Olen aikaisemmin syöttänyt kissoilleni pelkkää kaupan purkki- ja kuivaruokaa, kunnes viime viikolla törmäsin markettiruuan huonolaatuisuuden kylmiin faktoihin. Sen jälkeen kävin ostamassa pakastimen täyteen lihatiskin lihatuotteita. Huomenna matkustan eläinkauppaan ostamaan laadukkaita raksuja.
Kaikki kissani ovat yli kymmenen vuotiaita ja hyväkuntoisia.
Menin aivan hämilleni luettuani tätä palstaa... Minä kun luulin, että kissoillani koittaa oikeat kissanpäivät pelkästään sillä, että jatkossa saavat vain parasta lihaa lihatiskiltä.
- Siis en voikaan syöttää kissoille sikaa? Tänään ovat koko päivän syöneet sian sydäntä. Olenko tehnyt pahankin virheen?
- Pitääkö lisäksi syöttää ties mitä kananmunan kuoria ja öljyjä? En ole koskaan aikaisemmin antanut kissoilleni mitään lisäravinteita, paitsi Pirskattia joskus. Mitä minun pitäisi ostaa lisäksi?
- Olen aivan sekaisin sen suhteen, että annanko jatkossa pelkkää lihatiskilihaa vai annetaanko vielä kuitenkin myös lisäksi tavallista purkkiruokaa vitamiinien takia?
- Onko joku yhdistelmä olemassa, että pärjäisin (siis kissani pärjäisi) pelkällä liha kuivaruokayhdistelmällä?
- Joku sanoi minulle, että kaupan purkkiruoka on suorastaan vaarallista kissoille. Pitääkö paikkaansa?
- Kuinka usein sisäelimiä voi syöttää? Onko maksa terveellistä kissoille?
Kaikki asialliset neuvot ovat tervetulleita :) Olisin kiinnostunut myös ravitsemuksesta kertovista kirjoista ja nettilinkeistä.
AARGH! Ruokintaan
6
639
Vastaukset
- oikeasti..
"Kaikki kissani ovat yli kymmenen vuotiaita ja hyväkuntoisia. "
- voivoivoi
mun pappa on yli 90 vee varsin terve ja pirtsakka.on muuten vetäny röökiä noin koko ikänsä.
- Sae
Hienoa, että olet "valaistunut"! :) Kissa on lihansyöjä eikä tarvitse kasviperäistä ruokaa kuin ihan pienen rippusen (vertaa hiiren mahan sisältö). Markettiruuat altistavat kissan monille sairauksille, joita ei uskoisi ennen kuin kohdalle sattuu.. Esim. virtsakiteet, ylipaino ja allergiat johtuvat usein väärästä ruokinnasta.
"- Siis en voikaan syöttää kissoille sikaa? Tänään ovat koko päivän syöneet sian sydäntä. Olenko tehnyt pahankin virheen?"
Et ole tehnyt virhettä. Sika on oikein hyvää kissanruokaa. Ruokinnassa monipuolisuus on tärkeää eli tuskin mitään ongelmia tulee, jos kissa syö muutakin kuin possua. Sydän on hyvä hampaiden puhdistaja.
"- Pitääkö lisäksi syöttää ties mitä kananmunan kuoria ja öljyjä? En ole koskaan aikaisemmin antanut kissoilleni mitään lisäravinteita, paitsi Pirskattia joskus. Mitä minun pitäisi ostaa lisäksi?"
Ei tarvitse, jos kissat syövät myös laadukkaita raksuja ja lihan osuus on alle puolet päivittäisestä ruuasta. Muutoin lihaan tulee lisätä kalkkia tasapainottamaan kalkki-fosfori suhdetta. Kuorijauhetta riittää 1tl/lihakilo. Voit käyttää myös Calfosumia. Pirskatissakin on kalkkia, joten jos annat sitä, lihaan ei tarvitse lisätä mitään (ellei kissa syö pelkästään lihaa). Öljyjä käytetään yleensä turkin kunnon parantamiseen. Kissalle parhaita ovat eläinperäiset öljyt, esim kalaöljy (ei missään nimessä kalanmaksaöljy!).
"- Olen aivan sekaisin sen suhteen, että annanko jatkossa pelkkää lihatiskilihaa vai annetaanko vielä kuitenkin myös lisäksi tavallista purkkiruokaa vitamiinien takia?"
Purkkiruokaa ei ole pakko antaa ollenkaan, ellet halua sillä "helpottaa" ruokintaa. Raksutkin riittävät tyydyttämään vitamiinien ym tarpeen. Märkäruuan (vuoat ja pikkupurkit) voi myös ostaa eläinkaupasta, jossa se on laadukkaampaa ja halvempaa kuin marketin "vastaavan" tasoiset (lihaa aina vähemmän, silti kalliimpi hinta laatuun nähden).
"- Onko joku yhdistelmä olemassa, että pärjäisin (siis kissani pärjäisi) pelkällä liha kuivaruokayhdistelmällä?"
Millaista yhdistelmää tarkoitat? Laadukkaat raksut, joissa on riittävästi lihaa ja mahdollisimman vähän kasviperäistä ovat hyvä perusta ruokavaliolle. Lisäksi voit antaa vaihdellen eri lihoja (sikaa, nautaa, siipikarjaa, riistaa, kalaa, sisäelimiä jne) ja keltuaista.
"- Joku sanoi minulle, että kaupan purkkiruoka on suorastaan vaarallista kissoille. Pitääkö paikkaansa?"
Siinä mielessä se on vaarallista, että suurimmassa osassa on sokeria, joka lisää hammaskiveä. Liika viljakaan ei tee kissalle hyvää, sillä se tulee sulamatta toisesta päästä ulos. Liian viljapitoinen ruokavalio voi altistaa virtsakiteille.
"- Kuinka usein sisäelimiä voi syöttää? Onko maksa terveellistä kissoille?"
Sisäelimiä voi antaa kerran tai kaksi viikossa. Maksa on terveellistä, kunhan sitä ei syödä ylettömästi (A-vitamiinin yliannostus!). Munuainen pitää liottaa ennen antamista, esim yön yli jääkaapissa ja ennen antamista kunnon huuhtelu.- lisää..
Kiitos paljon vastauksista! Tässä olisi vielä pari epäselvää kohtaa...
"""ja lihan osuus on alle puolet päivittäisestä ruuasta."""
Tässä kohdin putosin kärryiltä :) Eli yli puolet pitää olla muuta kuin lihaa päivittäisesti ruuasta? Mistä se muu koostuu?
Millaiset merkit kertovat kalkki-fosforisuhteen olevan pielessä?
Sitten vielä yksi tyhmä kysymys: eli annanko eläinkaupan purkkiruokaa/raksuja vähemmän kuin kaupan, koska se on tuhdimpaa? Ja tuleeko kissa automaattisesti kylläiseksi pienemmästä määrästä tuhtia ruokaa? - mamma40
lisää.. kirjoitti:
Kiitos paljon vastauksista! Tässä olisi vielä pari epäselvää kohtaa...
"""ja lihan osuus on alle puolet päivittäisestä ruuasta."""
Tässä kohdin putosin kärryiltä :) Eli yli puolet pitää olla muuta kuin lihaa päivittäisesti ruuasta? Mistä se muu koostuu?
Millaiset merkit kertovat kalkki-fosforisuhteen olevan pielessä?
Sitten vielä yksi tyhmä kysymys: eli annanko eläinkaupan purkkiruokaa/raksuja vähemmän kuin kaupan, koska se on tuhdimpaa? Ja tuleeko kissa automaattisesti kylläiseksi pienemmästä määrästä tuhtia ruokaa?sellainen systeemi, että raakaa lihaa syödään illalla ennen nukkumaan menoa. Siis yksi osa on tuota raakaa lihaa. Raksut on aina esillä, kissat on hyviä säätelemään syömistään kun siihen tottuvat (tämä on 1 osa ruokintaa). Alkuun voi tulla liiallista syömistä jos eivät ole tottuneet ruoan esillä oloon tai ovat olleet joskus puutteellisella ruokinnalla - tarkoittaa löytökissoja joilla voi olla ajatus, että ruokaa syödään silloin kun sitä on tarjolla niin paljon kuin sitä vaan on, koska seuraavasta kerrasta ei tiedä milloin ruokaa saa. Yhtenä osana on laadukkaat purkit jotka lisäävät valikoimaa ja ovat monipuolisuuden takeena. Eli meillä suhde on noin 1:1:1 (raaka liha/kuivamuona/märkäruoka). Koska tuo lihan osuus todellisuudessa jää alle 1/3 osaan, voin antaa päivän aikana muutakin raakaa lihaa ilman ongelmia - silloin yleensä annan lisänä hyla-kermaa tai -kermaviiliä.
Sekä kuiva- että märkäruoat on valittu sellaisista joissa on lihaprosentti mahdollisimman korkea - ei siis väh. 4% lihaa ja eläinperäisiä tuotteita. Rasvaprosentti samoin ja vehnätöntä vaikkei meillä allergiaa ole kellään. En halua riskeerata mitään koska se hoito vasta kalliiksi tulee ja erikoisruoat myöskin.
Noin vanhoilla ei varmaan enää niitä selviä oireita tule niin helposti, mutta kasvaville tuo kalkin ja fosforin suhteen epätasapaino on vaarallinen. Sen aiheuttama paper bone syndrooma eli paperiluutauti aiheuttaa samanlaisia oireita kuin osteoporoosi ihmisille eli luumassan heikkoutta - murtumia, kateamista, nivelten oireita ja edellä mainituista johtuvia kovia kiputiloja.
Laadukkaat kuiva- ja märkäruoat todellakin tekee kissan kylläiseksi helpommin ja se taas johtuu siitä, että halvoissa ruoissa käytettävää vehnää tai muuta viljaa ei kissan elimistö pysty käyttämään hyödykseen vaan se tulee läpi (usein ripulia). Koska se tulee läpi on kissan syötävä sitä enemmän saadakseen ruoasta kaikki tarpeellinen=lihoo helposti hiilihydraateilla. Laadukkaalla ruoalla ruokittu kissa ei ulosta yhtä paljon kuin viljakekseillä ruokittu, koska ruoka käytetään paremmin hyödyksi. - Sae
lisää.. kirjoitti:
Kiitos paljon vastauksista! Tässä olisi vielä pari epäselvää kohtaa...
"""ja lihan osuus on alle puolet päivittäisestä ruuasta."""
Tässä kohdin putosin kärryiltä :) Eli yli puolet pitää olla muuta kuin lihaa päivittäisesti ruuasta? Mistä se muu koostuu?
Millaiset merkit kertovat kalkki-fosforisuhteen olevan pielessä?
Sitten vielä yksi tyhmä kysymys: eli annanko eläinkaupan purkkiruokaa/raksuja vähemmän kuin kaupan, koska se on tuhdimpaa? Ja tuleeko kissa automaattisesti kylläiseksi pienemmästä määrästä tuhtia ruokaa?"Eli yli puolet pitää olla muuta kuin lihaa päivittäisesti ruuasta? Mistä se muu koostuu?"
Sori, jos selitin epäselvästi, yritän uudelleen. :) Eli jos kissa saa raakaa lihaa alle puolet koko päivittäisestä määrästä, kalkkilisää ei tarvita. Lihan lisäksi muu ruoka koostuu teollisista valmisruuista (raksut, märkäruuat), joissa on kalkit ym kohdallaan eli kissa saa jo niistä tarvitsemansa kalkin.
Kissan voi tietenkin ruokkia myös pelkällä lihalla, joten lihaa saa olla enemmänkin kuin puolet. Lihahan on kissan luontaista ruokaa. Kannattaa ensin etsiä paljon tietoa kissan ruokintatarpeista ennen kuin aloittaa enemmän lihaa sisältävän ruokavalion kissalleen, ettei tule mitään puutoksia. :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eutanasia - miksi eläimelle sallitaan armokuolema, mutta ihmiselle ei?
Olen pitkään ihmetellyt yhtä asiaa Suomessa. Kun koira kärsii parantumattomasta sairaudesta ja kovista kivuista, eläinlä1311325Veli Sofia teki urosmehiläisen työn
Paljastaessaan kuinka TPS:ssä ei joukkuehenki toimi sooloilijoiden vuoksi, jonka takia koko seura ei pärjää kilpailussa373853Unisex-vessat
Ahdistaa. Miksi kaikki pitää tasapäistää tasa-arvon nimissä? Tasa-arvo on sitä, että kunnioitetaan sukupuolien erilaisu1093019Sosiaalidemokratia romahtanut kautta maailman
nuoret eivät enää kannata järjetöntä aatetta, joten demarien täytyy hakea kannattajia mamuista. Ruotsin sos.demit jo kie1202380Miksi Seta ja Sofia Virta ei vaadi muslimeita kunnioittamaan priden-arvoja?
Kuten tiedetään niin islam ei hyväksy sitä mitä pride edustaa. Seta-pomo Mikkonen nosti hirveän äläkän kun yksi tepsin812045Vastuun ottaminen omasta hyvinvoinnista
Olen huomannut tuttavapiirissäni ihmisiä, joilla on mt-diagnooseja. Sen sijaan, että millekään asialle yritettäisiin teh1961761Sofia Virralle täydet 12 pistettä!
Kun ei jäänyt mukaan vähemmistöjen sortamista epäsuorasti tukevaan joukkueeseen. Urheilijoiden pitäisi olla esikuvia.2991006Miksi Hotelli Kainuuta dissataan?
Ihmetyttää tämä jatkuva yhden yrityksen arvosteleminen. Ikäänkuin mikään ei olisi hyvin. Kuitenkin yritys työllistää, ta17780Toisten elämän moralisointi
Eikö kukin voisi keskittyä lähinnä omaan elämäänsä? Jos jollakulla muulla on tunteita, ajatuksia, tai tekoja oman suhte143725- 53699