Ostin uudet luistelutyylin sukset ja ajattelin tietenkin pohjustaa ja voidella ne oikein kunnolla. Voitelin sukset ohjeiden mukaisesti eli voiteen sulatus voiteluraudalla, jäähdytys, siklaus ja harjaus. Huomasin jälkeenäin, että suksen pohjan reunaan oli ilmestynyt pieniä ehkä 0,5 cm poikittaisia viivoja. Sikalauksessako nämä tulivat, vai onkohan vika kenties suksissa? Huonontavatkohan ne paljon luistoa ja mitä minun pitäisi tehdä niille? Ei huvittaisi viedä uusia suksia heti hiontaan.
pohjat pilalla?
voitelija
92667
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
siklasitko metalli..vai..akryylisiklil..??katoha se siklin reuna onko se kunnossa...
Siklasin akryylisiklillä. Täytyypä tarkastaa siklin kunto.
saattaa olla..jos se pohja ei oo tasane..varsinkii terävällä metallilla vetää..ja tavallaan sikli on vikakulmassa..se syö rajusti sitä reunaa..jolloin tulee näitä "viivoja"..sikli "pomppii" ei oo tasane voima siinä siklauksessa....mitkäs sukset sulla on?..varsinkii jos on enemmä muovipohjasuksi..se on nii kovaa toi pohjamateriaali..onko ne muute koko suksen pituudella?
Sukset on Rossignol Delta -merkkiset. Muistaakseni viivat on pitkin koko pohjaa. Täytynee sekin asia vielä tarkistaa.
suksi on ainakii iha hyvä..onko ne "viivat" vaa toisella reunalla? ja mites syviä ne on?jos on..sillo siklatessa voima tulee tavallaa sivulle..kun sen pitäs jakautuu kohtisuoraan ylhäältä katsottuna..jos siklaa yhellä kädellä sillo se tekee näin..suksi on oltava "tukevasti" kiinni..ja kahella kädellä..silloin saa tasasen voiman..saattaa olla siklissäkii jotain "pykäliä"..se muuten pitäs aina säilyttää kotelossa..ettei pääse kolhiutumaa..samaten harjaus pitäs tehä kahella kädellä suksen pituussuuntasesti..
Niin, palaanpa asiaan vielä. Poikkiviivat ovat molemmilla suksen reunoilla pitkin suksea. Syvyyttä on vaikea sanoa, mutta ei ne todellakaan syviä ole. Sikli on mielestäni ihan ok. Mietityttää vain, että häviävätkö viivat ollenkaan, kun voitelen uudestaan ja siklaan kunnolla...jää nähtäväksi. Uskaltaisinkohan siklata metallisiklillä?
Kiitoksia jts:lle kommenteista, ja lisäkommentitkin ovat tervetulleita. Onkohan muilla kokemuksia asiasta?
on minunkin uudehkoissa suksissa. kiinnostaisi tietää, että kuinka paljon hionnassa pohjasta lähtee, onko noista siklauksen jäljistä ylipäätään mahdollista päästä eroon... paskat voiteluvälineet - sikli ja teline --> kivat urat pohjassa
kunnollinen siklaus kyl vaatii..ett suksi on ehottomasti tukevasti telineessä..tuntuu ett moni siklaa just sillee yhellä kädellä..eihä siinä hionnassa kovin paljoo pohjasta lähe..jos tarkotat kivihiontaa..sillee pääset kuitenkii irti tosta mieltä painavasta asiasta..ennen kyllä hiottii pohjia hiomapaperilla..en osaa sanoa mite tää nykypohja reagoi siihen käsihiontaa??..onko muilla tietoo??..tällästä aattelin..
Ainakin itse oon hiotuttanut suksen pohjat joka kevät hiihtokauden jälkeen.Nyt kolmannen hionnan jälkeen on luisto parantunut huomattavasti!