Kun ne on suomalaisia, niin mitä erikoista niissä pitää olla että ne olisivat erikoisia. Kaverilta kuulin että jos sattuu kohdalle niin myy sille. Mitkä vuodet ja millaisia niitten pitää olla ja paljonko pyydän maksamaan niistä?
20 centtinen ja
6
2368
Vastaukset
- kolikoita kolikoita
Vuoden 2000 20 sentin kolikkoa on lyöty ainoastaan 0,5 milj. kpl ja hintaa sillä on n. 10 euroa.
Arvokkain suomalainen eurokolikko on vuoden 2002 kahden euron raha. Kolikkoa on lyöty reilut 1,3 miljoonaa kappaletta. Kauppahinta n. 10-15 euroa.- numismaatikko
Vuoden 2000 20 senttiset ovat kyllä melko harvinaisia, mutta vuoden 2002 2 euroset (kotimaiset siis) ovat kokeneet inflaation. Kolikot olivat arvokkaita vielä vuonna 2004, tänäpäivänä niistä ei taida olla kiinnostunut paljon kukaan (jos on, niin itseltäni löytyy muutama).
- vastaus numismaatikolle
numismaatikko kirjoitti:
Vuoden 2000 20 senttiset ovat kyllä melko harvinaisia, mutta vuoden 2002 2 euroset (kotimaiset siis) ovat kokeneet inflaation. Kolikot olivat arvokkaita vielä vuonna 2004, tänäpäivänä niistä ei taida olla kiinnostunut paljon kukaan (jos on, niin itseltäni löytyy muutama).
oli mainitsemani hintatiedot. Otin jutun talteen. Ei sitten Tomi Olli ollut oikein ajan tasalla juttua kirjoittaessaan.
vastaus numismaatikolle kirjoitti:
oli mainitsemani hintatiedot. Otin jutun talteen. Ei sitten Tomi Olli ollut oikein ajan tasalla juttua kirjoittaessaan.
kannattaa kyllä kirjoitella edelleenkin vain salarakkaista ym. Vuoden 2002 kiertäneistä 2eurosista ei tällä hetkellä saa kuin vajaan 4 euroa kappaleelta (viime syksynä vajaa 6eur.). Ilmeisesti toimitajalla on vaan juttua kirjoittaessaan ollut myynnissä pussillinen ko. kolikkoja.
- kysymys..
oliko vuoden 2004 suomalaisella 20 centtisellä enempi arvoa eli onko se harvinainen?
- Ole..
Arvo 20centtiä.
Yksikään suomalainen eurokolikko ei ole "harvinainen".
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1351422
- 1101173
Nostetaanpas kissa pöydälle: Onko Kuhmossa työpaikkakiusaamista?
Kuka uskaltaa puhua? Vai uskaltaako kukaan? Naisvaltaisella alalla on kuulemma Kuhmossa ruma tilanne. Mitä aikuiset ede261023Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä
Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait89964Tuleeko Martinasta rouva Muhis
Saako vihdoinkin ne haaveilemansa prinsessa häät Hajjin entinen Muhammad kanssa, 😂 yhteistä heillä on se, että molemmat313861- 99823
- 38712
- 109666
Oletko miettinyt sitä
Että jos meidän persoonat ei sovi yhtään yhteen ;) No onneksi kumpikin on fiksu eikä halua toiselle mitään pahaa.56658Eipä oo näkyny montakkasn etelänvetelää vielä kylällä.
Liekkö tuo pensanhinta vetelille liian kallista, kun ovat jeäneet kesäksi kottiinsa vetelehtimmään. Pärjätään iliman vet144634