13.02.06 Sulon päivää

aahoohoo

Montakohan tuon nimistä Suomessa on - ei taida olla ihan trendinimi enää.

Kummallisin ja samalla hauskin nimi oli yhellä ikääntyneellä mieshenkilöllä - sukujuuret tod näk jossain rajan toisella puolella. Mies oli lyhyehkö ja hieman pyöreä ja hänellä oli pyöreät punaiset posket ja nimi oli Vitalis. Mä tulin aina hyvälle tuulelle kun asioin tuon miehen kanssa kun se nimi osu jotenki nappiin ulko-olemuksen kanssa. Ne punaset posket.

No joo. Kisat meneee todella hyvin: kaks mitalii (onko se muuten mitali vai mitalli) ja kerran Maamme -laulu. Voiko sitä sen enempää meikäläinen odottakkaan.

Krapulatta lähen liikkeelle tonne lumisateeseen - vielä sinne näköjään sekaan mahtuu.

16

983

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jee.

      Äijä ei tietenkään suotta vaivautunut korjaamaan, että oikea nimensä on Vitalii. Sopeutui nöyrästi siihen uuteen nimeensä. Olen tuntenut erään samalta suunnalta, ja sukunimensä on Apanasjonok. Aikaa vei, ennenkuin tottui suominimeensä Panasonic.

    • ihan

      mitali.

    • Maanataiaamua ja ennekaikkea raitista sellaista.
      Kokopäivä näissä merkeissä.

      • Ryyppymies

        raitis päivä on kiva aloittaa hyvin nukutun yön jälkeen.


    • tämäkin päivä

      Minulla tulee usein kanssa mieleen noita oikeinkirjoitusjuttuja. Lintsaisin vissiin liikaa äikästä. Tai sitten olen muuten puupää.
      Nettiviestejä tehdessä on yksi hyvä keino avata tekstinkäsittely, jossa voi käydä kokeilemassa, miten joku sana kirjoitetaan. Siis oikeinkirjoitus päällä. Se kyllä herjaa, jos on liikaa älliä :) (yo-todistuksessa niitä ei ollut, kun ei tullut koko todistusta)

      Nyt muuten ei ollut päällä, kun oon niin laiska.
      Koulussa opin aikoinaan, että metalli/mitali. Eikä sydämeen mahdu kahta ämmää.

    • paranoidi

      Mitallikahvia juodaan eilisen kunniaksi vielä tänäänkin. Kahvia vahvempaa ei oteta.
      Mitalli tai mitali, eipä sillä niin nuukaa, joskin kieliopillisesti taitaa tuo mitali olla oikein.

    • papio

      Raittiina mennään tämäkin päivä, vaikka on perinteinen harmaa maanantai.

    • Tänään pidän vapaa illan, tuosta TV töllöttämisestä, kunto ei kestä. Johtuneekaan tuo asumisesta, kun asun melkein merenpinnan tasolla. Raittiina on hyvä kerätä voimia ja olla ilta tekemättä mitään.

    • Dokaani

      Viinatta vietetään tätä päivää - välipäivä kisojen katselussa. Ei taida olla oikein suomalaislajeja tänään, ellei sitten Koskela 500m luistelussa yllätä.
      Ihmettelin tuota Maamme-laulukommenttiasi, mutta tarkoititkin tietysti Viron Smigunin hiihtovoittoa. Minun mielestäni Finlandia-hymnin pitäisi olla Suomen kansallislaulu. Eihän Maamme-laulussakaan mitään vikaa ole, mutta on se Finlandia hienompi ja sentään suomalaisen tekemä.
      Oikea muoto on "mitali".

      • Ryyppymies

        raittiina ollaan. Maamme laulun on muuten sanoittanut Runeberg, joka on tehnyt siihen myös sävelmän. Tosin eihän sitä sävelmää kukaan tunne, mutta Paciuksen sävellys tunnetaan ympäri maailman. Finlandia ois hyvä kansallislauluksemme. Juicehan sanoi, että Maamme-laulun on säveltänyt saksalainen ja sanoittanut ruotsalainen...


    • Mimmuli1

      Mukavasti pyörähtänyt alkuviikko käyntiin, tipatta tietysti. Sivakoimaan jos lähtisi.

    • Sulosta tulvahti heti mieleeni "oppiisäni" AA-ssa.Hän oli Ylivieskan AA-n perustaja jäsen no.kaksi,siis oli toinen tulia ryhmään,ja siitä syntyi sitten Ylivieskan keskustan AA-ryhmä.Ennsimmäinen jäsen oli jo kuukaudenpäivät odotellut että syntyykö Ylivieskaan AA-ryhmää.?Ja oli ilmoitellut lehteen että AA-ryhmä Kaupungintalon kellarikerroksessa,oli päättänyt viimmeiseksi illakseen odotella,kuin portaita oli saapunut tumma mies nimeltään Sulo.Kaverilla oli ollut tsakkilauta edessään kuin Sulo oli astunut huoneeseen, ja ehdottanut että pelataapas kierros tsakkia.!Mutta tää toinen vieläkin elossa oleva kaveri oli sanonut että jospas katseltas vähän toipumisohjelmaa,ja sitä sakkipeliä ei pelattu koskaan heidän kesken.Sulo monesti muisteli kuinka he joka Tiistai ja Perjantai kadestaankin ollessa keskustelivat toipumisohjelmasta,siis askelista klo:19-21 minutilleen.Tämä tapatui noin kolkyt seitsemänvuotta sitten.Kalajokilaakson muut ryhmät ovat syntyneet juuri Sulon ja tään toisen perustajajäsenen innoitamina ja opastamina.!


      Suloa kyyditin monet vuodet ryhmään,kun oli melkein matkani varrella.Usein pidetiin niitä autopalaverejakin kahdestaan,ja käytiipä sitä joskus puheisamme sotahommissakin,"uitiin tykki selässä Syvärin yli",minä tietysti kuuntelian roolissa.Hän oli hyvin monitaitoinen mies Silloin jo kun minä häneen tutustuin yli kasikymppinen raskaan työn raataja,oli muuten kivihommissa miltei kuolemaansa asti.Monet kerrat vein hänet Saarijärvelle jooka Opistolle,hän nimitäin oli "jookan ope" täällä,ja kävi useasti kurseilla Saarijärvellä.No hänestä riittäis juttua vaikka kuinka pitkäksi aikaa,oli muuten mies joka tuli toimeen omillaan missä hyvänsä.Kun hänen vaimonsa kuoli niin suru vei sit pian Sulonkin.Rauha hänelle,ja vaimolleen Maijalle myös.

      No aina noita muistoja jostain putkahtelee esiin,että ihan herkistyy,olivathan minulle tärkeitä ihmisiä.Vielä on muutamia Sotiemme veteraaneja joita tunnen jotka käyvät ryhmissä,ja arvokkaasti hoitelevat niitä Vanhempien Valtiomiehien tehtäviä..!!

      Tään päivän olen olut viinaksitta tähän asti ja olen myös lopunkin päivää.

      • mirk*

        Ylivieskan ryhmään!Sieltä sain raittiuden 2v.sitten ja uuden elämän,enkä vaihda entiseen,
        "Tämän minä lupaan itselle"Kiitos ryhmälle kaikesta,siellä sain itkeä purkaa kaiken pahan mitä olin kärsinyt,eikä kukaan arvostellu eikä moittinut,paikka jossa sain olla oma itse!
        Hyvää Ystävänpäivää


    • mussukka1

      Tässä nyt hieman on kisoja pitänyt kurkistella, että tietää mitä on tapahtunut. Piti etsiä virkkuut, jotta kehtaa kattoa tota kiven heittoa.
      Raittiina kuitenkin meinaan sen pelin saloihin perehtyä.

      • Onhan noita kisoja tullut syrjäsilmällä seurattua ja "kurlaustakin" katsottua, vai mitä lie kivenheittoa"ja yritin harjaa heilutella äsken ulkona samaan tahtiin, kuin tuolla olympialaisissa, kun tuota luntakin vaihteeksi satelee.

        Hyvää illanjatkoa kaikille t.Mettäläinen


      • Cettuz!
        Mettäläinen kirjoitti:

        Onhan noita kisoja tullut syrjäsilmällä seurattua ja "kurlaustakin" katsottua, vai mitä lie kivenheittoa"ja yritin harjaa heilutella äsken ulkona samaan tahtiin, kuin tuolla olympialaisissa, kun tuota luntakin vaihteeksi satelee.

        Hyvää illanjatkoa kaikille t.Mettäläinen

        Kuitti. selvinpäin.


    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski

      Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi
      Maailman menoa
      188
      7804
    2. Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia

      ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä
      Maailman menoa
      142
      5335
    3. Vasemmistoliiton Minja Koskela ihailee suunnattomasti Maduroa

      Minjan mukaan Suomen hallituksen pitäisi tuomita vasemmistodiktaattorin ja huumelordin tuominen oikeuden eteen. https:/
      Maailman menoa
      133
      4271
    4. Perussuomalaisten Jani Mäkelä ihailee suunnattomasti Maduroa

      Janin mukaan Suomen hallituksen pitäisi tuomita diktaattorin ja huumelordin tuominen oikeuden eteen.
      Maailman menoa
      4
      2999
    5. Huuto yltyy persujen piirissä Venezuelan johdosta.

      Kohta kakofonia yltyy kun persut tajuavat mitä Venezuelassa tapahtui. Von den Leydenki jo kipuilee kuten persut EU:ssa y
      Maailman menoa
      73
      2867
    6. Vasemmistolaiset venäjämieliset kitisee jenkkien iskusta Venezuelaan

      kuten teki Yle-ykkösen uutisetkin eilen, ja avuksi haettiin taas vasemmistoproffa Koskenniemi paasaamaan - vanha kääpä.
      Maailman menoa
      17
      2617
    7. Koska mennään retkeilemään?

      pusi pusi 😗
      Ikävä
      282
      2479
    8. Persuilla paniikki, kun diktaattorit yksi kerrallaan kaatuvat

      Hallapersut halusivat sivarineidostaan sotilasjuntan komentajan Suomeen, jotta persuaatteen mukaiset puhdistukset olisi
      Maailman menoa
      11
      2463
    9. Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin

      🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu
      Maailman menoa
      145
      2390
    10. Yhdysvaltain hyökkäys Venezuelaan on YK:n peruskirjan mukaan laiton hyökkäyssota

      Oman sävynsä tähän tuo vielä se, että hyökkäys kohdistettiin nimenomaan valtiojohtoa vastaan. Toki, kun tavoitteena on v
      Maailman menoa
      577
      2186
    Aihe