Osaako kukaan kertoa voiko oppisopimuksella valmistua sisustussuunnittelijaksi? Ja onko mitään mahdollisuuksia täällä savon suunnalla siihen? Tietoa saa joka paikasta todella niukasti.. Tai jos lähtee opiskelemaan alaa niin kuinkia kauan opiskelu kestää jos alla on jo kaupallisen alan tutkinto? Antakaa ihmeessä vinkkejä..
sisustussuunnittelijaksi
Annu
22425
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
en usko että ihan oppisopimuksella siihen pääsee. ite oon savon suunnalla koulus ja minusta valmistuu sisustus alan artesaani.Itse sisustussuunnitteliaks valmistuu ammattikorkeakoulusta.Helpotusta saat edellisestä tutkinnosta,eli ei tartte käyä yhteisiä aineita.
Kyllä sisustussuunnittelijaksi voi opiskella oppisopimuksella,tiedän koska olen ottanut selvää ja haen itse koko ajan alan työpaikkaa, jota on muuten hankala saada.Tutkintohan on siis sisustusalan artesaani ja siitä voi toki jatkaa vielä pidemmälle jos intoa piisaa. Oppisopimuksella voi periaatteessa opiskella minkä tahansa ammatin jos sopiva työn antaja löytyy.Soita oppisopimustoimistoon ja kysy sieltä lisätietoja, he neuvovat mielellään ja lähettävät esitteitä.Joissakin kouluissa on jopa oppisopimus pankkeja johon voi ilmottautua tai josta voi kysellä sopivia työnantajia, onnea matkaan.