Croma

61661
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

jopa vie bensaa hirveästi.käy kalliiksi käyttää.muut merkit vievät pari litraa vähemmän satasella.

Äänestä
  • Pakkastahan on voinut olla mittarissa vaikka -30 astetta. Kyllä 9.9l/100km jossain kaupunki-maantie sekoituksessa kylmällä kelillä on mielestäni varsin kohtuullinen 2.2l myllylle ja painavalle autolle...oma 323 mazda vei 1.3l pikkukoneella reilu 15l/100km bensaa talvella! Kesällä kulutus tipahti 7l pintaan.
    Vähiten bensaa on kuitenkin minun autoista hörppinyt 1.6 farkku tempra, bensaa palaa keskimäärin reilu 5l/100km kesäkeleillä ja ajoon sisältyy kaupunkipyöritystäkin jossain määrin... eli fiatit yleensä tuon 2l vähemmän kuluttaa jos koneet on vähänkään samankokoisia vertailtaessa.

    Äänestä

  • Jarmo vdl kirjoitti:

    Pakkastahan on voinut olla mittarissa vaikka -30 astetta. Kyllä 9.9l/100km jossain kaupunki-maantie sekoituksessa kylmällä kelillä on mielestäni varsin kohtuullinen 2.2l myllylle ja painavalle autolle...oma 323 mazda vei 1.3l pikkukoneella reilu 15l/100km bensaa talvella! Kesällä kulutus tipahti 7l pintaan.
    Vähiten bensaa on kuitenkin minun autoista hörppinyt 1.6 farkku tempra, bensaa palaa keskimäärin reilu 5l/100km kesäkeleillä ja ajoon sisältyy kaupunkipyöritystäkin jossain määrin... eli fiatit yleensä tuon 2l vähemmän kuluttaa jos koneet on vähänkään samankokoisia vertailtaessa.

    pakkaskelillä kulutus 12,9 l/100 km ! Minusta se on paljon nykyautolle. Omani kaksilitrainen 10 v vanha auto vie pakkaskelillä n.8 l/100 km sekalaista ajoa.

    Äänestä

  • härski kirjoitti:

    pakkaskelillä kulutus 12,9 l/100 km ! Minusta se on paljon nykyautolle. Omani kaksilitrainen 10 v vanha auto vie pakkaskelillä n.8 l/100 km sekalaista ajoa.

    "Pitkän aikavälin keskikulutus talvioloissa jäi kuitenkin 9,9 litraan."

    Jos verrataan muihin uusiin saman kokoisiin/tehoisiin niin Croman kulutus on muutaman desin korkeampi.

    Croman kulutus, EC 1999/100, yhdistetty 8,6 l/100 km

    Tosin painoakin on kilpailijoilla 100-200 kg vähemmän. Jos verrataan sinun autovanhukseesi, painoeroa on todennäköisesti lähes 500 kg. Jos vielä kerrot merkin ja mallin, voidaan vertailla painoa ja kulutusta hieman tarkemmin.

    Äänestä

  • Neljäs tankillinen menossa automaatti-Cromalla: kovemmilla pakkasilla keskikulutus on ollut melkein 10 l satasella, mutta lauhemmilla säällä ajetun tankillisen 8,8 l / 100 km. Ei kauhean paha. (lukemat laskettu tankatusta määrästä ja ajetuista kilometreistä, ajotietokoneen näytöt ovat desin-pari pielessä)

    Äänestä

Iltasanomat ei näköjään tiedä että GM ei omista näillä näkymin Fiatista mitään ja vielä vähemmin tekemistä Saabin virtalukolla on Fiatin kanssa.

Hauskinta oli se että GM maksoi useamman miljardin sakkoja päästäkseen eroon Fiatille anntusta optiosta myydä itsensä GM:lle.

Uskomattonta mutta totta: GM-Fiat yhteistyön alettua 1990-luvun lopussa GM antoi Fiatille option myydä itsensä ennalta määrättyyn hintaan GM:lle (halusi GM sitä tai ei!) eikä suinkaan niin että GM:llä olisi ollut optio halutessaan ostaa Fiat.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


"Mainio ajettavuus" kirjoitti:

Fiat Croma Iltalehdessä
http://www.iltalehti.fi/osastot/autot/200602094050425_at.shtml

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu