Mikä on paras

olen tässä aloittamassa karateharrastusta. Mikä mahtaa olla turun paras karateseura?
3895
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

itse varmaan etsisin okinawan shorinryu seibukanin harjoittelijoita, varmaankin tasokkainta karatea tai ainakin alkuperäistä olisi.

Toinen hyvä vaihtoehto on Ilpo Jalamon yuishinkai. Itsepuolustuksellinen näkökulma karatessa. Olen yhden Jalamon oppilaan kanssa treenannutkin, oli sellainen 160cm tyttönen, joka oli erittäin nopea ja taitava. Jalamo on mielestäni yksi parhaista ellei jopa paras suomalainen karateopettaja.

Äänestä
  • Olen ehdottomasti Jalamon kannattaja. Jos kerran asut turussa niin ihan varmasti saat parhaan itsepuolustustaidon hänen opissaan. Itse en ole jalamon oppilaana ollut koskaan mutta tunnen muutamia jotka käyvät hänen opissaan ja taso realismi on todella hyvää. Hän ei keskity tuohon muodolliseen salihiihtoon vaan järkevien tekniikoiden treenaamiseen. Suosittelen!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Miiu 72 kirjoitti:

olen tässä aloittamassa karateharrastusta. Mikä mahtaa olla turun paras karateseura?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu