http://www.ajovalo.net/Historia/Ei-Suomi.htm
http://www.ajovalo.net/Historia/Pakettiautoja10.htm
Näitä autoja ei ole tuotu Suomeen
22
3345
Vastaukset
- Keijo K
MatraSimca Bagheeraa, Citroen/Maserati SM, Peugeot 504 Coupea ainakin... Suomen kilvillä menneisyydessä olen ajanut MatraSimca Bagheeraa ja useitakin Peugeot 504 Coupea. Mikä sitten on yksittäiskappale, montako kpl...
- minä
mä kyllä muistan nähneeni civic wagonin 1979-1983 liikenteessä
samoin kuin muita noista - blackmagictiger
Kyllä mä jotain Noista oon stadin liikenteessä Nähny
- "tarkkailija"
malleista.
**********************
Wolseley 18-22 (1975-75)
Myöhemmin Leyland Princessinä tunnettu auto oli vuonna 1975 tapahtuneen esittelynsä jälkeen myynnissä Austinin, Morriksen ja myös Wolseleyn nimellä. Tilava viistoperämalli oli viimeinen Wolseleyn merkillä myyty auto.
**********************
Tätä on tuotu Suomeen Leyland Princess nimellä vuosi 1977- 1979 välisenä aikana muistaakseni 405 kappaletta. Rekisterissäkin on vielä muutamia kappaleita.- tuotiin..
Leyland Princess tuotiin maahan Helsingissä Jätkäsaaressa olevan maahantuontikunnostamon kautta.Firman nimi oli Motortrans.Josta edelleen maahantuojalle.Samoin muistan siltä ajalta yhden Peugeot goupen maahantuonnin.Ostaja oli Aho niminen mies.Lienee omistanut aikanaan MaanAuton.Työskentelin kyseisessä firmassa kyseisenä aikana.Silloin päälikkönä toimi Mikael Lilius ,josta siirtyi Ruotsiin.Tässä pieni pätkä Autojen maahantuonti historiaa.
- Anonyymi
tuotiin.. kirjoitti:
Leyland Princess tuotiin maahan Helsingissä Jätkäsaaressa olevan maahantuontikunnostamon kautta.Firman nimi oli Motortrans.Josta edelleen maahantuojalle.Samoin muistan siltä ajalta yhden Peugeot goupen maahantuonnin.Ostaja oli Aho niminen mies.Lienee omistanut aikanaan MaanAuton.Työskentelin kyseisessä firmassa kyseisenä aikana.Silloin päälikkönä toimi Mikael Lilius ,josta siirtyi Ruotsiin.Tässä pieni pätkä Autojen maahantuonti historiaa.
Hyvin muistat taidettiin olla samaan aikaan Motortransilla töissä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Hyvin muistat taidettiin olla samaan aikaan Motortransilla töissä.
Millä kadulla motortrans oli??
- Rodeo
Olen jopa ajanut Renault Rodeolla Suomessa
- blackmagictiger
luulen että oisin nähnyt avantimeä suomessa joskus 3-4 v sitten tai 2-3 v sitten
- kun katsoo
niin enpä yhtäkään noista olisi edes kaivannut eli mitään ei oo kylläkään menetetty
- wwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwww...
totuus
- mjiip
Japanilaisista ainakin farmari civiciä, mazda mx5 (tosin eri nimellä silloin) ja nissan 300zx tuotu suomeen....
- malleja
joita olisimme kaivanneet. kuten esim. wartburg trans, oikea vetojuhta ;D
- blackmagictiger
osassa on kyllä sellaisia joita on myös tuotu < esim vel satis renaultilta
- Joo
Kukahan ääliö tämänkin listan on saanut aikaan...
Kuten moni jo kirjannut, niin lista ei tod. pidä paikkaansa.
Esim. Japskeista aivan varmasti on 300zx:iä tuotu Suomeen ja enemmän kuin yksittäiskappaleita.
- monni
ja onko kukaan kuullu sellaasteta autosta kun anadol? arvatkaas mihnä rakennettu?
- Jossain
google kuvahaku Anadol Volvo, Capri.....
- mitä..
tuotu eri nimellä sunbeam imp ja hilman imp ja sillä oli joku aivan outo nimi kuvassa! Minusta on jopa kuva vuodelta -65, kun istun tuommoisen lokasuojan päällä haaparannassa
- monni
singer-merkillä samaa laitesta on myyty.
- Anonyymi
Tojoterot yrittävät väittää, ettei tollolootan totaalisen epäonnistuneita "nuorisoauto" Urpo Cruiseria tai mitään onnettomalla MMT -robottivaihteistolla varustettua tolloloota a) ei ole koskaan edes valmistettu b) vaikka olisikin, niin näitä ei koskaan ole Suomeen tuotu.
- Anonyymi
Verratkaapa vuoden 2006 keskustelun tasoa 2020 keskustelun tasoon!
2006 täällä oli vielä täysijärkisiä ja hyvätapaisia ihmisiä, mutta 2020... No, katsokaa tuosta yltä. Surullista.
- Anonyymi
Tuossa sanotaankin Toyota Coronasta 2000-mallia ei tuotu mutta tuotiin 1800-mallia v.1974-1975. Sitä myös tuotiin joskus 1979 Corona 1800 Liftback -mallia.
Meillä olikin (kun olin lapsi ja nuorukainen) Corona 1800 vm.75. Sedan korimalli kuten tuolla kuvassakin, liekö tehtykään muuna silloin, mutta uudempi oli siis liftback ja ainakin 1979 mallisia ollut joku joskus myynnissä. Vanhemmillani oli myöhemmin myös sellainen liftback malli koeajossa.
Molemmat Coronat olivat tuolloin jo käytettyjä, eivät läheskään "uudenkarheita". Tuolloin jo erittäin harvinainen Suomessa (Mark 1 ja Mark 2 oli kyllä suht yleinen ja sitä alkuperäistä myös paljon)
Tuota 90-luvun lopulla esiteltyä Fiat Multiplaa ei uutena oo tuotu mutta on käytettynä tuotu, tiedän n.500 000 km ajetun dieselin.
Niitähän sai bensana, dieselinä ja kaasumalleina.
Ensimmäistä 1950-ja -60- luvun Multiplaa lienee myyty täällä uutenakin?
Fiat 130 V6 sedania on sen hintaan ja aikakauteen nähden tuotu yllättävän montakin Suomeen, oliko parhaana myyntivuonna 1973 jopa useampi kymmenen?
Siitä osa kiitos silloiselle Fiatin maahantuojalle Hankkijalle, joka suosi omaa merkkiä hankkiessaan firmansa käyttöön edustusautoja.
130 3.2 V6 Coupea ei ole uutena tuotu Suomeen mutta käytettynä tuotuja on.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa
10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö2649922K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä
vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon1945654Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen
Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos1645234PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT
* * PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT - ! ja jätti MaksuHuolet -Kansan Maksettavaksi -! *754881Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen
Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot12475- 2122449
Nainen, sanotaan että totuus tekee kipeää
Ehkä mutta se voi olla myös se kaikkein kamalin asia kohdata. Kuplassa on turvallista, kun tietää vähemmän on helpompi.122279Valtio lopettaa pienituloisten perheiden kylpylälomien tukemisen
Pienituloiset suomalaiset ovat voineet vuosikymmenten ajan hakea tuettuja lomia terveydellisin, sosiaalisin ja taloudell3532015- 211695
- 901617