Sähkölämmityksen kulutus

Lämmitysjärjestelmä pitäisi välita. Paljonko teillä menee lämmitykseen sähköä? Suora vai varaava lämmitys? Taloon neliöitä noin 120. Olisiko joku muu lämmitys parempi/halvempi kuin sähkö?

Kiitoksia vastauksista!
51453
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Eli olen raksasivuille laittanut energiankulutustaulukon. Säädöt laitteissa vielä vähän hakusessa mutta ehkä siitä jotein suuntaa saa. Meillä suora sähkö jolla lämmitettään läpivirtauskattilalla vesi lattiaan.

http://www.jarmoainasoja.net/taloprojekti/villainasoja.html

Äänestä

Tuon kokoiseen taloon tällä hetkellä halvin ratkaisu. Jos paljon kuuman veden käyttöä, niin sitten voi olla että suuremmat alkuinvestoinnit vaativat ratkaisut tulevat halvemmaksi. Jos itse nyt rakentaisin, niin laittaisin vesivaraajalla olevan lämmityksen. Lisäksi suurehko pannuhuone jossa savupiippi. Voisi lämmitellä millä haluaa, energiahintojen mukaan. Lämmönjakotavaksi ilmalämmityksen, niin ei tarvi vetää vesiputkia pitkin taloa.

Äänestä

Alkuinvestointi on lattiakaapeleilla pieni. Tee kaapeleilla ja varaa ikkunoitten alle vesipattereille ujutusputket. Tekniseen tilaan pitäisi saada mahtumaan halvan polttoaineen kattila ja riittävä varasto polttoaineelle. Tai sitten varaat erillisen rakennuksen paikan lämpökeskukselle. Niin minä tein. Patteriputkia ei ole varauksena, mutta reitti on taloa kiertäen pinnala. Kaapeleilla voi lattiat pitää esimerkiksi huonelämpötilassa, jos varsinainen lämpö tuleekin vesikeskuslämmityksenä. Tällöin energiaa kuluu vain se mikä menee kohti maata. Se on luokkaa 1000...2000 kWh vuodessa.

Äänestä

En ole eritellyt erikseen lämmityksen osuutta mutta tuon verran ( -200kW) on kulunut usean vuoden ajan kolmen hengen perheellämme saman kokoisessa talossa. Siinä on tosin myös autotallin lämmitys mukana.
Takkaa on polteltu n. 5 motin verran talvessa ja ILP on apuna keväisin ja syksyisin.

Äänestä

Minulla on 168 m2 lämmitettävää rakennusalaa josta asintiloja n. 130 m2. Kulutus n. 12000 kWh/vuosi. Puuta n. 4 m2 vuodessa takassa. Yksitasoinen talo, sähköpatterit ja lattiakaapeleita osin. Ei ole lto-ilmanvaihtoa.
Jos viitsit polttaa takassa tulta joka päivä kun lämpötila on pakkasen puolella, toimii yksi takka pääasiallisena lämmityksenä, jota sähkö täydentää. Sijoita takka avaraan olohuoneeseen, ei ahtaaseen takkahuoneeseen.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Aapo kirjoitti:

Lämmitysjärjestelmä pitäisi välita. Paljonko teillä menee lämmitykseen sähköä? Suora vai varaava lämmitys? Taloon neliöitä noin 120. Olisiko joku muu lämmitys parempi/halvempi kuin sähkö?

Kiitoksia vastauksista!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu