ovat alkoholisoituneet niin pahasti että lapset on sijaisperheessä,asunto mennyt alta ja elämä menee koko ajan alaspäin.asustelevat jossain toisten juoppojen perheissä.lapsille olen lähettänyt lahjoja mutta en ole voinut mennä tapaamaan kun tuntuu vielä liian vaikealta.kamalaa katsella vierestä kun ihmisten elämä tuhoutuu.onko vastaavaa jollain?
mikä neuvoksi kun
8
978
Vastaukset
- tilanteessa muuta
kuin tarkastaa veljesi paikkakunnan päihdehoitomahdollisuudet ja
yrittää jollakin keinolla "herätellä"
pariskuntaa tähän päivään ja tähän maailmaan.
Surullista ja ikävää seurata vierestä
elämän tuhlausta!- katkolla ja mahdollisuus
on annettu hoito laitoksiin,a-klinikalla käyvät ja muuta vastaavaa, mutta mikään ei auta. läheisten rukoukset eivät ole tuottaneet tulosta.veljellä jo todettu aivolohkon rappeuma,hän on vasta 36.v.täytyy vaan odottaa mitä tapahtuu.väkivaltaa ja muuta on jatkuvasti.
- ekuri
mene nyt ihmeessä katsomaan niitä lapsia, he tarvitsevat ihan tavallista juttelua ja huomiointia.Voit sopia vaikka jonkun ajan kerran viikossa/kuukaudessa jolloin heitä tapaat jos mahdollista.
- ulla
Ota yhteyttä sijaisperheeseen tai sos.hoitajaan. Ilman muuta lastenkin kannalta on hyvä, että jotenkin suhteet biosukuun säilyvät. Ei ainakaan tule sellainen tunne lapsille, että koko suku on heidät hylännyt.
- vastauksista
luulen että yritän päästä lapsia katsomaan.ehkä he ovat jo päässeet pahimman yli,kun ovat olleet sijaisperheessä jo viime kesästä.aluksi ajattelin että heille tulee paha mieli kun näkevät minut ja ikävä vanhempiaan.annoin aikaa tottua uuteen perheeseen, koska siellä varmaankin joutuvat viettämään lapsuutensa.
- olevan jotenkin
ammattitaidotonta ja "lapsen kengissä"
tämä suomalaisen sosiaalihuollon lastensuojelu.
Lapsen huostaanoton jälkeiset asiat ja tapahtumat ovat aina vaan "sattuman" varassa,
kaikenlainen järjestelmällisyys ja suunnitelmallisuus tuntuu puuttuvan
koko lastensuojelu systeemistä.
Jos sosiaalityöntekijä osaa ja hallitsee ammattinsa (=osaa lukea lastensuojelu lakia)
ja työnsä,
lasten tilanne ei voi tai ainakaan saa
olla huostaanton jälkeen huonompi
tai pahempi kokonaisuutena.
Jo aivan pienetkin lapset ymmärtävät,
jos omien vanhempien rooli heidän huollon ja
hoidon suhteen ei päihde- tai muiden
aineiden takia onnistu.
Huostaanotetun lapsen muu suku ja läheiset
voivat osallistua lapsen kasvun ja kehityksen seurantaan samalla tavalla kuin ennenkin.
Ammattitaitoa ja lasten asioiden
ja edun oikeanlaista ja todellista hoitoa
olisi saatava tähän lastensuojelu järjestelmään, ja pikaisesti.
- ja vaimolle
Et voi mitään, heidän tätytyy löytää kipinä selvitä ihan sieltä itsestään, vasta silloin muut voivat auttaa.
Mutta lapsia voit auttaa. Tapaaminen on varmasti vaikeaa sekä lapsille, että sinulle, mutta ne ihmiset, jotka ovat lapselle tärkeitä, ovat sitä aina, eikä kellään ole oikeutta sitä ottaa heiltä pois. Ja kun lapset oppivat, että tapaat ja he voivat luottaa siihen, että niin on, tapaamiset eivät keikuta lasten arkea, mutta antavat muistutuksen, ettei heitä kaikki ole hylänneet!
Se usko ja luottamus on lapsille tärkeää... - miete sinulle matkalla
tapaamisen tekoon. Kuinka haluaisit omalle kohdallesi jos olisit yksi näistä kyseisistä lapsista?
Me olemme saaneet seurata meilläolevien sijaislasten tunteita ja sitä tunnekuohua hyvinkin läheltä ja intensiivisesti jo useamman vuoden ajan.
Tuohon kysymykseesi voin vain antaa sinulle neuvon että pidä hyvänen aika yhteys lapsiin. Ole se sama välittävä ihminen kuin mitä olit ennenkin.
Mutta älä suuremmin selittele miksi et ole käynyt aikaisemmin heitä tapaamassa. Ei lapset sitä sinulta odota. Laita kortteja heille kerro tutuista asioista terveisissäsi.
Älä selittele lapsille heidän vanhemmistaan suurempia asioita vaan kerro että heillä on myös toiset aikuiset jotka heistä "huolehtivat".
Pidä yhteyttä sijaisperheeseen se on hyvin tärkeää. Se yhteydenpito on myös sijaisvanhemmille hyvin tärkeä tunne ja antaa paljon sitä tukea mitä lapset sitten saavat kokea että he ovat tärkeitä teille ja oppivat että yhteydenpito biosukuun on toimivaa vaikka omat vanhemmat eivät sitä juuri nyt kykene toteuttamaankaan. En usko että sinun tarvitsee surusta itkeä vaikka veljesi lapset ovatkin sijaisperheessä. Nyt kun et ole yhteydenpidossa olet vahvoissa olettamuksissa mutta kun tutustut perheeseen ja yhteyden pito rupeaa toimimaan niin se on suuri rikkaus ja antaa mielenrauhan siltä osin ainakin. Toivon tietenkin että sijaisperhe sinua myös miellyttää.
Meillä pappa ja toisenlapsen täti ovat ne tärkeät henkilöt jotka pitävät yhteyden eheänä siihen menneeseen. Se on ollut ja on edelleenkin tunne pohjaltaan korvaamaton yhteydenpito.
Lähetellään valokuvia puolin ja toisin ajattele miten hauskaa se on näille lapsille katsella sijaisperheen kanssa yhdessä kuvia mitä ovat tehneet kun tapaavat sinua ja savat tulla kotiisi käymään jne...
Se on antanut sitä luottamusta lapsille sekä meille.
Mielestäni nyt on hyvä aika hakeutua tapaamaan lapsia he ovat nyt saaneet rauhan kotiutu ja kiintyä uuteen kotiinsa ja heidän perheeseen.
On hyvä ja usein välttämätö se että ensin alkuun ei ole tapaamisia ei edes biovanhempien kanssa.
Näin ei tarvitse aina olla tai tehdä, sekin on yksilöllistä.
(Tästä kohta joku eri mieltä. Se ei minua liikuta tiedän enempi kuin he olettavat. Ajattelen lasta, enkä ketään muita ja heidän tunteitaan.)
Näin meillä oli toisenlapsen kohdalla. Alku ja totuttautuminen, tutustuminen, elämänrytmin opetteleminen oli hyvin rauhallinen ilman vaikutteita hänen äidiltään.
Tämän vaadimme hoitosuunnitelmaan koska kokemuksesta tiesimme miten repivää se saattaa olla lapsille juuri alkuvaiheessa. Lapsen elämä rupesi sujumaan jo kahden päivän kuluttua kuin olisi ollut perheessämme pidemmänkin ajan. Lapsi silloin 8 vuotias. Se mitä lapsi eniten pelkäsi oli että joutuu takaisin bioäitinsä luo.
Bioäidillä samat ongelmat kuin sinun veljesi perheellä. Ymmärrän tunteesi, hae voimia ja tapaa veljesi lapsia. Ota yhteys lasten sosiaalissa vastaavaan henkilöön ja kerro mietteitäsi hänelle.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purran kaudella nousi bensan hinta yli 2 euron
Muistatteko kuinka edellisen vasemmistohallituksen aikana, ns. Marinin aikakaudella, bensiiniä sai 1,3 euron litrahinnal1254783Veli Sofia teki urosmehiläisen työn
Paljastaessaan kuinka TPS:ssä ei joukkuehenki toimi sooloilijoiden vuoksi, jonka takia koko seura ei pärjää kilpailussa53422Mitäs nyt sijoittajat?
Pörssit laskevat maailmalla Iranin sodan takia ja muutenkin ovat olleet Trumpin vallan alla epävarmat. Ainoa, mikä on no1283231Hjallis Harkimon, 72, Jasmine-rakas, 37, paljastaa suhteen alusta: "Vähän..."
Liikemies, kansanedustaja Hjallis Harkimo ja tuottaja-juontaja Jasmine Pajari ovat pariskunta. He asuvat yhdessä Sipooss272659Unisex-vessat
Ahdistaa. Miksi kaikki pitää tasapäistää tasa-arvon nimissä? Tasa-arvo on sitä, että kunnioitetaan sukupuolien erilaisu812403Jutta Larm, 52, haluaa kumota tämän piintyneen ikämyytin
Oletko samaa mieltä? Jutta Larm on 52-vuotias ja tehnyt pitkän uran yrittäjänä. Hän haluaa kumota tämän piintyneen ikämy181793Henri Alen tilittää yllättäen Vappu Pimiän uudesta MasterChef -pestistä: "Vaikka hän ei..."
Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Hän liittyi uudella MasterChef Suomi -kaudella arvovaltaiseen tuomaristoo91414Vastuun ottaminen omasta hyvinvoinnista
Olen huomannut tuttavapiirissäni ihmisiä, joilla on mt-diagnooseja. Sen sijaan, että millekään asialle yritettäisiin teh1181280Minkä kouluarvosanan 4-10 annat Beck-leffoille?
Vähiin käy ennen kuin loppuu... Beck-elokuvia on tullut tv:stä jopa 2-3 viikossa. Nyt leffojen esitystiheys on muuttunut91243Jäit kiinni siitä
että katselet minua. Käänsin pääni, minäkin etsin sinua, ja meidän katseemme kohtasivat. Eikä se haittaa - molemmat ky41168