Bomspotting IV - Belgia

AKL

Ydinasevarustelua vastustamaan - Bomspotting IV Belgiassa 5.10.2002

Aseistakieltäytyjäliitto järjestää bussimatkan Suomesta Bomspotting IV -tapahtumaan Belgiaan lokakuussa viime vuotiseen tapaan (lisätietoja alla). Kyyti lähtee ma iltana 30.9. ja takaisin kotimaan kamaralla ollaan ke 9.10 aamulla. Reissun hinta on 130 euroa (AKL:n jäsenille 120 e), sis. mm. hytit lauttamatkoilla. Matkan ohjelmaan sisältyy Bomspottingiin osallistumisen lisäksi mm. erilaisia koulutuksia, työpajoja ja mielenosoituksia sekä vapaa-aikaa.

Bomspotting IV 5.10.-02

Kleine Brogel on Belgian ilmavoimien tukikohta, jonka alueella on myös Naton yhdysvaltalainen ydinasetukikohta. Sinne on sijoitettuna B-61 ydinpommeja, jotka kuljetettaisiin "tarpeen vaatiessa" pudotuspaikkansa F-16 hävittäjillä. Nato-tukikohtana Kleine Brogel on aktiivinen sotatukikohta. Kleine Brogelin F-16 hävittäjät pilotteineen ovat osallistuneet mm. Ex-Jugoslavian pommituksiin Kosovon kriisin aikana.

Belgialaiset rauhan- ja ympäristöjärjestö For Mother Earth aloitti kampanjan ydinaseettoman Belgian puolesta viisi vuotta sitten. Se on osoittautunut menestyksekkääksi: kampanjan alkaessa monet belgialaiset eivät edes tienneet Kleine Brogelin ydinaseista, tänään niiden vastustus on kasvanut kansanliikkeeksi, jonka järjestämään kansalaistottelemattomuustapahtumaan tukikohdassa osallistui viime vuonna n. 800 ihmistä ja jota tukevat monet belgialaiset kansanedustajat, kulttuurivaikuttajat ja kansalaisjärjestöt.

For Mother Earth ja Forum voor Vredesactie järjestävät neljännen Bomspotting-tapahtuman NATO:n sotilastukikohdassa Kleine Brogelissa lauantaina 5.10.2002. Kyseessä on kansainvälinen, joukkomittainen ja väkivallaton kansalaistottelemattomuustapahtuma ydinasevarustelua vastaan: mielenosoittajat astuvat tukikohdan sisälle vaatien siellä olevien ydinaseiden poistamista. Mielenosoitukseen voi toki osallistua myös tukikohdan porttien ulkopuolella. Bomstopping IV on jatkoa kolmelle vastaavanlaisille Bomspottingille 1999-2001 ja siihen odotetaan nelinumeroista määrää osallistujia.


Ilmoittautumiset ja lisätiedot:

09-140 427 / Aseistakieltäytyjäliitto (klo 11.00->ilta)
[email protected].


Lisätietoja tapahtumasta:

www.motherearth.org/bomspotting

For Mother Earth
Maria Hendrikaplein 5-6, 9000 Gent, Belgium
[email protected]
http://www.motherearth.org

0

284

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

        Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
        Maailman menoa
        309
        2695
      2. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

        "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
        Maailman menoa
        78
        2465
      3. SDP pelastaa uppoavan Suomen

        2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis
        Maailman menoa
        55
        2205
      4. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

        Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
        Maailman menoa
        77
        1903
      5. Onko kivaa jättää

        elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
        Ikävä
        125
        1682
      6. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

        Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
        Maailman menoa
        59
        1554
      7. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

        Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
        Ikävä
        138
        1460
      8. En kerro nimeäsi nainen

        Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
        Ikävä
        73
        1328
      9. Auta mua mies

        Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
        Ikävä
        88
        1150
      10. Olet kiva ihminen

        En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
        Ikävä
        77
        1124
      Aihe