Jälkirakennetun saunan

Minulla on käsitys, että huoneistoon jälkikäteen rakennetun saunan osalta _kaikki_ vastuu kuuluu osakkaalle. Välittäjä kuitenkin väitti, että vastuu kuuluu taloyhtiölle, koska taloyhtiö on hyväksynyt remontin ja rakennuslupa on myönnetty. Uskon välittäjän puhuvan p**kaa, olenko oikeassa?
276052
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 27

Vanhimmat

Vastuu kuuluu taloyhtiölle kyseisessä tapauksessa.

Äänestä

Saunasta vastaa saunan rakentaja muuton jälkeen, olikos se nyt seuraavat 5 vuotta.

VASTUU SAUNASTA EI KUULU TALOYHTIÖLLE!!!!!!!!!!!

Jos joku muuta väittää niin ei tiedä asiasta mitään. Taloyhtiön edustaja saattanut tarkistaa vesieristyksen, ilmastoinnin oikeellisuuden, mutta se ei siirrä vastuuta taloyhtiölle.

Taloyhtiön vastuulle yleensä käytössä olevan vastuujakotaulukon mukaan kuuluu ainoastaan ns. kiinteät rakenteet, ei huoneistoissa mahdollisesti tehdyt muutokset. Niistä vastaa muutosten tekijä!

Äänestä
  • ei saata taloyhtiönedustaja tarkastaa ilmastointia!! sen ja paljon muuta tarkastaa rakennustarkastaja lopputarkastuksessa joka pitää aina suorittaa,koska saunan rakentaminen jälkikäteen asuntoon vaatii rakennusluvan!

    Äänestä

  • saunan tehnyt kirjoitti:

    ei saata taloyhtiönedustaja tarkastaa ilmastointia!! sen ja paljon muuta tarkastaa rakennustarkastaja lopputarkastuksessa joka pitää aina suorittaa,koska saunan rakentaminen jälkikäteen asuntoon vaatii rakennusluvan!

    taloyhtiön edustajaa tarkastamaan ilmastointia, kun yli 99% varmuudella teillä sellaista ei todellakaan ole.

    Äänestä

  • Ei vastaa kuin 2 vee asuntoyhtiössä.

    Äänestä

rakenteet on yhtiön vastuulla mutta rakennusvirheet teettäjän/tekijän vastuulla.

Äänestä

Saunan tehnyt osakas on vastuussa max 10 v. virheistä. Sen jälkeen vastuu virheistä taloyhtiöllä, _ellei_ yhtiöjärjestyksessä muuta mainita (huom!). Mutta jos esim. putkiremontin yhteydessä saunasta aiheutuu ylimääräisiä kuluja, osakas maksaa. Riippuu tietenkin taloyhtiöstä. Todennäköisesti muissakin asunnoissa on saunoja (ainakin oikeus tehdä), joten taloyhtiössä lienee jokin kanta olemassa vastuukysymyksiin. Jos epäilet että sauna on tehty väärin, harkitse tarkkaan ostatko.

Äänestä

Ensinnäkin, mitä yhtiöjärjestys sanoo, toiseksi ketä haki rakennusluvan. Eiköhän siinä tule ne elementit millä löytyy vastuuhenkilö.

Äänestä
  • meinaan hakijana kun muuten ei onnistu lupa.

    Äänestä

  • yhtiö kirjoitti:

    meinaan hakijana kun muuten ei onnistu lupa.

    lappu tai lippunen, missä löytyy "alkuperäinen" hakija. Joka onkin sitten vastuussa saunan rakentamisesta. JOS löytyy.

    Äänestä

Vastuu osakkaan suorittamasta saunarakentamisesta ei siirry lainkaan yhtiön vastuulle. Taloyhtiön edustaja(isännöitsijä)tarkastaa yleensä vesieristeet, mutta se ei poista osakkaan vastuuta. Taloyhtiön vastaa jälkeenpäin rakennetuista saunoista vain siinä tapauksessa, että rakennetaan keskitetysti kaikille ja asia on päätetty yhtiökokouksessa.

Äänestä
  • Kyllä se rakenteista siirtyy.

    Äänestä

  • opettaja99 kirjoitti:

    Kyllä se rakenteista siirtyy.

    Se joka saunan rakensi vastaa!

    Äänestä

  • vastuu kirjoitti:

    Se joka saunan rakensi vastaa!

    Rakentaja vastaa RAKENNEVIRHEISTÄ!

    Äänestä

Olet 100 % oikeassa. Osakkaiden tekemissä remonteissa ja muutostöissä osakas on aina vastuussa. Huom
mm kylppäriremontit.

Äänestä
  • Taloyhtiö vastaa rakenteista vaikka osakas olisi tehnyt muutoksia.

    Sekä lain että oikeuslaitoksen mukaan.

    Äänestä

Onpa ollut taas asiantuntematon neuvo välittäjältä.
osakkaan suorittamat muutostyöt ovat osakkaan vastuulla vaikka olisi luvat ja tarkistukst taloyhtiön puolesta olleet ok.
ja vastuu ei koskaan siirry näissä remonteissa taloyhtiölle millään aikavälillä!
esim. vaikka vesieristeet kuuluvat taloyhtiön vastuulle, niin ei siinä tapauksessa joissa osakas on itse tehnyt muutoksen, jossa niihin eristeisiin on koskettu.
Itse en ostaisi sellaista asuntoa, johon on jälkikäteen rakennettu sauna - ellei sitten yhtiön toimesta ts. kaikkiin asuntoihin, jolloin vastuut on yhtiöllä jos ei yhtiöjärjestys toisin määrää.

Äänestä
  • Miten saunan rakentaminen vaikuttaa vesieristykseen?
    Ts. miksi saunan rakentaminen poistaa taloyhtiön vastuun vesieristeen kohdalta, vaikka esim. laatoituksen laittaminen alkuperäisen muovimaton päälle ei sitä tee?

    Äänestä

Jos sen rakentamisessa on sattunut mokia, niin vastuu on kymmenen vuotta mokien tekijällä. Ne korjausvastuut ei siirry uudelle ostajalle, vaan taloyhtiö reklamoi sitä vanhaa osakasta, joka mokan on tehnyt, jos näin on käynyt. Nykyiselle omistajalle taloyhtiö rakentaa kämpän asumiskuntoon alkuperäiseen tasoonsa, mikäli mokia löytyy. Ja mikäli saunanrakentamiseen on esim. taloyhtiön valtakirja, joka salli osakkaan rakentaa se itse, niin se on sitten sitä alkuperäistä sekin (eli lupapaperien mukaan, taloyhtiön nimissä aina haetaan rakennusluvat kuitenkin). Siis riita on sitten sen vanhan osakkaan ja taloyhtiön välinen, jos jotain mokia löytyy saunassa.

Taloyhtiö pitää kämpät asumiskunnossa. Ja jos eivät pidä, niin taloyhtiölle voi hankkia sakkouhan hankkimalla oma kämppä asumiskieltoon viranomaistaholta. Kyllä silloin taloyhtiöön tulee vipinää, kun rupeaa lähettelemään niille laskuja omasta hotelliasumisesta.

http://www.vastuunjakotaulukko.fi/page.asp?_item_id=806

Äänestä
  • Toimin itse ammatti-isännöitsijänä.
    Vastuulleni kuuluu 21 taloyhtiötä.

    Kaikissa edustamissani taloyhtiössä tehdään osakkaan ja yhtiön välille kirjallinen sopimus jossa vastuu saunan mahdollisesti kiinteistölle, naapureille tms aiheuttamista vahingoista kuuluu sille osakkaalle joka omistaa osakkeet asauntoon johon on tehty sauna jälkikäteen.

    Sopimuksessa mainitaan että vastuu siirtyy kaupanteosa uudelle omistajalle.

    Ja rakennuslupaa ei anota jos ei allekirjoita ko. sopimusta.

    Äänestä

  • Isännöits1jä kirjoitti:

    Toimin itse ammatti-isännöitsijänä.
    Vastuulleni kuuluu 21 taloyhtiötä.

    Kaikissa edustamissani taloyhtiössä tehdään osakkaan ja yhtiön välille kirjallinen sopimus jossa vastuu saunan mahdollisesti kiinteistölle, naapureille tms aiheuttamista vahingoista kuuluu sille osakkaalle joka omistaa osakkeet asauntoon johon on tehty sauna jälkikäteen.

    Sopimuksessa mainitaan että vastuu siirtyy kaupanteosa uudelle omistajalle.

    Ja rakennuslupaa ei anota jos ei allekirjoita ko. sopimusta.

    "Sopimuksessa mainitaan että vastuu siirtyy kaupanteosa uudelle omistajalle."

    Mitenkäs se voidaan kolmannelle osapuolelle siirtää? Kysyn vaan...

    Äänestä

  • ainua keino siirtää kolmannelle osapuolelle on asuntokaupan yhteydessä, tietenkää sitä ei ole pakko hyväkysä jolloin myöskää asuntoakuppaa ei tule solmittua.

    Äänestä

  • Isännöits1jä kirjoitti:

    Toimin itse ammatti-isännöitsijänä.
    Vastuulleni kuuluu 21 taloyhtiötä.

    Kaikissa edustamissani taloyhtiössä tehdään osakkaan ja yhtiön välille kirjallinen sopimus jossa vastuu saunan mahdollisesti kiinteistölle, naapureille tms aiheuttamista vahingoista kuuluu sille osakkaalle joka omistaa osakkeet asauntoon johon on tehty sauna jälkikäteen.

    Sopimuksessa mainitaan että vastuu siirtyy kaupanteosa uudelle omistajalle.

    Ja rakennuslupaa ei anota jos ei allekirjoita ko. sopimusta.

    Kerrankin oikea vastaus.

    Juuri näin on meilläkin toimittu. Vastuu ei siirry koskaan as oy:lle, vaan se on aina osakkaalla. Tämä mainitaan myös isännöitsijätodistuksessa.

    On sitten ostajan asia, tekeekö kaupat.

    Äänestä

Alla vuonna 2011 uusitun ja rekisteröidyn yhtiöjärjestyksemme asiaa koskevasta pykälästä. Eipä ainakaan tule epäselvyyttä vastuista kun asia on kirjattu YJ:een. Ja kyllä vastuu taitaa näistä muutoksista olla osakkeenomistajalla vaikka ao. pykälää ei YJ:ssä olisikaan. Se, että taloyhtiö hyväksyy ja antaa luvan muutostyöhön ei siirrä vastuuta taloyhtiölle. Ennakkopäätöksiä löytyy oikeustapauksista, joissa vastuista on riidelty.
---------
Osakkeenomistaja vastaa osakkeenomistajan toimesta huoneistoon tai sen ulkopuolelle tehtyjen tai teetettyjen rakenteellisten, sisustuksellisten tai muiden vastaavien muutosten ja lisäysten kunnossapidosta. Osakkeenomistaja vastaa lisäksi kaikista mainituista muutoksista ja lisäyksistä yhtiölle aiheutuneista lisäkustannuksista sekä näiden yhtiön rakennukselle tai huoneistolle aiheuttamista vioista ja niiden korjaamisen kustannuksista. Tämän määräyksen tarkoituksena on, ettei yhtiölle aiheudu mitään kustannuksia mainituista muutoksista ja lisäyksistä.
Vastuu kunnossapidosta käsittää vastuun kohteen huollosta, hoidosta, korjaamisesta, perusparantamisesta ja uudistamisesta sekä mainittujen toimenpiteiden kustannuksista.
Osakkeenomistajan vastuu on edellä mainittu, vaikka muutos tai lisäys on toteutettu huoneiston aikaisemman osakkeenomistajan toimesta.
Tässä mainittu osakkeenomistajan vastuu käsittää huoneistoon tai sen ulkopuolelle tehdyt sellaiset muutokset tai lisäykset, joita ei ole alun perin tai yhtiön asentamana ollut. Niiltä osin kuin osakkeenomistaja on kajonnut alkuperäisenä tai perustasona oleviin rakenteisiin, pintoihin, kalusteisiin, perusjärjestelmiin, laitteisiin tai muihin vastaaviin, vastuu määräytyy asunto-osakeyhtiölain mukaan.

Äänestä

Mitä lukee isännöitsijätodistuksessa? Onkohan se nyt huoneistoselitelmä - puhutaanko siinä saunasta? Esim. 3 h, k, s
vai vain 3 h ja k

Äänestä
  • 3 h, k, s

    Mutta saunan osalta, että se on jälkirakennettu, ja siitä vastaa osakas.

    Äänestä

Kyllä se vastuu on osakkaan ja vastuu uudelle siirtyy ostohetkellä, mikäli saunan rakentamisesta on kulunut 10-vuotta. Laki vanhentumisesta. Tietysti myös rakentaja on antanut jonkun takuun siitä onkin sitten omat takuuehtonsa. Rakentajan antamat takuut pitäisi kyllä liittää myyntitoimeksiantoon.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


vastuu? kirjoitti:

Minulla on käsitys, että huoneistoon jälkikäteen rakennetun saunan osalta _kaikki_ vastuu kuuluu osakkaalle. Välittäjä kuitenkin väitti, että vastuu kuuluu taloyhtiölle, koska taloyhtiö on hyväksynyt remontin ja rakennuslupa on myönnetty. Uskon välittäjän puhuvan p**kaa, olenko oikeassa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu