Alkoholismista...

benzomaani

Suomessa on n. 300.000 työssä käyvää alkoholistia jotka juovat kuka enemmän, kuka vähemmän.
Jokaisen juovan alkoholistin taakse kätkeytyy useita syyttömiä, jotka joutuvat kärsimään tästä juomisesta.

Eniten mieltäni vaivaavat juopon puoliso ja lapset.
Nämä kun elävät siinä samassa perhehelvetissä, ja mikä ironisinta - syyttävät itseään sen juopon juomisesta.

Joka vuosi kuolee alkoholiin tai siitä johtuen 3.500 ihmistä. Kaikki hiljaisuudessa haudattuja ja vaiettuja vainajia.
Lisäksi n.800 itsemurhaa, joissa alkoholisti onnistuu ja n. 400 alkoholistin läheisen tekemää itsemurhaa. Nämä luvut ovat suuntaa antavia arvioita.

Sairaalan vuodepaikoista alkoholistit täyttävät joka neljännen ja mielisairaaloissa joka toisen.

Tässä olisi työmaata kaikille raitistuneille alkoholisteille vaikka kuinka paljon.
Paljon inhimillistä hätää ja tuskaa voitaisiin välttää jos saataisiin sanomaa vietyä oikeissin paikkoihin, oikeille henkilöille.

Kannattaako silloin haaskata voimavaroja oppiristiriitoihin kuin joissain uskonlahkoissa tai poliittisissa puolueissa. Oppiristiriidoissa on aina (joka kerta) kyse vallasta, ja valtaan voi myös sairastua. Siihen voi paeta elämää kuten päihteisiinkin, ja siitä voi siten tulla riippuvaiseksi.

Tietysti se on helpompaa kuin itse raittiustyö ja sanoman vienti, mutta se mielummin lisää lasten ja puolisoiden tuskaa kuin vähentää sitä.

5

622

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Beach boy

      Kannattaako silloin haaskata voimavaroja oppiristiriitoihin kuin joissain uskonlahkoissa tai poliittisissa puolueissa. Oppiristiriidoissa on aina (joka kerta) kyse vallasta, ja valtaan voi myös sairastua. Siihen voi paeta elämää kuten päihteisiinkin, ja siitä voi siten tulla riippuvaiseksi.
      Tuo oli kyllä laittamattoman hyvin ilmaistu kanta. Olen seurannut tätä palstaa jo jonkin aikaa ja minua, tavallista alkoholiriipuvaista, häiritsee oppiristiriidat AA-porukan sisällä. Tärkeintähän on auttaa ihmistä joka kamppailee alkoholisminsa kanssa. Tuli se apu sitten yläkerran ukolta, Billyltä, perinteisestä AA:sta tai omasta pääkopasta. Päämäärä on kai tärkein.
      Normiholisti ei edes tiedä jos vaikka raitistuu väärillä opeilla.

    • on siinä, että alkupuolellaan se antaa uhrilleen monia positiivisia viboja: nauttineena on rento ja hyvä olo, uskaltaa lähestyä vastakkaista sukupuolta, on kavereita. "Velat ovat saatavia", siltä todella tuntuu.

      Yleensä vasta vuosien juomisen jälkeen kielteiset puolet voittavat ja silloin uhrin ja hänen omaistensa elämä on monin tavoin kietoutunut alkoholin ympärille. Alkoholi on itseohjautuva järjestelmä. Juomisesta tulee elämän keskipiste jolle koko muu elämä on alisteista. Kierteen katkaiseminen onnistuu vain elämän perusteellisella muutoksella ja se on äärimmäisen vaikeaa.

      Keskeinen ongelma on miten nuoret saataisiin tiedostamaan alkoholin kielteiset puolet. Edellämainitsemieni alkoholismin alkuominaisuuksien lisäksi yhteiskunta, media, yleinen suhtautuminen ja kaveripiiri ovat tavattoman alkoholimyönteisiä. Ei tule mieleenkään kuunnella joitakin jostakin raittiudesta saarnaavia homekorvia.

      Yhteiskunta on saatava tiedostamaan alkoholin aiheuttama suunnaton kärsimys ja se on saatava toimiin kärsimyksen lievittämiseksi alkoholismin syntyvaiheisiin puuttumalla. Media on saatava tietoiseksi vastuustaan ja alkoholi on pudotettava jalustalta jolle se on nostettu. Ennakkoasenteet on muutettava alkoholikielteisiksi. Humalatila on aina myrkytystila.

    • hoitaa alkoholisteja

      Eiköhän tuo siperia opeta lopulta. Kuolee tai paranee, tarvitseeko siihen yhteiskunnan varoja hoitaa, alkoholismihan on itseaiheutettu sairaus.

    • AAholisti

      Niin. Informointi on tietenkin hyvä juttu, mutta se jolle alkoholi tuo ongelmia, ei tajua pyytää/hakea apua kuin viime hädässä -jos ehtii. Kouluvalistus on ok, samoin eri tahot voivat valistaa tiettyä ryhmää kohtuukäystöstä, alkoholisteja ehdottomaan raittiuteen pyrkimisestä, vertaisryhmistä (esim. AA:n olemassaolo), eli näitä kautta ihnisille jää ehkä mieleen edes muisitkuvana se mistä sitä apua saa kun on itse kypsä hakemaan sitä apua.

      Pakkotuputtaminen ei ainakaan aitoa alkoholistia -kuten itse olin- auta, koska alkkiksen luonne kääntää jutun vihaksi ja vastustukseksi. Vasta tarvottuaan tarpeeksi syvälle eli sen oman pohjan löytämisen kautta voi alkaa hakemaan apua, joko aa:sta tai´muusta tahosta.

      Tragedian määrä maassamme on suuri, koska niin monen alkoholismi peittyy hienosti kulissien taakse. Itsellänikin kulissi kesti aikansa; siistit vaatteet, työ, ystävät , auto jne. Sitten ne alkoivat murentua, ja kurjuus lisääntymään.

      Valistakaamme siis sopivassa kohdassa, mutta älkäämm ekoettako pakottaa ketään mihinkään, koska se ei auta -valitettavasti.

    • Lisbeth

      "Oppiristiriidoissa on aina (joka kerta) kyse vallasta, ja valtaan voi myös sairastua."

      Tuossapa tuo totuuden siemen!

      Ja lisäksi on näköjään helpompi riidellä kuin miettiä miksi on oikeasti paha olo..Tästä on minullakin omakohtaista kokemusta.

      Erimieltä saa olla mutta silloinkin olisi ihanne jos lähdettäisiin terveeltä pohjalta ja ilman riitaa..

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taas puukotus yläristillä!

      Tänään taas puukotettu hengiltä ihminen Kuopiontien läheisyydessä yläristillä! Nyt näitä alkaa olla viikoittain!
      Pieksämäki
      59
      1738
    2. Olen päättänyt tappaa itseni tämän vuoden puolella

      Minulla ei ole oikeastaan mitään hävittävää. Elämäni on surkeaa ja tunnen ihmisten tuijotukset ja supinat. Ne nauravat r
      Ikävä
      140
      1454
    3. Mitä teillä grillataan juhannuksena? Anna oma vinkkisi grilliherkkuihin

      Kesä ja juhannus on grillailun kulta-aikaa. Mitä teillä grillataan juhannuksena? Anna oma vinkkisi grilliherkkuihin. Ka
      Grillaus
      70
      1241
    4. La Promesa sarjan ystäville iso pettymys - Yleltä lisäinfoa asiasta

      La Promesa suosikkisarjan kohtalosta on tullut tietoa. Tämä ei kyllä välttämättä ilahduta sarjan faneja. Lue lisää: htt
      Tv-sarjat
      11
      855
    5. Mä muuten kerroin puolisolle susta

      Nimeä mainitsematta....
      Ikävä
      64
      811
    6. Paljonko meidän ikäero on?

      Ois kiva tietää.
      Ikävä
      69
      701
    7. Nyt kun olen vähän huppelissa niin uskallan sanoa

      Mikä minua oikein närästää... Tiedän että meillä on ollut vaikeaa mutta miten kauan sulla on ollut toinen mies vai oliko
      Ikävä
      39
      541
    8. Mies onko sinulla

      Kaikki hyvin? 🌞 -nainen
      Ikävä
      38
      504
    9. Nainen onko kaikki

      Onko sinulla nainen kaikki hyvin? mies
      Ikävä
      46
      489
    10. Toivotetaanko toisillemme

      Juhannuksia vai ollaanko vihoissa
      Ikävä
      54
      469
    Aihe