Kuinkahan paljon kannattaisi maksaa 550 L,n.5 vuotiaasta altaasta,mukaan tulisi sora,kasvit,ulkosuodatin (Fluval) sekä kaloja.
Akvaario lepäilee omalla jalustalla joka kuuluu hintaan.
Onko 400 e liikaa?
Tartteisin tietää,että osaan olla ostamatta,jos on liian kallis paketti.
Paljonko samanlainen paketti maksaisi uutena?
Onko täällä Pk.seudulla yleensä minkähintaisia tämän kokoiset,käytetyt altaat?
Kiitos vastauksista!!
Akvaario lepäilee omalla jalustalla joka kuuluu hintaan.
Onko 400 e liikaa?
Tartteisin tietää,että osaan olla ostamatta,jos on liian kallis paketti.
Paljonko samanlainen paketti maksaisi uutena?
Onko täällä Pk.seudulla yleensä minkähintaisia tämän kokoiset,käytetyt altaat?
Kiitos vastauksista!!
Vastaukset 7
Vanhimmat
550 vai 520? ;)
- no, pelkkä allas maksaa jo tuon 400-450e (uusi)
- jalusta n. 200e (pelkkä alumiinihäkkyrä liikkestä)
- sora sellasen 30e akvaliikkeestä, 15e K-Raudassa
- valaisin? 3*58w 150-200e?
- ulkosuodatin, fluval mikä?
- kasvit, kalat ?
Joka tapauksessa 400e muuten hyväkuntoisesta akvaariosta toimivalla ulkosuodattimella ei ole paljon.
Kallis se ei ainakaan. Riippuu altaan ja tarvikkeiden kunnosta. Kannattaa käydä katsomassa paikan päällä.
Mitä minun tulisi ottaa huomioon ostaessani käytettynä tota 550 litraista akvaariota?
Mistä tiedän,että onko u.suodatin sopivan tehoinen ja hyvässä kunnossa?
Miten voin kuljettaa noin ison akvaarion?
Miten tarkista silikonit?Akvaario on tällä hetkellä käytössä,joten on varmaankin selvää,ettei se vuoda,mutta miten saan selville ettei se ala vuotamaan?
Miten voin tarkistaa onko jalusta tarpeeksi kestävä akvaariolle?
Ulkosuodatin on Fluvalin,minkä tehoinen sen tulisi olla tuon kokoiseen altaaseen?
Mikä tilavuus?
Nää voi olla hieman tyhmiä kysymyksiä,mutta olenkin vasta aloitteleva akvaristi ,kiitos kaikille vastaaville!!
"Mitä minun tulisi ottaa huomioon ostaessani käytettynä tota 550 litraista akvaariota? "
No, ettei ainakaan paloja puutu, tai alkavia säröjä ole missään kohden. Naarmut tarkastaa, jotta eivät ole liian syviä - sillä riittävän suuri naarmu väärässä paikassa voi saada lasin räsähtämään. Pieniä naarmuja nyt käytetyistä löytyy aina.
"Mistä tiedän,että onko u.suodatin sopivan tehoinen ja hyvässä kunnossa? "
Ulkosuodattimen tulisi kierrättää vettä vähintään 3-4 kertaa tunnissa akvaarion vesi tilavuus. Tässä tapauksessa olisi järkevää hankkia tuon ulkosuodattimen kaveriksi toinenkin ulkosuodatin sekä sisäsuodatin, joka kerää pikkumoskaa pois akvaariovedestä.
"Miten voin kuljettaa noin ison akvaarion? "
Autolla :) No, joo... Laitat jonkin maton tms. pehmusteeksi, jotta ei kolhiinnu. Ja katsot, että pohjan alle ei jää esim. kiviä tms. Vähintään neljä kantajaa jokaiseen kulmaan, koska allas painaa vähintään 100kg.
"Miten tarkista silikonit?"
Ne eivät saa repsottaa. Jos repsottava, kannattaa uusia koko sauma.
"Miten voin tarkistaa onko jalusta tarpeeksi kestävä akvaariolle? "
Jos akvaariolle tarkoitettu alumiinihäkkyrä, se sellainen putkijalusta, niin varmasti kestää. Tarkasta vain, että omat lattiasi kestävät akvan painon, kun painaa kuitenkin 750-800kg.
Akvaario on siis 540 litrainen ja suodattimena Fluvalin 303n.Ilmeisesti suodatin on aivan liian pienitehoinen,vai?
Riittäisikö,jos ostaisn altaaseen tämän ulkosuodattimen lisäksi AQuaelin 700 l/h sisäsuodattimen?
Akvaariossa on vain 2 loisteputkea, (altaan syvyys 60 cm),eikö tämä ole liian vähän?
Onko akvaario kallis jos ostan sen(h.2500 mk),kun suodatin on ilmeisesti liian pieni ja valoa liian vähän??
Olisitko niin kiltti,että vastaist aqua2002!!??
Asia on kiireinen!!
Suodatuksesta vastattu kysymykseesi omassa threadissään.
Kannattaako altaasta enää maksaa tota hintaa,jos u.suodatin on niin pienitehoinen,että joudun ostamaan toisen entisen suodattimen kaveriksi?
Hintaahan tulisi yli 3000 mk..onko liikaa??
Kannattaako ostaa??
Jos akvaario on hyväkuntoinen ja laitteet toimivia, en usko, että on liikaa - mutta sinähän sen päätät, paljonko haluat maksaa. Kiertele liikkeissä katselemassa uusien hintoja ja vertaile.
Hetkonen 400e oli siis koko paketti ~2400mk. Kyllähän toiselle ulkosuodattimelle hintaa enemmänkin tulee, jos Suomesta ostat sen uutena, joten ei taida ihan tuohon "yli 3000mk":n hintahaitariin sopia. Saksasta 2217 oli sen 92e ja siihen materiaalit päälle. No, joo... Jossain yli 3000mk:n hinnoissa.
Oma akvaarioni (siis 450L, 2028, 2052, 5*loisteputket, hiekka) maksoi uutena oliskos ollut 800-850e (,josta itse akvaarion osuus oli 350e), siihen päälle vielä kaappi yms...
Ei auta muuta kuin käydä kyselemässä liikkeissä paketti hintaa vastaavasta. Muutamasta liikkeestä kun kysyt, niin tiedät, missä hinnoissa uuden akvaarion hinta pyörii. Siitä voit sitten vetää johtopäätökset, paljonko käytetystä kannattaa maksaa.