Mitähän tämä?

Olen 24-vuotias mies.

Oireita on ollut jo muutaman kuukauden, mutta tuntuu, että ovat pahentuneet: virtsasuihku on heikko, jälkitiputtelua, tuntuu ettei rakko tyhjene kunnolla.

Mitä muuta tämä voisi olla kuin se pahin, eli eturauhasen syöpä?
En ehdi lääkäriin vielä pariin viikkoon, siksi kyselen.
64047
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

tuskimpa eiköhän oo pelkkä virtsatulehdus käy antamas näyte siitä selviää

Äänestä

ollut nuo oireet 10 vuotta jo.
samallailla tiputellu,kylmä tosin pahentaa vaivaa.

Äänestä
  • no sitten ei kun urologille vaan

    Äänestä

samat oireet mullakin kylmällä. Olen kans 24v. Kuinka usein joudut virtsaamaan?

Äänestä
  • Olen 25 v jätkä ja tosi kauan ollu heikko virtsasuihku, tiheästi vessahätä, virtsan karkailua ja ponnistellen tyhjennettävä rakko. Kun viimein rohkenin lääkärin juttusille se ensin kopeloi hieman vehkeitä ja tunnusteli peräaukosta eturauhasta, ne oli kunnossa, joten syötti mulle lääkkeitä jotka harventaa virtsaamistarvetta, mutta koska siitä ei ollut apua karkailuun eikä virtsasuihkun voimakkuuteen lähetti virtsaputken tähystykseen (kystoskopia) siinä urologi vie hieman kynää ohuemman putkilon hepin päästä sisään kohti virtsarakkoa, ensin hepin pään sairaanhoitaja pesee ja puuduttaa, vaatii miestä mennä sinne mutta kyllä siitä selviää, ei satu ollenkaan vähän saattaa kirvellä puuduttaessa. No multa löydettiin striktuura eli tukos virtsaputkesta joka esti virtsan kulkua ja häiritsi myös rakon toimintaa ja teki siitä yliaktiivisen, no viime perjantaina olin sitten leikkauksessa joka tehtiin selkäydin puudutuksessa, tukos avattiin viemällä instumentti taas hepin päästä sisään ja sitten ne tarkasti koko putken ja rakon kaikki muu oli ok. aluks virtsan mukana tulee hieman verta ja vähän kirvelee mutta virtsa lentää taas komeessa kaaressa ja vessakäynnit harveni eikä enää tartte ponnistella että sais rakon tyhjäks. Tiedän että ajatuskin siitä että joku räplää sun jalkovälissä muuta kun seksitouhuissa on epämielyttävä, mutta kyllä vaivat hoitaa kannattaa, helpottaa elämää kummasti :)

    Äänestä

Ensiksi tulee mieleen eturauhasen toimintahäiriö, joko kroonista tulehdusta tai hermoperäinen. Itsellä on ollut apua tohon Omnicista (tehoaine tamsulosiini). Myös selkäydinperäinen sulkijalihaksen häiriö on mahdollista. Mutta lähtisin tosiaan liikkeelle eturauhasesta. Mulla ei muuten ultrat, tuseeraukset ja tähystykset näyttäneet että olisi mitään vikaa. Selän MRI ei myöskään suoraan mutta voi olla...
100% apua Omnic ei ole tuonut mutta huomattava kuitenkin. Tietysti kun tulee selkeä eturauhastulehdus, niin silloin ei lääkkeestä apua.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


24-vee kirjoitti:

Olen 24-vuotias mies.

Oireita on ollut jo muutaman kuukauden, mutta tuntuu, että ovat pahentuneet: virtsasuihku on heikko, jälkitiputtelua, tuntuu ettei rakko tyhjene kunnolla.

Mitä muuta tämä voisi olla kuin se pahin, eli eturauhasen syöpä?
En ehdi lääkäriin vielä pariin viikkoon, siksi kyselen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu