Pirkkalan lennoston vartio

jonne

Kävin alueella työasioissa raskaalla kalustolla ,
alueen työnjohtaja pyysi että kerron vartiokopilla että olen käynyt alueella ennenkin että päästävät paikalle.Lähettivät kuitenkin siitä päävartioon ilmoittautumaan(olen käynyt alueella vuosia),ilmoittautuessa kerroin että ajokorttini on kadonnut jokin aika sitten ,ja näytin yrityksemme henkilökorttia.
(olen puolustusvoimissa suorittanut ainakin kolme ajolupaa ,henkilökuljetus oikeudet yms..) Pääsin tämän jälkeen suorittamaan työni. Poistuessani alueelta odotti yllätys,poliisi auto joka odotti tien reunassa lähti seuraamaan perässä , ohittivat muita ,seurasivat ajolinjojani jotka otin tarkasti haltuun kurveissa ,ylinopeutta ei edes päässyt muiden autojen takia ,pysäyttivät valoilla ja alkoivat tutkia papereita,kerroin ajokortistani,väittivät että en ollut väistänyt kävelevää jalankulkijaa tarpeeksi ,kyselivät käytänkö huumeita yms... lopulta kertoivat että pirkkalasta oli soitettu ,kirjoittivat 100e sakon tyhjästä.

3

1091

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kortilla ajeta

      mutta oikein on spolle varusmiehet toimineet. Sullahan on voinut olla vaikka törkeästä rattiksesta kortti käryämässä!!!?? Ja varmasti ammattikuskina tiedät että siinä ei paljoa vaikka kultapossukerhon kunniakortti paina kun AJOKORTTIA kysytään! Kortittaajo on rangaistava teko vaikka se kotona piirongissa olisi!
      Tässä linkkiä ja lakipykälää vaikka onhan se poliisi ne sulle tavannut jo:
      Ajo-oikeus alkaa, kun ajokortti luovutetaan tai, jos ajo-oikeuden saamisen edellytyksenä on kuljettajantutkinnon suorittaminen eikä vastaavaa ajokorttia ole luovutettu, kun todistus tutkinnon suorittamisesta hyväksytysti luovutetaan. Mitä tässä laissa tai sen nojalla annetuissa säännöksissä tai määräyksissä säädetään ajokortista ajo-oikeuden osoittavana asiakirjana, sen mukana pitämisestä, luovuttamisesta sekä viranomaisen haltuun ottamisesta ja viranomaiselle luovuttamisesta ajokieltoon määrättäessä ja ajokorttia luovutettaessa, koskee myös tutkintotodistusta. Todistuksen voimassaolosta säädetään tarkemmin asetuksella. Ajo-oikeutta ei ole sillä, joka on määrätty ajokieltoon tai väliaikaiseen ajokieltoon. Ajo-oikeus alkaa uudelleen, kun ajokiellon tai väliaikaisen ajokiellon päättymisen jälkeen ajokortti palautetaan haltijalleen tai hänelle luovutetaan uusi ajokortti. Jos ajokorttia ei ole saatu poliisin haltuun, ajo-oikeus alkaa uudelleen, kun asianomaiselle luovutetaan uusi ajokortti. (19.12.1997/1242)
      http://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/1981/19810267?search[type]=pika&search[pika]=tieliikennelaki

      • spollari,

        OIKEAT poliisit pystyvät kyllä tarkistamaan ajoluvan voimassaolon, vaikka kortti olisikin unohtunut kotiin tms., kunhan henkilöllisyys pystytään selvittämään.

        Sinänsä spollareilla ehkä saattoi olla syytä epäillä, että ajolupaa ei olisi, mutta mistä poliisit sen sakon antoivat?


      • spollari
        spollari, kirjoitti:

        OIKEAT poliisit pystyvät kyllä tarkistamaan ajoluvan voimassaolon, vaikka kortti olisikin unohtunut kotiin tms., kunhan henkilöllisyys pystytään selvittämään.

        Sinänsä spollareilla ehkä saattoi olla syytä epäillä, että ajolupaa ei olisi, mutta mistä poliisit sen sakon antoivat?

        siis epäilivät ja soittivat pollareille. Pollarit varmaankin katsoivat jossakin vaiheessa onko kuskilla ns voimassa oleva ajolupa _> ajokortti. Poliisi voi antaa sakon vaikka voimassa oleva kortti on olemassa mutta esim hukassa tai ei muuten henkilön hallussa!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Puukotus Kajaanissa

      Kuka puukotti ja ketä? https://yle.fi/a/74-20247765 Vähemmän yllättäen päihteet mainittu
      Kajaani
      59
      1511
    2. Taas henkirikos

      Kuka lienee nyt asialla.
      Ilomantsi
      26
      1124
    3. 82
      982
    4. Mitä söpö

      Mies mietit?
      Ikävä
      65
      806
    5. Nyt se syksy on sitten alkanut

      Esimerkiksi tänään sataa aamusta iltaan, ja nytkin.
      Maailman menoa
      36
      780
    6. Nainen, tässä olen kahden vaiheilla

      Toinen pitäisi valita ja kummassakin on hyvät ja huonot puolensa. Toinen olisi sellainen pysyvä mutta työläs. Toinen taa
      Ikävä
      69
      774
    7. Minä en ole koskaan

      Rakastanut ketään toista yhtä paljon kuin sinua
      Ikävä
      90
      723
    8. Miten uskallan sua nähdä

      Kun vaikutat suuttuneelta :(
      Ikävä
      47
      722
    9. Humalassa autolla ajo.

      Tuhti humala hyydytti kuljettajan Suomussalmella -sammui rattiin ,uutisoi Ylä-Kainuu.
      Suomussalmi
      13
      710
    10. Hyvä on sitten, jos et sitä s*ksiä halua kanssani.

      Rakastetaan vaan toisiamme, voin käydä muualla tyydyttämässä fyysisenpuolen tarpeet. Puhumalla tämäkin olisi selvinnyt.
      Ikävä
      131
      705
    11. Tiesitkö? Jorma Uotisen EX-rakas on Helena Lindgren - Nämä ovat välit nyt: "Me ollaan..."

      Jorma Uotinen ja Helena Lindgren olivat avoliitossa v. 1982-1999. Pariskunta oli aikansa näyttävä julkkispari, missä i
      Kotimaiset julkkisjuorut
      19
      685
    12. Vähän pitää

      Kiusia ja näyttää
      Ikävä
      115
      666
    13. Suloinen ja herkkä

      Toiset huomioiva, räväkkä, yllättävä. Ei sellaisesta voi olla pitämättä.
      Rakkaus ja rakastaminen
      31
      605
    14. Hurja pako Kuhmossa

      19 vuotias kaahasi humalassa jalkakäytävälle tänään. Kuka mitä häh.
      Kuhmo
      4
      592
    15. Jäljitelmä Birginit

      Ei jumaleisson, Jeffin vaimo kertoo et nää Hermesit olikin jäljitelmiä ja timangit labrarääsää. Anna mun kaikki kestää �
      Kotimaiset julkkisjuorut
      140
      591
    16. Taidat olla

      Luovuttanut jo minun suhteeni osalta?
      Ikävä
      43
      571
    17. Minä muistan

      Minä muistan sinut nauravana. Sellaisena, joka sai tavallisenkin hetken tuntumaan vähän kevyemmältä, kuin huoneeseen ol
      Ikävä
      45
      560
    18. Mä voisin rakastua noihin tähti silmiin

      Katseesi on niin lumoava nainen💚.
      Ikävä
      18
      522
    19. Hyvää yötä hurmuri

      Iltaa haaveeni! Kauniita unia😘 Jospa me vielä nähtäis ja juteltais, suukoteltais ja halittais, siliteltäis ja hyväiltä
      Ikävä
      24
      513
    20. Jos tullaan toisiamme vastaan, niin

      pitäiskö pysähtyä ja onnitella?
      Ikävä
      41
      508
    Aihe