Meikäläinen se löysi viehättävän oloisen miehen eräältä treffipalstalta jokin aika sitten. Mies on suomenruotsalainen alueelta, jossa ei juuri suomen saanaa edes kuulla! Mies ei sitä itsekään osaa suomea kuin sen verran mitä koulussaan on nk. pakkosuomea oppinut (vrt. suomenkielisten vastaavaantyyppiseen nimitykseen ruotsinoppitunneista).
No, omat taitoni riittävät alkeelliseen keskusteluun ja kirjeenvaihtoon (yo-taso) mutta hienoviritteiset jutut jäävät kertomatta :(
Mitä veikkaatte, oisko meillä mahdollisuuksia? Onko kellään kokemusta? Olen innoissani jo siitä kun olen saanut harjoitella uudestaan ruotsia, saatikka hyvännäköisestä miehestä, josta olen todella kiinnostunut. Hyvännäköisyys oli mukavien meilien lisäksi pelkkää plussaa :)
Önskar liten hjälp
6
764
Vastaukset
- Onnistuu
Siinähän teillä olisi yhteinen harrastus, sinä opettelet miehelle suomea ja hän sinulle ruotsia:)
- jos vaan haluat
tottakai sekin onnistuu,minä,suomenruotsalainen nainen,tapasin 6 kuukautta sitten suomenkielinen mies,siis oikeen suomenkielinen,vaan pakkoruotsia koulus oli lukenu..ja se on nyt toiminu pian puoli vuotta..ja se mies on maailman ihanin.mä puhun suomea,jos en osaa kaikki niin yritän selittää.kyllä se aina siitä menee.LYCKA TILL!!
- mumintrollet
Hei, tässä yksi tapaus: Ollaan oltu yhdessä yli 30 vuotta, vaikka on eri äidinkielet. Lapsille tosin molemmat puhuu ruotsia, koska se on tällä seudulla vähemmistökieli. Ruotsinkielinen päivähoito ja koulu löytyy, ja uskoisin että niissä on turvallisempi ilmapiiri ja aktiivisemmat vanhemmat. Suomenruotsalaisethan on yleensä seurallisempia kuin muut suomalaiset.
Yksi keino opetella ruotsia on tilata senkielinen päivälehti tai viikkolehti. Lue kaikki pakkauksien, lomakkeiden jne. teksti ensin ruotsiksi. Jos et keskustelussa tiedä jotain sanaa, kysy läsnäolijoilta (ne ovat imarreltuja ja iloisia), älä sotke suomea sekaan ruotsia puhuessasi!
Onnea matkaan!- aika
hassu,toivottavasti lapset eivät aikuisena siitä kärsi,se suomenkielinen osapuoli teidän perheessä on kyllä aika tossun alla tai muuten vaan hölmö,"molemmat puhuu lapsilleen ruotsia", ottakaa se huomioon että silloin kun ne lapset ovat aikuiset ei suomessa ole juuri kaksikielisyydestä mitään jäljellä ,vaikka sitä on vaikea uskoa niin kyllä tämä suomen kansan sortaminen loppuu haluaa sitä tai ei,suomeen on tullut kymmeniä vähemmistöjä ruotsalaisten lisäksi ja ei ole kaukana kun he nostavat päätään,silloin suomen valtion täytyy miettiä tuleeko suomesta 10 kielinen maa vai yksikielinen..
- mumintrollet
aika kirjoitti:
hassu,toivottavasti lapset eivät aikuisena siitä kärsi,se suomenkielinen osapuoli teidän perheessä on kyllä aika tossun alla tai muuten vaan hölmö,"molemmat puhuu lapsilleen ruotsia", ottakaa se huomioon että silloin kun ne lapset ovat aikuiset ei suomessa ole juuri kaksikielisyydestä mitään jäljellä ,vaikka sitä on vaikea uskoa niin kyllä tämä suomen kansan sortaminen loppuu haluaa sitä tai ei,suomeen on tullut kymmeniä vähemmistöjä ruotsalaisten lisäksi ja ei ole kaukana kun he nostavat päätään,silloin suomen valtion täytyy miettiä tuleeko suomesta 10 kielinen maa vai yksikielinen..
Joopa joo,
taisitpa ymmärtää väärin: MINÄ olen se perheen suomenkieliseksi rekisteröity. Puolisoni ja lapset ovat virallisesti suomenruotsalaisia, käytännössä kaksikielisiä kuten minäkin. Kunpa olisi mahdollista rekisteröityä kaksikieliseksi ihan oikeasti! Kotimaisten (paitsi saamen kielen) lisäksi puhumme kaikki kaunista englantia ja saksaa, sillä ruotsia osaavan on helppo oppia muita germaanistyylisiä kieliä. Mutta itse puhun myös eestiä, ja mies espanjaa, ranskaa ja swahilia. Eli valmiina ollaan, jos kieliolot muuttuvat. Vielä kun oppisi venättä...
- tapahtui :D
Nyt on sitten livenä tavattu - ja menetin sydämeni!
Mites se yks slogan menikään:
Ota riski - rakastu suomenruotsalaiseen.
Ja mitä kielivaikeuksiin tulee, niin kyllähän siinä muutama englannin ja suomen sanakin tarvittiin mutta selvästi se oli "halu ymmärtää" joka oli sittenkin vaikuttavin tekijä.
Toivottavasti sellainen halu yhdistäisi kaikkia meitä, niin suomenkielisiä kuin ruotsinkielisiäkin.
T: Ihastunut nainen
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purran kaudella nousi bensan hinta yli 2 euron
Muistatteko kuinka edellisen vasemmistohallituksen aikana, ns. Marinin aikakaudella, bensiiniä sai 1,3 euron litrahinnal1254793Veli Sofia teki urosmehiläisen työn
Paljastaessaan kuinka TPS:ssä ei joukkuehenki toimi sooloilijoiden vuoksi, jonka takia koko seura ei pärjää kilpailussa113459Mitäs nyt sijoittajat?
Pörssit laskevat maailmalla Iranin sodan takia ja muutenkin ovat olleet Trumpin vallan alla epävarmat. Ainoa, mikä on no1283231Hjallis Harkimon, 72, Jasmine-rakas, 37, paljastaa suhteen alusta: "Vähän..."
Liikemies, kansanedustaja Hjallis Harkimo ja tuottaja-juontaja Jasmine Pajari ovat pariskunta. He asuvat yhdessä Sipooss282686Unisex-vessat
Ahdistaa. Miksi kaikki pitää tasapäistää tasa-arvon nimissä? Tasa-arvo on sitä, että kunnioitetaan sukupuolien erilaisu822414Jutta Larm, 52, haluaa kumota tämän piintyneen ikämyytin
Oletko samaa mieltä? Jutta Larm on 52-vuotias ja tehnyt pitkän uran yrittäjänä. Hän haluaa kumota tämän piintyneen ikämy181793Henri Alen tilittää yllättäen Vappu Pimiän uudesta MasterChef -pestistä: "Vaikka hän ei..."
Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Hän liittyi uudella MasterChef Suomi -kaudella arvovaltaiseen tuomaristoo91414Vastuun ottaminen omasta hyvinvoinnista
Olen huomannut tuttavapiirissäni ihmisiä, joilla on mt-diagnooseja. Sen sijaan, että millekään asialle yritettäisiin teh1201283Minkä kouluarvosanan 4-10 annat Beck-leffoille?
Vähiin käy ennen kuin loppuu... Beck-elokuvia on tullut tv:stä jopa 2-3 viikossa. Nyt leffojen esitystiheys on muuttunut101249Jäit kiinni siitä
että katselet minua. Käänsin pääni, minäkin etsin sinua, ja meidän katseemme kohtasivat. Eikä se haittaa - molemmat ky41218