Onko muille sattunut tilanteita, että avainkortti menee välillä aivan mykäksi kun yrität avata ovea? Kun olet ottanut pariston irti kortista ja laitat sen saman tien takaisin, kortti toimii taas aivan normaalisti. Olen vaihtanut korttiin uuden pariston, joten pariston loppumisesta ei ole kyse, sama ilmiö aika ajoin myös vara-avaimella.
Avainkortin toiminta
8
2235
Vastaukset
- W..
Pari kertaa on tehnyt tuon ja siinä on tosiaan 2 vaihtoehtoa: Joko patteri hetkeksi irti tai sitten toisella kortilla sisälle ja "mykkä" kortti autossa lukijaan, jonka jälkeen toimii.
Olisiko siinä käynyt niin, että "joku olisi taskussa painellut kortin nappeja"? Tai sitten kuuluu sarjaan: "Avainkortti on suorittanut laittoman toiminnon ja se lopetetaan, haluatko lähettää ilmoituksen Biliaan?"- mja
Kirjoitat että "olisiko joku taskussa painellut avainkortin nappeja". Miksi sen pitäisi vaikuttaa? Olen painellut avainkortin nappeja kotona ja joskus taskussakin, eikä ainakaan tähän mennessä ole vaikuttanut. Paitsi tietysti syönyt paristoa.
Kyllähän elektroniikkavehkeissä voi olla paristossa kontaktihäiriö, joka fiksaantuu vaikka paristoa remplaamalla, kuten kerrot. Vaikeampi on selittää sitä, miksi lukijalaitteeseen työntäminen elvyttää kontaktin? Olisiko joku resetointi-ilmiö?
Scenicin paristo vaikuttaa vain kauko-ohjaimen lähettimeen. Ajonesto lukee chip-cardia ja koodi luetaan samalla tavoin kuin älykortit. Sen pitäisi toimia myös ilman paristoa. Chipin lukeminen on joskus epäonnistunut(tuli NO CARD DETECTED). Muistaakseni piti työntää kortti uudelleen lukijaan. - W..
mja kirjoitti:
Kirjoitat että "olisiko joku taskussa painellut avainkortin nappeja". Miksi sen pitäisi vaikuttaa? Olen painellut avainkortin nappeja kotona ja joskus taskussakin, eikä ainakaan tähän mennessä ole vaikuttanut. Paitsi tietysti syönyt paristoa.
Kyllähän elektroniikkavehkeissä voi olla paristossa kontaktihäiriö, joka fiksaantuu vaikka paristoa remplaamalla, kuten kerrot. Vaikeampi on selittää sitä, miksi lukijalaitteeseen työntäminen elvyttää kontaktin? Olisiko joku resetointi-ilmiö?
Scenicin paristo vaikuttaa vain kauko-ohjaimen lähettimeen. Ajonesto lukee chip-cardia ja koodi luetaan samalla tavoin kuin älykortit. Sen pitäisi toimia myös ilman paristoa. Chipin lukeminen on joskus epäonnistunut(tuli NO CARD DETECTED). Muistaakseni piti työntää kortti uudelleen lukijaan.Se, miksi resetointia tarvitaan on jo vaikeampi kysymys ja jää minulta ainakin selvittämättä. Todennäköisesti myös huollolta, joten sen kanssa on vain elettävä.
Tuo veikkaus nappien painelusta oli vain villi arvaus ja liittyy jotenkin siihen, että systeemi muuttaa avauskoodia? Joku viisaampi voisi tietysti kertoa, onko sellainen mahdollista.
- laaguna
Noin vuoden sisään tehnyt noin viisi kertaa.
Joka kerta pariston irrotus on auttanut.- GS2005
Eilen ensimmäistä kertaa. Onneksi olin sattumalta lukenut täältä muiden ongelmista.
Aivan selvä tyyppivika.
- Scenic04
samoja oireita ollut, mutta korjaantuneet pariston "hiplaamisella". Uskoisin että pariston sormissa lämmittely auttaa asiaa.
- Grand S
Tampereella oleva henkilö osaa korjata renault avainkortit. Osoite on [email protected]
- ex-rellu
Minulla oli II-mallin Megane, ja se teki tuota vähän väliä. Se hoituu niin, että menee autoon sillä metallisella vara-avaimella ja sen jälkeen kortti koneeseen ja menoksi. Aina sen hetkinen vika korjaantui. Myöhempi rellu, eli 05 mallinen Scenic ei oikutellut kertaakaan, vaan avaikortti toimi moitteetta aina.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purran kaudella nousi bensan hinta yli 2 euron
Muistatteko kuinka edellisen vasemmistohallituksen aikana, ns. Marinin aikakaudella, bensiiniä sai 1,3 euron litrahinnal1224760Veli Sofia teki urosmehiläisen työn
Paljastaessaan kuinka TPS:ssä ei joukkuehenki toimi sooloilijoiden vuoksi, jonka takia koko seura ei pärjää kilpailussa43384Mitäs nyt sijoittajat?
Pörssit laskevat maailmalla Iranin sodan takia ja muutenkin ovat olleet Trumpin vallan alla epävarmat. Ainoa, mikä on no1263190Hjallis Harkimon, 72, Jasmine-rakas, 37, paljastaa suhteen alusta: "Vähän..."
Liikemies, kansanedustaja Hjallis Harkimo ja tuottaja-juontaja Jasmine Pajari ovat pariskunta. He asuvat yhdessä Sipooss262627Unisex-vessat
Ahdistaa. Miksi kaikki pitää tasapäistää tasa-arvon nimissä? Tasa-arvo on sitä, että kunnioitetaan sukupuolien erilaisu732343Jutta Larm, 52, haluaa kumota tämän piintyneen ikämyytin
Oletko samaa mieltä? Jutta Larm on 52-vuotias ja tehnyt pitkän uran yrittäjänä. Hän haluaa kumota tämän piintyneen ikämy181779Henri Alen tilittää yllättäen Vappu Pimiän uudesta MasterChef -pestistä: "Vaikka hän ei..."
Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Hän liittyi uudella MasterChef Suomi -kaudella arvovaltaiseen tuomaristoo91384Vastuun ottaminen omasta hyvinvoinnista
Olen huomannut tuttavapiirissäni ihmisiä, joilla on mt-diagnooseja. Sen sijaan, että millekään asialle yritettäisiin teh1171255Minkä kouluarvosanan 4-10 annat Beck-leffoille?
Vähiin käy ennen kuin loppuu... Beck-elokuvia on tullut tv:stä jopa 2-3 viikossa. Nyt leffojen esitystiheys on muuttunut91233Jäit kiinni siitä
että katselet minua. Käänsin pääni, minäkin etsin sinua, ja meidän katseemme kohtasivat. Eikä se haittaa - molemmat ky41128