Viimeksi kun olin nähnyt unta mun kuolleesta mummista oli pari viikkoa sen jälkeen kun mummi kuoli vuonna 1982.siis monta vuotta sitten.
Tuossa unessa mummi käveli valkoisia portaita ylös taivaaseen vilkutti mulle iloisesti ja sano ' tavataan pian!
olen aina ihmettelyt tota unta.
Nyt yöllä pitkästä aikaa näin mummista unta.
Muistaakseeni istuin myös kuollut äitini kanssa bussissa matkoilla jonnekin,bussi saapui bussi-asemalle siis viimiseen loppu-pysäkkiin, oli jo ilta ja hämärää.
Sitten katsoin bussin ikkunasta ulos,siellä seisoi mun mummi, mummi vilkutti ja oli iloinen nähdessään minut,mummi seisoi viimisessä bussi- pysäkillä, mummi odotti mua ja oli mua vastassa.
Olin iloinen kun näin mummin mutta, mun piti vetää sukat ja laittaa vielä jonkinlaiset kummalliset kengät jalkaan,kengät oli kuin monot,aika isot kengät,ajattelin unessa myös, että höh?? onpa mulla kummalliset kengät,ei ne ollut edes mun makua,miksi mä tommosia pidän??
Ajattelin unessa vielä että,mun pitää saada aikaa poistua bussista,siis ensin mun pitää laittaa noi sukat ja monot vielä jalkaan ennen kuin voin juosta mennä halaa mummia pitkästä aikaa,kyyneleetkin alko unessa jo virtaa kun olin niin iloinen kun mummi olo mua vastassa,muistaakseeni äiti oli astunut bussista jo ulos seiso jo mummin kanssa,siis olin iloinen kun en ollut nähnyt mun rakasta mummia moneen vuoteen..sitten seisoin bussin ovella astuin ovesta katsoin mummia päin ja sitten heräsin..
Mitä tämä uni viestittää? huh,ei kai nyt mitään kamalaa itseni suhteen...??? osaako joku tulkita?
Kuollut mummini
4
571
Vastaukset
- puistattaa.
Normaalisti bussi symboloi elämän menoa. Sen takia pelottaakin toi viimeinen pysäkki,päätepysäkki,jossa tosiaan jäit pois. :/
- ap....
Mitä nyt oikein tarkoitat? että elämä aikoo..??? koska se oli viiminen pysäkkikö?
elä nyt pelota mua.. :'(( - että pelästytin.
ap.... kirjoitti:
Mitä nyt oikein tarkoitat? että elämä aikoo..??? koska se oli viiminen pysäkkikö?
elä nyt pelota mua.. :'((Tuollaisen unen näkeminen on tietenkin arka paikka. En tiedä yhtäkään tapausta,jossa asianomainen henkilö olisi nähnyt unta omasta kuolemastaan. Jos unisymbolit viittaavat kuolemaan, se tarkoittaa yleensä jonkun elämänvaiheen kuolemista eli loppumista.
Bussi symboloi lyhyttä vaihetta elämässäsi.Bussipysäkki ennakoi elämän muutosta. Epäsopivat kengät taas viittaavat,ettet ole valmis aikuisuuden vastuuseen.
Toisen on hankala tulkita untasi,joka on arvelluttava,eikä kovin selvä. Toivon,että joku muu osaa selventää sinulle untasi. Uskon,että sinulla on vain ikävä mummiasi,ja toivoisit hänen olevan läsnä uudessa elämänvaiheessasi.Sinua pelottaa ottaa vastuuta,ja haluaisit turvaa,ja neuvoja rakkailtasi.
Anteeksi ensimmäinen viestini. :( - kiitos
että pelästytin. kirjoitti:
Tuollaisen unen näkeminen on tietenkin arka paikka. En tiedä yhtäkään tapausta,jossa asianomainen henkilö olisi nähnyt unta omasta kuolemastaan. Jos unisymbolit viittaavat kuolemaan, se tarkoittaa yleensä jonkun elämänvaiheen kuolemista eli loppumista.
Bussi symboloi lyhyttä vaihetta elämässäsi.Bussipysäkki ennakoi elämän muutosta. Epäsopivat kengät taas viittaavat,ettet ole valmis aikuisuuden vastuuseen.
Toisen on hankala tulkita untasi,joka on arvelluttava,eikä kovin selvä. Toivon,että joku muu osaa selventää sinulle untasi. Uskon,että sinulla on vain ikävä mummiasi,ja toivoisit hänen olevan läsnä uudessa elämänvaiheessasi.Sinua pelottaa ottaa vastuuta,ja haluaisit turvaa,ja neuvoja rakkailtasi.
Anteeksi ensimmäinen viestini. :(Kiva kun tulit ja kerroit enemmän noista kengistäkin,jotakin tossa on perää...
Kiitos vielä, elä pahoita mieltäsi turhaan nyt on parempi olo! :)))
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kelekkakisat
Mikä vakava onnettomuus sattunut kisoissa. On peruttu koko kisat. Pelastuskopteri näytti käyvän paikalla.3511417- 639810
- 1445559
- 1443784
- 753740
Virkamiehille tarvitaan tuntuvat palkankorotukset
Naistenpäivänä on syytä muistuttaa, että virkamiehen euro on vain 80 senttiä. Palkat tulee saattaa samalle tasolle yksi373635- 403378
Riikka Purran kaudella nousi bensan hinta yli 2 euron
Muistatteko kuinka edellisen vasemmistohallituksen aikana, ns. Marinin aikakaudella, bensiiniä sai 1,3 euron litrahinnal243173- 632793
Olisipa saanut sinuun
Tutustua paremmin. Harmi että aloin lopulta jännittämään kun näytit tunteesi niin voimakkaasti ja lähestyit niin voimaak792583