sierra ongelma

-87 sierra lämpiä kunnolla,voiskos vika olla tuulettimen viskokytkimestä se pyörii kokoajan ainakin vähän onko se normaalia vai pitääkö sen kylmänä olla paikallaan.
toinen probleema,konepelti menee mustaksi yhdestä kohtaa mistä johtuu ,roiskuuko öljyä jostain.
4696
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

vika todennäköisesti=termostaatissa, vaihdappa se ja samoin termarin alle tuleva kumi, se tuppaa hapertuumaan, kokeile ensin näitä.(laita termari oikein päin)

Äänestä

Sierran viskotuuletin pyörii aina mukana, mutta vaihtelevalla nopeudella. Kun kone on kylmä, ei tuuletin pyöri kovaa. Kun kone lämpiää, alkaa visko toimia paremmin ja potkuri pyörii vinhemmin.

Tämän voi koneen käydessä ollessa ihan huoletta kokeilla sekä kylmänä että kuumana. Sormia lapojen pinnalla liu´uttamalla tuntee selvän eron. Kylmällä koneella potkurin sormiin antama vastus on minimaalinen ja kuumalla suurempi. Ole silti varovainen.

Äänestä
  • Eikös noissa vanhemmissa koneissa (OHC), kampiakseli pyöritä viskoa. Eli visko pyörii kyllä koko ajan, mutta koneen kierrosluvun mukaan, ei lämmön. Vai oonko ihan hakoteillä??

    Äänestä

  • tai kikulalla :D

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


raato2 kirjoitti:

-87 sierra lämpiä kunnolla,voiskos vika olla tuulettimen viskokytkimestä se pyörii kokoajan ainakin vähän onko se normaalia vai pitääkö sen kylmänä olla paikallaan.
toinen probleema,konepelti menee mustaksi yhdestä kohtaa mistä johtuu ,roiskuuko öljyä jostain.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu