minkälainen on sellainen kaveri joka petti kaikki kertomalla porukoilleen kaiken vaik sovittiin et valehdellaan kaikki jotta yhet ihmiset eivät joutuisi vaikeuksiin... esim:syytteeseen alkoholista,niin sanotusta "alaikäiseen sekaantumisest"(tyttö14w&poika18w) ei liity seksiä.... humalassa ajamiseen n.80km (auto täynnä) nyt tyypit saavat syytteet kaikesta nuista asioista....kaverini jopa sanoi et minä pakotin sen mukaan...kaikkien porukat tietää kun kaverini lupauksesta huolimatta kertoi koko totuuden vanhemmilleen.... sain selkääni ja niin saa tyypitkin rikosrekisterin (toisella on jo entuudestaa sellainen) juttu saattaa joutua käräjä oikeuteen vaan siksi että kaverini ei voinut valehdella pikku valetta.....
kaveri petti kaikki
levoton tuhkimo ;)
5272
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
ihan oikein, saatana miten vastuuntunnoton 18v penikka ollu se jätkä
Totta.
Voisitko selventää, mitä se semmonen alaikäseen sekaantuminen on, mihin ei liity seksiä? Eikä tuo rattijuoppous nyt ole ihan pikkujuttu.
"Juttu saattaa joutua käräjäoikeuteen vaan siksi että kaverini ei voinut valehdella pikku valetta....."
Jos juttu voi mennä käräjäoikeuteen, kyseessä ei ole mikään "pikku vale".
Kaverisi teki ihan oikein kun ei lähtenyt peittelemään tapahtunutta. Miten ensinnäkin sitä yhtä tyyppiä voidaan syyttää alaikäiseen sekaantumisesta, jos hän ei kerran harrastanut seksiä tämän 14-vuotiaan kanssa? Jos mitään ei tapahtunut, niin tyypin omatunnon pitäisi olla puhdas.
Sitten tää humalassa ajaminen. Sille vastuuttomalle autokuskille oli täysin oikein jäädä kiinni! Mikään asia liikenteessä ei saa sappea kiehumaan niin kun juoppo kuski!
Kun humalainen törttöilee liikenteessä sen seurauksena yleensä joku toinen osapuoli (vastaantuleva autoilija, matkustaja jommassa kummassa autossa tms.) kuolee tai vammautuu vakavasti ja törttöilijä itse selviää juopon tuurilla pelkillä mustelmilla!
Humalassa ajaminen on aina liikenteen törkeää vaarantamista ja siitä sietääkin saada sanktiot eikä luikahtaa kavereiden avulla kuin koira veräjästä! Jos ei ekalla kerralla jää kiinni, tekee sen helposti uudestaan ja uudestaan kunnes jää kiinni tai tosiaan sattuu jotain. Mitä pikemmin tällaiset rattijuopot saa tuomiolle sen parempi.
Yhdyn aivan täysin mielipiteeseesi.
on rikos miten pieni tai iso tahansa, niin kyllä aina pitää olla valmis vastaamaan teoistaa ja valehtelu on suoraan sanoen perseestä!