hankin nyt vasta sakemanni uroksen,laikattu 2vuotias.minulla on myös kaksi metsästys koiraa,päivisin ovat häkissä.tulevat hyvin toimeen keskenään,mutta joudun ruokkiin ne kaksi muualla koska tappelu syntyy sakemannin kans,onko teillä kokemusta että voisivat vielä tottua niin että vois ruokkia samas huonees keskenään,myös leluista tappelevat,joudun päivisin antaan leikkiä kun toiset on ulkona,olisi niin mukava kun voisivat leikkiä yhessä,miten voin leikittää toisia kun ajokki on kova leikkiin mut häkkin en voi laittaa leluja kun peittävät/rikkovat ne.kiitos jo etu käteen!!ainiin onko kellään kokemusta tottuuko aikunen koira kissaan,sakemanni haukkuu kissaamme
mietin vaan
5
560
Vastaukset
- -.,-.,-.,--.,
Ongelmasi on asennevamma ja täysi ymmärtämättömyys koirien kanssa.
MIKSI hitossa koiralauman, ja varsinkin siihen tuodun vieraan uroksen pitäisi pystyä syömään samassa tilassa tai leikkimään yhdessä leluilla? Ja ymmärränkö oikein, että sinulla on yksi "häkki" (oletan, että puhut ulkotarhasta???), jossa koirat ovat yhdessä? Huh, toivottavasti et jonain päivänä joudu kohtaamaan taistelutantereen jälkiä ja loukkaantuneita koiria.
Miksi ylipäänsä olet ottanut saksanpaimenkoiran? Olet toivottavasti ollut tietoinen (tai ainakin sinun olisi PITÄNYT olla), millaisen rodun otat - työkoiran, jolla on dominanssia vaikka muille jakaa? Kuvitteletko, että tällaisen koiran kanssa on kyse jostain luonneviasta, jos dominanssi tai muut normaalit käyttäytymisilmiöt tosiaankin tulee esiin pakottamissasi luonnottomissa tilanteissa?
Tää on niin tätä taas. Suosittelen, että annat sakemannin johonkin sellaiseen kotiin, jossa koiran käyttäytymistä ymmärretään, ja jossa koira saa arvoisensa elämän.- tämmöstä..
koirilla on iso piha tarha..koirat tulevat hyvin toimeen keskenään sisällä,lenkillä ja pihalla irti.kyllä minä kuule osaan kasvattaa koiria ja tiedän sakemannin luonteen ja tarpeet..onneksi minulla on myös hyviä kavereita jolla on sakemanneja ja toisilla rotikoita,niiltä saan tarvittavat neuvot..kerta sinä tunnut olevan joku niin sanottu sakemanni kaikki tietävä joka vaan haukkuu muita.kiitos tyhjästä.ei pahalla.mottoni on ety jos eläimiä otetaan niitä ei hävitetä joten kaikki pysyy.koirat on mulle kaikki kaikessa.
- kuulostaa...
tämmöstä.. kirjoitti:
koirilla on iso piha tarha..koirat tulevat hyvin toimeen keskenään sisällä,lenkillä ja pihalla irti.kyllä minä kuule osaan kasvattaa koiria ja tiedän sakemannin luonteen ja tarpeet..onneksi minulla on myös hyviä kavereita jolla on sakemanneja ja toisilla rotikoita,niiltä saan tarvittavat neuvot..kerta sinä tunnut olevan joku niin sanottu sakemanni kaikki tietävä joka vaan haukkuu muita.kiitos tyhjästä.ei pahalla.mottoni on ety jos eläimiä otetaan niitä ei hävitetä joten kaikki pysyy.koirat on mulle kaikki kaikessa.
Jotenkin aika ristiriitaista. Koirat ovat "kaikki kaikessa", mutta silti niihin ei paneuduta ollenkaan?
Tuntuu, että koiria on paljon siksi, että niistä olisi seuraa toisilleen. Tarhan koolla ei ole mitään väliä, jos koirat ovat siellä keskenään. Riskipeliä, pelaat kyllä tosi korkeilla panoksilla, jossa voidaan puhua koiran tai koirien hengestä ja terveydestä. Niinkuin tuossa leluasiassakin. - tämmöstä..
kuulostaa... kirjoitti:
Jotenkin aika ristiriitaista. Koirat ovat "kaikki kaikessa", mutta silti niihin ei paneuduta ollenkaan?
Tuntuu, että koiria on paljon siksi, että niistä olisi seuraa toisilleen. Tarhan koolla ei ole mitään väliä, jos koirat ovat siellä keskenään. Riskipeliä, pelaat kyllä tosi korkeilla panoksilla, jossa voidaan puhua koiran tai koirien hengestä ja terveydestä. Niinkuin tuossa leluasiassakin.no miten sitten toisilla ihmisillä voi mehtä koirat olla samassa tarhassa?monella on kaks uros ajokkia samas ja on karhukoiria jne..tuo sakemanni ei ole samas tarhas,en pidä sielä sitä.pojat ovat lenkilläkin sovus ja öisin nukkuvat sovussa sisällä.mulle on ehotettu et tekisin noista metsästys koirista ulko koiria,niil on iso lämmin mökki,mut en raski.toinen on ajokki ja toinen karhu koira.no kiitos kuitenkin mielipiteestäsi!!!onko sulla kokemusta et tottuuko sakemanni kissoihin?meil on tuo kissa,ulkona enenpi viihtyy kyllä.
- Esmi
tämmöstä.. kirjoitti:
no miten sitten toisilla ihmisillä voi mehtä koirat olla samassa tarhassa?monella on kaks uros ajokkia samas ja on karhukoiria jne..tuo sakemanni ei ole samas tarhas,en pidä sielä sitä.pojat ovat lenkilläkin sovus ja öisin nukkuvat sovussa sisällä.mulle on ehotettu et tekisin noista metsästys koirista ulko koiria,niil on iso lämmin mökki,mut en raski.toinen on ajokki ja toinen karhu koira.no kiitos kuitenkin mielipiteestäsi!!!onko sulla kokemusta et tottuuko sakemanni kissoihin?meil on tuo kissa,ulkona enenpi viihtyy kyllä.
äläs välitä tuosta. se on joku teinix joka aukoo naamaa joka kanavalla. Meidän sakemanni narttu oli 2.v. kun meille tuli kani ja 3.v. kun tuli kissan pentu. Molempiin on tottunut eikä niistä välitä vaikka on samassa huoneessa. En nyt ole varma mutta jotenkin tuntuu että aikuinen kissa sopeutuu ehkä huonommin koiriin kun aikuinen koira kissaan..? Mutta kun sinulla oli jo ennestään koiria niin en usko et ongelmia tulee.
Ja vielä.. minusta kuulostat aivan aidolta ja vastuuntuntoiselta koira ihmiseltä :)
menköön teinixit vittuileen ja pätemään chatteihin!!!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Virkamiehille tarvitaan tuntuvat palkankorotukset
Naistenpäivänä on syytä muistuttaa, että virkamiehen euro on vain 80 senttiä. Palkat tulee saattaa samalle tasolle yksi564446Riikka Purran kaudella nousi bensan hinta yli 2 euron
Muistatteko kuinka edellisen vasemmistohallituksen aikana, ns. Marinin aikakaudella, bensiiniä sai 1,3 euron litrahinnal854137- 703598
Olisipa saanut sinuun
Tutustua paremmin. Harmi että aloin lopulta jännittämään kun näytit tunteesi niin voimakkaasti ja lähestyit niin voimaak963520Mitäs nyt sijoittajat?
Pörssit laskevat maailmalla Iranin sodan takia ja muutenkin ovat olleet Trumpin vallan alla epävarmat. Ainoa, mikä on no1102557- 352388
- 372272
- 242269
- 382249
Olisitpa se hellä
Ja herkkä minkä kuvan sain sinusta irl. Haluaisin että elämässäni olisi sellainen joka arvostaa minua juuri sellaisena k232134