseen.
Kristityt toimivat vastoin islamin ja myös vastoin Raamatun ohjeita. - vai aidan seipäästä?
Sananvapaus kirjoitti:
Koraani ei kiellä Muhametin kuvaamista. Koraani kylläkin kieltää Jumalan kuvaamisen, mutta niin tekee myös Raamattu.
Ne perusteet, joiden perusteella Muhametin kuvaaminen on kielletty, pätevät myös Jeesuksen kuvaamisen kieltämiseen.
Kristityt toimivat vastoin islamin ja myös vastoin Raamatun ohjeita."Kun muslimit suivaantuivat paperille painetuista kuvista, niin heidän pitäisi suivaantua myös kirkoissa olevista maalatuista kuvista sekä patsaista."
Sinä et taida ymmärtää omaa tekstiäsi?
- +++
Kristinuskossa Jeesus ei kylläkään ole mikään profeetta vaan Jumala.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Virkamiehille tarvitaan tuntuvat palkankorotukset
Naistenpäivänä on syytä muistuttaa, että virkamiehen euro on vain 80 senttiä. Palkat tulee saattaa samalle tasolle yksi403741Riikka Purran kaudella nousi bensan hinta yli 2 euron
Muistatteko kuinka edellisen vasemmistohallituksen aikana, ns. Marinin aikakaudella, bensiiniä sai 1,3 euron litrahinnal333314- 692938
Olisipa saanut sinuun
Tutustua paremmin. Harmi että aloin lopulta jännittämään kun näytit tunteesi niin voimakkaasti ja lähestyit niin voimaak912780- 351798
Mitäs nyt sijoittajat?
Pörssit laskevat maailmalla Iranin sodan takia ja muutenkin ovat olleet Trumpin vallan alla epävarmat. Ainoa, mikä on no821766- 241609
- 281557
- 291539
Olisitpa se hellä
Ja herkkä minkä kuvan sain sinusta irl. Haluaisin että elämässäni olisi sellainen joka arvostaa minua juuri sellaisena k231524