Ruusuja Pulkkisen Arille yms. muille joiden ansiosta saamme ajella jäätietä pitkin. Arin ansiosta jäätielle pääsee näppärästi hänen pellon poikki! Kiitos vielä kerran, matka lyhenee kaupunkiin ja säästää samalla Bensa kustannuksissa.
Risuja sinulle joka laitoit yleisen rannan tuntumaan puomin, ettei ajoneuvolla nousta rannasta. Haluan vain muistuttaa että ranta ei todellakaan ole sinun. Ja on todella huvittavaa seurata kuinka sitten ilkiät kulkea jäätielle naapurin pellon kauttaa. Mieti hetki itseksesi mitä olet mennyt tekemään....
Jäätie
6
1355
Vastaukset
- vkiistys kalas tajalta
Jävri on vikistystä ja kloja vtren.autot sastuttavat öjyllä ja pästöilä.Onkoo ympäristiviran haljtiain luppaa.Valittan yppärissstö kes kuskeen hti maannantiina.
- Jösse
:-)))) tai oikeastaan :-D
- ABC
SAAVATKOHAN SELVÄÄ SIITÄ TEKSTISTÄ,KOSKA KIRJAINTEN KÄYTTÖ NÄYTTÄÄ TUOTTAVAN ONGELMIA. AAKKOSIA VOI OPETELLA VAIKKA JOSTAIN VANHASTA AAPISESTA.
- Jäätien käyttäjä
Hyvä että on jäätie, sen kautta on näppärä pistäytyä töihin sekä asioille. Jäätie oikaisee paljon ja säästää pensakustannuksia. Kyllä Ari Pulkkiselle ruusuja tästä hienosta teosta. Aikaisemmin tietä piti auki vuosia joku toinen henkilö ihan omilla kustannuksillaan. Minun mielestä on ihan kohtuullista jos jokainen tienkäyttäjä maksaisi jonkun euron talvitiestä vuosittain, koska maksaahan se pensa kaikille yhtälailla. Sitten jotka käyttävät tätä tietä osallistuisivat tietyllä summalla vuosittain talvitien ylläpitämiseen. Tie minkä Ari teki lähtee hänen omalta maalta ja näin ollen noita ei paikkakuntalaisia ja turhan rallin ajajia on sen vuoksi varmaan vähemmän, kuin että jos tie lähtee vaikka sieltä entiseltä paikalta josta se on lähtenyt iät ajat, siis Aulis Balkin ja Räsäsen kesämökin välistä, liekkö se kenenkään maata vai onko se niille kesämökeille menevä tie?
Ei talvitiestä ole koskaan ennen ollut mitään riitaa, se meni aikaisemmin Hukkasen Sannin rannasta ja sitä käyttivät varmaan Kiuruvedeltä saakka hevoskyydillä kaupungissa kävijät. Tietysti ajat muuttuvat ja ihmisiä muuttaa maalle ja kaikki eivät enää tunne toisiaan Laasossakaan, mutta sopupeliä vaan tuossa jäätiessä ja vapaaehtoinen maksu jäätientekijälle. - opeliksi
Sen jäätien "alkuperäisen" reitin loppumisen syy on se, että siinä vieressä asuva lapsiperhe oli sitä mieltä, että on liian vaarallista lasten leikkiä kun tulee liikennettä ja näin ollen kielsivät jäätien teon.
Mikä on sinänsä väärin ja perusteetonta, koska ei heillä ole oikeutta kieltää jäätien tekoa siitä, koska eivät omista tietä, saati heillä ei ole rantaviivaa!
Silti varmaan jäätietä pitkin ajo maittaa nytkin kun se kulkee arin pellon poikki?!? - Minäkin joskus kuljen..
Näkyy nuita omaan napaansa tuijottjia löytyvän aina silloin tällöin,mutta siinä tuijotellessa omaan napaansa, voisi vaikka tunkea sinne risuja.Yhteinen on yhteinen(ranta). Eli ei siis yhden omistuksissa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kelekkakisat
Mikä vakava onnettomuus sattunut kisoissa. On peruttu koko kisat. Pelastuskopteri näytti käyvän paikalla.3511319- 629272
- 1375455
- 1443754
- 753700
Virkamiehille tarvitaan tuntuvat palkankorotukset
Naistenpäivänä on syytä muistuttaa, että virkamiehen euro on vain 80 senttiä. Palkat tulee saattaa samalle tasolle yksi373609- 403348
Riikka Purran kaudella nousi bensan hinta yli 2 euron
Muistatteko kuinka edellisen vasemmistohallituksen aikana, ns. Marinin aikakaudella, bensiiniä sai 1,3 euron litrahinnal193000- 632733
Olisipa saanut sinuun
Tutustua paremmin. Harmi että aloin lopulta jännittämään kun näytit tunteesi niin voimakkaasti ja lähestyit niin voimaak722450