herätys

GOYATHLAY

trumpetin soitto keskeytti uneni. juoksin rivistöön. linnake joka oli kotini puilla aidattu. unisena tokkura unisena horjuin. ilma oli kaunis. kauniinpi uniani. partioretket olivat olleet painajaisia kokoneenpien mielestestä. en ensimmäistäkään retkeä vielä ollut tehnyt mutta jo ne olivat unissani. saatoin pelätä ensimmäistä keikkaa. mielessä kävi olinko tehnyt oikean valinnan.

lukekaa edeltävät jaksot. pystytte sitten pääsemään tarinan sisältöön.

6

360

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Yavanna

      Noi kaikki sun juttus osat olisivat mahtuneet varmasti yhteenkin aloittamaasi ketjuun.

      • GOYATHLAY

        jakaa aikaan teokset. prosessi kirjoittaminen. kirja ei synny ilman aikaa. nauriin pitää välillä levätä. huonoa kirjoitusta ei ole olemassakaan. vain tulkinnat ovat erillaisia.


      • ^^^
        GOYATHLAY kirjoitti:

        jakaa aikaan teokset. prosessi kirjoittaminen. kirja ei synny ilman aikaa. nauriin pitää välillä levätä. huonoa kirjoitusta ei ole olemassakaan. vain tulkinnat ovat erillaisia.

        Anteeksi, että juuri tähän aiheeseen tämän viestini laitoin, mutta: Miksi jatkokertomuksiin ei voi laittaa isoja alkukirjaimia ja normaaleja lauseita? Kieliopin tarkistaminen kirjoituksen jälkeen on sallittua ja välimerkkejä sekä oikeankokoisia alkukirjaimia saa käyttää. Muissa keskustelupalstoilla tätä noudatetaan, muttei täällä?


    • Geronomo

      Aamu oli jo saapuvilla,kun hevoset vaistosivat sinitakkien hien.Goyathlay aavisti heidän hyökkäyksensä suojattoman kylän kimppuun.Ensimmäinen ajatus oli,että naiset ja lapset pitää saada turvaan.Soturit,jotkin heistä,joutuisivat uhraamaaman itsensä j.n.e...

      • Geronomo

        ansas lähtee puhaltaessa. karmea oli herätä trumpetin soittoon. ensimmäinen aamu oli karmein mutta tuntui että tähän ei tottuisi. puu hevonen joka oli pihalla nyt yksin. sateen kastelamana katseli yksinäisen näköisenä toista yksinäistä. haluni paeta valtasi minut. linnake tosin oli aidattu.


      • Naiche
        Geronomo kirjoitti:

        ansas lähtee puhaltaessa. karmea oli herätä trumpetin soittoon. ensimmäinen aamu oli karmein mutta tuntui että tähän ei tottuisi. puu hevonen joka oli pihalla nyt yksin. sateen kastelamana katseli yksinäisen näköisenä toista yksinäistä. haluni paeta valtasi minut. linnake tosin oli aidattu.

        Tarkoitat kai,kun puhut torvensoitosta,sanalla ansas et se meinaa ansastsia?Se ei suinkaan katoa puhaltaessa,vaan paranee mitä enemmän suukappale on huulillasi.Toki väärät harjoitukset tukahduttavat sen.Ansatsi=huulten kestävyys.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä tahtuu Kasperi Viita/Suviviita

      Poliisia ja ambulanssia iso määrä.
      Seinäjoki
      77
      2981
    2. Mikä on kaivattusi

      ammatti?
      Ikävä
      75
      1261
    3. Kalasataman talossa lienee rakennusvirhe

      Ei pitäisi olla mahdollista parvekkeen kautta tulipalon kiivetä katolle saakka kuin korkeintaan ylimmästä kerroksesta.
      Maailman menoa
      161
      1143
    4. Kristillinen Kaste on syntisten kaste, ei itsensä uskoviksi julistaneiden kaste

      Raamatun mukaan vain syntisyyden vuoksi kastetut saavat kasteen hyödyn, syntien anteeksisaamisen ja Pyhän Hengen lahjan
      Kaste
      240
      1020
    5. Kaipaatko nainen

      Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd
      Ikävä
      103
      951
    6. Venäjä teki mahtavan iskun Kiovaan?

      Miksi Ukraina ei kykene tekemään Moskovaan yhtä mahtavia iskuja.
      Maailman menoa
      309
      925
    7. Onko kaivattusi ulkonäkö

      tarpeeksi miellyttävä? 🥕
      Ikävä
      43
      809
    8. Milloin ymmärsit

      Milloin tunnistit, että sinulle kirjoitetaan ja kuka kirjoittaa? Tarkka päivämäärä ja kellonaika 😉 Önnönnöö, jos ei os
      Ikävä
      78
      805
    9. Nojatuoli !

      Uutta kehiin, kun edellinen pikavauhtia täyttyi, pitäisikö kiittää näitä asian jouduttaneita? Pilvet leijaa, sadetta en
      80 plus
      122
      803
    10. Mökille pariksi viikoksi hänen kanssaan

      Ei teknologialaitteita. Niin ❤️
      Ikävä
      91
      773
    Aihe