Kävin alueella työasioissa raskaalla kalustolla ,
alueen työnjohtaja pyysi että kerron vartiokopilla että olen käynyt alueella ennenkin että päästävät paikalle.Lähettivät kuitenkin siitä päävartioon ilmoittautumaan(olen käynyt alueella vuosia),ilmoittautuessa kerroin että ajokorttini on kadonnut jokin aika sitten ,ja näytin yrityksemme henkilökorttia.
(olen puolustusvoimissa suorittanut ainakin kolme ajolupaa ,henkilökuljetus oikeudet yms..) Pääsin tämän jälkeen suorittamaan työni. Poistuessani alueelta odotti yllätys,poliisi auto joka odotti tien reunassa lähti seuraamaan perässä , ohittivat muita ,seurasivat ajolinjojani jotka otin tarkasti haltuun kurveissa ,ylinopeutta ei edes päässyt muiden autojen takia ,pysäyttivät valoilla ja alkoivat tutkia papereita,kerroin ajokortistani,väittivät että en ollut väistänyt kävelevää jalankulkijaa tarpeeksi ,kyselivät käytänkö huumeita yms... lopulta kertoivat että pirkkalasta oli soitettu ,kirjoittivat 100e sakon tyhjästä.
Pirkkalan lennoston vartio
3
1056
Vastaukset
- kortilla ajeta
mutta oikein on spolle varusmiehet toimineet. Sullahan on voinut olla vaikka törkeästä rattiksesta kortti käryämässä!!!?? Ja varmasti ammattikuskina tiedät että siinä ei paljoa vaikka kultapossukerhon kunniakortti paina kun AJOKORTTIA kysytään! Kortittaajo on rangaistava teko vaikka se kotona piirongissa olisi!
Tässä linkkiä ja lakipykälää vaikka onhan se poliisi ne sulle tavannut jo:
Ajo-oikeus alkaa, kun ajokortti luovutetaan tai, jos ajo-oikeuden saamisen edellytyksenä on kuljettajantutkinnon suorittaminen eikä vastaavaa ajokorttia ole luovutettu, kun todistus tutkinnon suorittamisesta hyväksytysti luovutetaan. Mitä tässä laissa tai sen nojalla annetuissa säännöksissä tai määräyksissä säädetään ajokortista ajo-oikeuden osoittavana asiakirjana, sen mukana pitämisestä, luovuttamisesta sekä viranomaisen haltuun ottamisesta ja viranomaiselle luovuttamisesta ajokieltoon määrättäessä ja ajokorttia luovutettaessa, koskee myös tutkintotodistusta. Todistuksen voimassaolosta säädetään tarkemmin asetuksella. Ajo-oikeutta ei ole sillä, joka on määrätty ajokieltoon tai väliaikaiseen ajokieltoon. Ajo-oikeus alkaa uudelleen, kun ajokiellon tai väliaikaisen ajokiellon päättymisen jälkeen ajokortti palautetaan haltijalleen tai hänelle luovutetaan uusi ajokortti. Jos ajokorttia ei ole saatu poliisin haltuun, ajo-oikeus alkaa uudelleen, kun asianomaiselle luovutetaan uusi ajokortti. (19.12.1997/1242)
http://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/1981/19810267?search[type]=pika&search[pika]=tieliikennelaki- spollari,
OIKEAT poliisit pystyvät kyllä tarkistamaan ajoluvan voimassaolon, vaikka kortti olisikin unohtunut kotiin tms., kunhan henkilöllisyys pystytään selvittämään.
Sinänsä spollareilla ehkä saattoi olla syytä epäillä, että ajolupaa ei olisi, mutta mistä poliisit sen sakon antoivat? - spollari
spollari, kirjoitti:
OIKEAT poliisit pystyvät kyllä tarkistamaan ajoluvan voimassaolon, vaikka kortti olisikin unohtunut kotiin tms., kunhan henkilöllisyys pystytään selvittämään.
Sinänsä spollareilla ehkä saattoi olla syytä epäillä, että ajolupaa ei olisi, mutta mistä poliisit sen sakon antoivat?siis epäilivät ja soittivat pollareille. Pollarit varmaankin katsoivat jossakin vaiheessa onko kuskilla ns voimassa oleva ajolupa _> ajokortti. Poliisi voi antaa sakon vaikka voimassa oleva kortti on olemassa mutta esim hukassa tai ei muuten henkilön hallussa!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra haluaa muuttaa
maahanmuuttopolitiikkaa. Me suomalaiset halutaan, että Riikka Purra muuttaa pois suomesta eikä tuu ikinä takas....1909569Onnea Riikka! Työttömyys aste on nyt täysi kymppi!
🎯 💪 Kiitoksia Riikalle ansiokkaasta työstä Suomen kansantalouden tuhoamisessa. V.Putin suljetun rajan tuolla puolen304331Hyvällä tuurilla Suomen väkiluku nousee 7 miljoonaan
Vuoteen 2050 mennessä, mikäli onnistumme maahanmuuttopolitiikassa hyvin. Näin analysoi väestötieteen tohori Hiilamo. ht1023891Riikka jytkytti työttömyyden uuteen ennätykseen!
Erinomaista työtä jälleen kerran irvistelevältä saksiniekalta. ”Yhtä korkeaa työttömyysastetta ei löydy työvoimatutkimu953789- 1983247
Päivän Riikka: Valmet Automotive aloittaa jättimäiset muutosneuvottelut
😭😭😭😭😭😭😭 Tämäkin vielä, Brutukseni. Että ei olisi Suomen historian pahimmat työttömyysluvut riittäneet, niin Riik182805Rakastan sua mutten uskalla jutella sulle
Kumpa sä näkisit tämän viestin❤️ Kaipaan sua vaikka oot välillä ihan lähellä mutten saa sanottua sulle enää mitään. Ujos1221337Mihin rakastuin sinussa?
Rakastuin siihen, miten katsoit minua Rakastuin siihen, miten hymyilit minulle Rakastuin siihen, kuinka hyväksi sait its631260- 901134
Anssi Heikkilä umpirehellisenä - Rankka yö TTK-yllätystippumisen jälkeen!
Minkä parin tai kenen olisi mielestäsi pitänyt tippua TTK:sta? Tämä oli kyllä todellinen yllätys, että Mira Luoti ja A151131