Perintö vai hallintaoikeus?

miten kannattaa

Edessä on se aika elämästä kun eläkkeellä olevat vanhemmat haluavat tehdä paperit taloista ja metsäomaisuudesta. Tulevia perijöitä on 2 kpl.

On ollut puhetta, että luopuisivat talosta ja metsistä, mutta säilyttäisivät elinikäisen hallintaoikeuden.

Etuna ilmeisesti on perintöveron pieneneminen. Onko muita etuja???

Ja kaikista tärkein: Mitä sudenkuoppia tähän liittyy ja mitä pitää huomioida?????

3

4511

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Asia

      että olisi parasta siirtää se tuonne lakikeskusteluun tämä asia. Siellä tuntuu olevan asiantuntemusta näissä perintöasioissa. Minun mielestäni omistat silloin maat, mutta et voi myydä puuta metsästä, koska vanhemmillasi on hallintaoikeus. Miten tämä hallintaoikeus suhtautuu esim vanhempiesi sairaalamaksujen suuruuteen, jos vanhemmat joutuvat pitkäksi aikaa sairaalaan tai vanhainkotiin petipaikalle? Kyllä se parasta taitaisi olla oikea suora omistus metsään ja maksaa perintöverot 10 % 1. veroluokka valtiolle. Sitten pitäisi huomioida se tilanne, kun viimeinen vanhemmista on poistunut. Jos se perintö on saatu liian "halvalla" aikoinaan, niin voiko sisarukset sen perusteella moittia jo aikaisemmin saatua perintöä ja vaatia lisää omaa osuutta rahana? Nämä minulla juolahti nyt mieleen.

      • neuvoja muualtakin

        Ensiksi etsikää henkilö joka tietää eikä luule tietävänsä asiat.
        Toiseksi harkitkaa suoraa kauppaa. Laskettakaa vaihtoehdot koska suorassa kaupassa saatte metsävähennykset verotukseen tulevaisuudessa.

        On monasti verotuksellisesti edullisin.


    • Sijoittaja (ammattilainen)

      Vaihtoehtoja on ainakin seuraavat eli lahjoitus hallintaoikeudella, lahjoitus ilman hallintaoikeutta tai kauppa.

      Kahdessa ensinmainitussa tulee perintövero maksettavaksi mutta jos lahjoittaja pidättää hallintaoikeuden se pienentää veron osuutta. Hallintaoikeuden mukana tulee lahjoittajalle tietenkin rajoitettu hakkuuoikeus ja verovelvollisuus. Tässä vaihtoehdossa ei myöskään saada metsävähennystä käyttöön.

      Kauppa on vastikkeellinen tapahtuma ja sen on oltava todellinen eli vaatii rahoitusjärjestelyjä. Mikäli kauppasumma on riittävä ei siihen katsota sisältyvän lahjaa eli veroa ei mene mutta varainsiirtovero on maksettava kauppasummasta. Tässä vaihtoehdossa saadaan metsävähennys käyttöön. Halutessa myyjä ja ostaja voivat keventää lopullista kauppahintaa erilaisilla verovapailla lahjoituksilla.

      Suurin ongelma teidän tapauksessa muodostuu siitä että perijöitä on kaksi. Jos ei ole mahdollista se että toinen saisi talot ja toinen metsät niin metsäperinnön pilkkominen saattaa muodostua epäkäytännölliseksi.

      Ennen lopullisia vaihtoehtoja kannattaa pohtia vaihtoehtoja asiantuntijan kanssa ja pyytää verottajalta ennakkopäätös.

      Yksi tutkimisen arvoinen vaihtoehto voisi myös olla metsäyhtymän perustaminen mihin tulisivat osakkaiksi vanhemmat ja perilliset. Silloin jos joku haluaa joskus luopua osuudestaan sen myyminen toisille jäsenille on helppoa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purran kaudella nousi bensan hinta yli 2 euron

      Muistatteko kuinka edellisen vasemmistohallituksen aikana, ns. Marinin aikakaudella, bensiiniä sai 1,3 euron litrahinnal
      Maailman menoa
      125
      4813
    2. Veli Sofia teki urosmehiläisen työn

      Paljastaessaan kuinka TPS:ssä ei joukkuehenki toimi sooloilijoiden vuoksi, jonka takia koko seura ei pärjää kilpailussa
      Maailman menoa
      11
      3479
    3. Mitäs nyt sijoittajat?

      Pörssit laskevat maailmalla Iranin sodan takia ja muutenkin ovat olleet Trumpin vallan alla epävarmat. Ainoa, mikä on no
      Maailman menoa
      136
      3272
    4. Hjallis Harkimon, 72, Jasmine-rakas, 37, paljastaa suhteen alusta: "Vähän..."

      Liikemies, kansanedustaja Hjallis Harkimo ja tuottaja-juontaja Jasmine Pajari ovat pariskunta. He asuvat yhdessä Sipooss
      Suomalaiset julkkikset
      28
      2716
    5. Unisex-vessat

      Ahdistaa. Miksi kaikki pitää tasapäistää tasa-arvon nimissä? Tasa-arvo on sitä, että kunnioitetaan sukupuolien erilaisu
      Tunteet
      84
      2453
    6. Jutta Larm, 52, haluaa kumota tämän piintyneen ikämyytin

      Oletko samaa mieltä? Jutta Larm on 52-vuotias ja tehnyt pitkän uran yrittäjänä. Hän haluaa kumota tämän piintyneen ikämy
      50 plus
      18
      1813
    7. Henri Alen tilittää yllättäen Vappu Pimiän uudesta MasterChef -pestistä: "Vaikka hän ei..."

      Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Hän liittyi uudella MasterChef Suomi -kaudella arvovaltaiseen tuomaristoo
      Suomalaiset julkkikset
      9
      1434
    8. Vastuun ottaminen omasta hyvinvoinnista

      Olen huomannut tuttavapiirissäni ihmisiä, joilla on mt-diagnooseja. Sen sijaan, että millekään asialle yritettäisiin teh
      121
      1309
    9. Minkä kouluarvosanan 4-10 annat Beck-leffoille?

      Vähiin käy ennen kuin loppuu... Beck-elokuvia on tullut tv:stä jopa 2-3 viikossa. Nyt leffojen esitystiheys on muuttunut
      Elokuva
      10
      1249
    10. Jäit kiinni siitä

      että katselet minua. Käänsin pääni, minäkin etsin sinua, ja meidän katseemme kohtasivat. Eikä se haittaa - molemmat ky
      Ikävä
      4
      1248
    Aihe