Mikä olisi hyvä rotu?

Jane

Hei,
olen miettinyt koiran ottoa, mutten tiedä mikä rotu sopisi minulle parhaiten. Asun kerrostalossa ja haluaisin pienen, kiltin ja seurallisen koiran. Perheessäni on aiemmin ollut suursnautseri ja labradorinnoutaja, mutta nyt olen hankkimassa ensimmäistä omaa koiraani. Minulle ei ole kokemusta koiran kouluttamisesta, joten koiran pitäisi ollahelposti koulutettava. Olen miettinyt papillonia, cavalieria tai kiinanpalatsikoiraa...
Voisitteko suositella jotain rotua?

9

1015

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Minäpä minä

      Hmmm...... Minä suosittelen Bichon friseä turkki kyllä vaatii aikas paljon harjausta
      Bichon frise on kiltti, Pieni n. 30cm ja seurallinen koira
      oppiii tosi nopeasti 5kertaa kun teet vaikka peräkkäin samaa juttua ja aina kun tekee oikein niin annat herkun niin kyllä oppii ainenkin 10 omaa bichoniani oppi noin nopeasti.......
      Bichonit vaativat myös jonkun verran liikuntaa vaikka onkin pieni.
      ovat myös todella lapsirakkaita ja nauttivat kun saavat huomiota niitten kanssa on myös kivaa harrastaa tokoa ja agilityä..

      ilmoittelehan mihinkä rotuun päädyt oisi kiva kuulla =)

    • varmasti on

      hyviä vaihtoehtoja..kiinanpalatsikoira taitaa olla ainoa noista joka ei ole ehkä ihan helppokoulutteinen jos tokoa aattelee eli aatteletko?..mutta se tuskin sen kummempaa koulutusta tarttee jos tulee ihan vain seuraksi ilman tokoilua..en usko että on kovinkan vaativa rotu. Bichonia joku ehdotti mutta sen turkki on tosi työläs ja muitakin hyviä vaihtoehtoja on jos turkinhoito ei kiinnosta. Muuten hyvä vaihtoehto kanssa :) Eli tarkenna hiukan enemmän toiveitasi..vaihtoehtoja on todella paljon.

      • ennen bichon

        mutta nykyään villakoira.
        villiksen turkki on helpompi hoitaa ja myös koulutus on palkitsevampaa.


    • -kokemusta-

      Hei,

      Minun ensimmäinen koirani oli shelttinarttu ja voin suositella sitä lämpimästä muillekin. Sheltti on tottelevainen, seurallinen ja helppohoitoinen rotu, josta saa elinikäisen ystävän. Sopii myös kerrostaloon ja kaupunkimaisemaan.

      Minun shelttini oppi tottelemaan kuin lennosta ja vapaanapito ei tuottanut ongelmia. Sheltti osallistuu myös mielellään perheen aktiteetteihin eli sheltti tulee olemaan mielellään kaikessa mukana:). Sheltissä esiintyy jonkin verran epäluuloisuutta vieraita kohtaan eli se on oman perheen koira, mutta senkin saa pois jos totuttaa sen vieraisiin jo pienenä. Haukkumista kannattaa myös kitkeä pois jo pienenä, sillä välillä sheltit tuppaavat haukkumaan aika paljon.

      Sheltti on aktiivinen rotu ja sen kanssa on helppo harrastaa kaikenlaista. Itse kävin agilityssä, josta tulikin meidän neidin lempiharrastus. Jos omistaja ei tykkää liikkua niin ehkä silloin kiinanpalatsikoira on oiva ratkaisu.

      • ethia

        Itselläni on ensimmäisenä koirana ranskanbulldoggi, enkä ole päivääkään katunut :)

        Hauska ja älykäs koira, joka harrastaa liikuntaa sen verran kuin sinäkin, hiljainen kerrostalossa ja kaikinpuolin kymppi :)

        ..Tämähän on tietenkin vain minun mielipide, omasta koirastani. Ja kukapa ei omaa sessua rakastaisi :)


      • miisa

        Cavalier? Todella leppoisa,joskin joskus liiankin omistajaansa kiintyvä,mutta muuten mitä helpoin rotu ja soveltuu erinomaisesti ensimmäiseksi koiraksi.
        Lisäksi sen kanssa voi harrastaa agilityä,tokoa ym.
        Ja mikä ihaninta se viehättää yleensä melkein kaikkien silmääkin kauniilla ulkonäöllään.
        Cavalier ei ehkä ole sieltä kaikkein fiksuimmasta päästä olevia koiria,mutta aivan ihana muuten kaikin puolin! SUOSITTELEN


    • minä vaan

      tipsu.lhasa-apso. cavaljeeri.ne ainaski on helppoja kilttejä ja seurallisii

    • tiedän

      POMeRANIAN

    • Bostoninterrieri

      Bostoninterrieri. Bostoninterrieri ei ole nimestään huolimatta terrieri, vaan se on sukua bulldogeille ja mastiffeille. Bostoni on kiltti ja seurallinen pieni koira. Bostoni on hiljainen rotu, joten se sopii erinomaisesti kerrostalon asukkaaksi.

      Kotimaassaan Yhdysvalloissa bostoninterrieriä kutsutaan usein leikkisästi "amerikkalaiseksi herrasmieheksi" johtuen bostonin ystävällisestä luonteesta ja värityksestä, joka tuo mieleen miesten tumman puvun valkoisine paitoineen.

      Bostoninterrieri ei vaadi välttämättä pitkiä lenkkejä, mutta jaksaa kuitenkin liikkua paljon. Myös uiminen on niille hyvää liikuntaa. Turkki on helppohoitoinen. Se harjataan ja pyyhitään kostealla liinalla tarvittaessa. Turkista ei irtoa karvaa.

      Ohut ja lyhyt turkki ei suojaa bostonia Suomen talvessa, joten koiralle puetaan kelin mukaan päälle mantteli, haalari tai villapaita, eikä kovilla pakkasilla lenkkeillä kovin pitkälle. Monelle bostonin omistajalle ompelemisesta ja neulomisesta on tullut koiran myötä uusi harrastus, sillä hyvin istuvia valmisvaatteita voi olla vaikea löytää.

      Bostoninterrierin kanssa voi harrastaa agilityä, tokoa, koiratanssia, pelastusetsintää ja näyttelyitä.

      Bostoninterrierillä ei ole metsästysviettiä, joten se ei karkaa vaan pysyy omistajansa läheisyydessä. Metsästysvietin puutteen vuoksi se tulee myös hyvin toimeen muiden eläinten kanssa.

      Suomeen ensimmäinen bostoni saapui vuonna 1955, mutta rotu oli pitkään melko harvinainen, ja on yleistynyt Suomessa vasta viime vuosina. Yhdysvalloissa bostoninterrieri on suosittu rotu, onhan se Yhdysvaltojen kansalliskoira.

      Bostoninterrieri on melko terve ja pitkäikäinen rotu. Niillä tavataan allergioita, epilepsiaa ja silmäsairauksia. Rodulla on lyhyt kuono, mutta silti niillä esiintyy suhteellisen harvoin hengitysvaikeuksia. Bostoni saattaa elää lähes 20-vuotiaaksi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam
      Maailman menoa
      203
      13388
    2. Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa

      Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu
      Maailman menoa
      54
      6710
    3. Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa

      10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö
      Maailman menoa
      168
      6363
    4. K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä

      vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon
      Maailman menoa
      93
      4671
    5. Näin tyhmä vasemmistolainen on: "S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      kun siellä ei ole hihhuleita eikä persuja." Vain tyhmä eli heikkoälyinen vasemmistolainen voi tehdä noin lapsellisia ju
      Maailman menoa
      67
      4602
    6. Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen

      Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos
      Maailman menoa
      69
      4273
    7. Kela maksoi etuuksia 17,3 mrd. eur, yritykset sai 10,6 mrd.

      Tuohon päälle vietiin vielä palkansaajilta työeläkeloisille 27,5 miljardia euroa. Etenkin Suomen Sosialistiset Yrittäjä
      Maailman menoa
      21
      4161
    8. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

      Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
      Maailman menoa
      75
      4092
    9. Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt

      viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta
      Maailman menoa
      98
      3862
    10. Mitä meidän välillä

      Tapahtuu lopulta?
      Ikävä
      93
      3640
    Aihe