Diane Nova vs. Yasmin

again..

Olen siis hankkimassa e-pillereitä siinä toivossa että saisin ihoni edes vähän parempaan kuntoon, ja ehkäisykin on ajankohtainen juttu. Nyt kaipailisin teidän mielipieteitä näistä kummastakin pillerimerkistä iho-ongelmissa ja ehkäisyssä. Hyviä ja huonoja puolia.

Itse käyttänyt joskus vuosi sitten yasminia ehkäisynä ihan kokeilumielessä kolmen kuukauden ajan, ei ollut mitään valittamista, siis että ei ollut paljon mitään sivuvaikutuksia jne.

En tiedä tuosta Yasmini tehosta finneihini/akneeni koska en käyttänyt kauaakaan.

Joten kummat pillerit olisivat sopivampi vaihtoetho tähän iho ongelmaan, minulla siis lievä akne jos sitäkään, mutta kuitenkin, suun pielissä useammin pahimmat finnit,aika rasvainen iho,myös ihonalaisia kystisia finnejä silloin tällöin.

Ja mihinköhän mun pitäisi varata aika, neuvolaan vai terkkarille, kun haen näistä apua iho-ongelmiin&ehkäisyyn?

2

540

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kun..

      hankin pillerit ihan ehkäisymielessä,iho oli siihen aikaan sellainen, että poskiin tuli joskus kunnon nyrkin kokoisia tulehtuneita finnejä(jotka kesti kauon) ja mustapäitä oli nenä täynnä.sain yasminit ja nyt täyttyy kohta kaksi vuotta kun olen pillereitä popsinu,isot finnit ja mustapäät lähtivät, mutta tilalle sain ohimoon ja otsaan tulevia pieniä finnejä(jotka onnkesi häviävät parissa päivässä)ja viikkoja ennen menkkoja saan aina muutaman finnin.ennemminkin kestän nämä pienet,muutamat finnit(koska ne häviävät äkkiä) kuin niitä suuria paiseita,joita ennen tuli.tällainen oma kokemukseni yasmineista.(tietääkseni,jos on iho-ongelmia suositellaan dianeja...?)

      • ...

        mulle lääkäri antoi yasminit aknen hoitoon,vaikka pyysin diane novia.ei kuulema voinut antaa niin voimakkaita tupakointini takia..olen syönyt yasmineja kohta 2 vuotta ja ihossani ei kyllä ole muutoksia tapahtunut,samalla tavalla näppylöitä on kuin ennenkin...eli itselläni yasminet eivät näytä tepsivän..


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Virkamiehille tarvitaan tuntuvat palkankorotukset

      Naistenpäivänä on syytä muistuttaa, että virkamiehen euro on vain 80 senttiä. Palkat tulee saattaa samalle tasolle yksi
      Maailman menoa
      38
      3672
    2. Riikka Purran kaudella nousi bensan hinta yli 2 euron

      Muistatteko kuinka edellisen vasemmistohallituksen aikana, ns. Marinin aikakaudella, bensiiniä sai 1,3 euron litrahinnal
      Maailman menoa
      28
      3232
    3. Jäikö meidän välit

      Mielestäsi Kesken?
      Ikävä
      69
      2878
    4. Olisipa saanut sinuun

      Tutustua paremmin. Harmi että aloin lopulta jännittämään kun näytit tunteesi niin voimakkaasti ja lähestyit niin voimaak
      Ikävä
      91
      2720
    5. Miks tän meidän

      Rakkauden on pitänyt olla näin vaikeaa?
      Ikävä
      35
      1748
    6. Mitäs nyt sijoittajat?

      Pörssit laskevat maailmalla Iranin sodan takia ja muutenkin ovat olleet Trumpin vallan alla epävarmat. Ainoa, mikä on no
      Maailman menoa
      81
      1699
    7. muista olla

      VAROVAINEN! m
      Ikävä
      22
      1518
    8. Elän vastoin

      Kaikkia arvoja kun en pysy sinusta erossa.
      Ikävä
      28
      1507
    9. Onneksi on edes yksi kuva

      Susta mitä voin välillä ihastella ja kaipailla sua😔
      Ikävä
      28
      1478
    10. Olisitpa se hellä

      Ja herkkä minkä kuvan sain sinusta irl. Haluaisin että elämässäni olisi sellainen joka arvostaa minua juuri sellaisena k
      Ikävä
      23
      1474
    Aihe