Hei!
Verenpaineet olivat jälleen lievästi kohollaan, ja niinpä ajattelin, että ostaisin kotiin mittarin, jolla voisin rauhassa paineita mitati. Terveydenhoitajan luona mittauttaminen saa minut jännittämäään tilannetta niin, että uskon tällä olevan jonkun verran vaikutusta tulokseen. Haluaisin nähdä, millaisia tuloksia saisin, kun mittaisin rauhassa kotona. Kertokaa kokemuksia eri mittareista ja niiden hinnoista. :)
Verenpainemittarit
15
11587
Vastaukset
- sitten
kalibroida se oma kotimittarisi tietyin väliajoin!
- Akh
että mitenkäs se kalibrointi tapahtuu, pitääkö viedä johonkin liikkeeseen? Mietin vain, koska mulla on mittari kotona.
- kalibroida
Eihän uusia Omronin digitaalisia tarvitse kalibroida!
Sadalla eurolla saa sellasen. Ja mitä tulee mittaustuloksiin, kotona tulee ihan eri lukemat kuin lääkärin mittaamana. Tietty paine vaihtelee suuresti kotioloissakin, sen olen testaillut, eli muutama syvään-uloshegitysliike rentouttaa jo sen verran että paine laskee. MIttareiden mukana tulee hyvät ohjeet, ne kannattaa lueskella. - kalibrointi?
kalibroida kirjoitti:
Eihän uusia Omronin digitaalisia tarvitse kalibroida!
Sadalla eurolla saa sellasen. Ja mitä tulee mittaustuloksiin, kotona tulee ihan eri lukemat kuin lääkärin mittaamana. Tietty paine vaihtelee suuresti kotioloissakin, sen olen testaillut, eli muutama syvään-uloshegitysliike rentouttaa jo sen verran että paine laskee. MIttareiden mukana tulee hyvät ohjeet, ne kannattaa lueskella.varmaankin muutaman vuoden käytön jälkeen on hyvä kalibroida, tuossa seuraavassa olikin hyvä linkki...
- Anonyymi
Vaikea kalibroida kun pitäis lähettää vantaalle todella huono huolto palvelu. Ennen instrumentaurit hoiti homman mutta ei enää miks
- Nita
http://workspace3.smilehouse.com/workspace.client_medith/PublishedService?file=page&pageID=3&action=view&groupID=269
Tässä näet erilaisia mittareita hinnat. minulla on se M4-I ja ollut kovin tyytyväinen.
Kolmen vuoen takuu, että nyt keväällä pitää viedä Instrumentaariumiin kalibroitavaksi.- Paulij
Omron on hyvä, halvempikin malli on riittävän tarkka. Tärkeämpää on toistettavuus. Meillä on Omron MX-3 ja on ollut hyvä.
Kalibrointi tehdään niin, että otetaan oma mittari vastaanotolle ja verrataan elohopeamittariin tai muuhun tarkkaan laitteeseen. Koti- ja vastaanottomittauksissa on ainakin minulla usein yllättävänkin suuri ero.
- jännittäjä
Mulla mitattiin hoitajan luona 176/102 ja kun kävelin sieltä 4 km kotiin ja puolen tunnin päästä mittasin oli tulos 140/84 eli aika paljon oli jännityksen osuus.Meikäläinen jännittää myös kotona. Kun tuijotan näyttöä yht´äkkiä alan vaan jännittää mitä jos se ei laskekaan ja kone menee sekaisin ja ei muuta ku alkaa näyttää eee. Sitten saan raivarin ja alan lyömään mittaria. En kestä mittauksia. Olin tässä viisi tuntia kestävässä leikkauksessa ja niin pöllyssä etten edes tiennyt paineita mitattavan niitä mittailtiin vielä leikkauksen jälkeen muutama päivä, mutta ilmeisesti kipulääkitys sai oloni sellaiseksi, etten jännittänyt ja paineet olivatkin ihan hyvät. Sanoi hoitaja.Oma mittarini on omron.
- Anonyymi
Missä näitä voi kalibroida?
- Anonyymi
Mittari toimitetaan maahantuojalle kalibroitavaksi.
Esim. tänne: https://www.bernermedlab.fi/huoltopalvelut/omron-huolto/
- Anonyymi
Mitä tarkoitta Error 3
- Anonyymi
Error = vika
- Anonyymi
Minulla on sellainen ja tulokset saan ihan saman kun terveysisarenkin mittarista, siis lievästi kohonnut verenpaine
- Anonyymi
Minulla on halpa rannemittari. Sitä ei sanota varmaksi ja luotettavaksi.
Olen pärjäillyt sen kanssa.Minulla ei ole terveydenhoitaja sanonut olevan verenpainetta. Siksi tuo saa minulle välttää, kunnes terkkarissa sanovat, että on koholla.Välillä tämä on näyttänyt enemmän. Nyt on ollut tasaista, normaali verenpaine - Anonyymi
Verenpainemittari näyttää n. 120 yläpaineeksi ja kun vanha jo on, mutta hyvä luotettava Omron 3, niin kokeilin omaa kalibrointia rasittamalla kehoa reilusti ja mittaus välittömästi antoi yläpaineeksi 163.
Onkohan tuo mittari vielä kunnossa näyttäen jokseenkin tyydyttävän oikein?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2082535
Törkeä eläinsuojelurikos Sonkajärvellä
Pohjois-Savossa Sonkajärvellä noin 40 kissaa ja reilut 10 koiraa on jouduttu lopettamaan kaltoinkohtelun vuoksi, kertoo401664Jotkut ihmiset pelkäävät syöpää sairastavaa
On hauskaa, kun kertoo jollekin, että "minulla on syöpä". Jotkut käyttäytyvät kuin se olisi tarttuva tauti. Eivät uskall1431305Lavrov suivaantui Stubbille perustellusti.
Lavrov perusteli suivaantumistaan tosiasioilla Suomen tarinasta sotiemme jälkeen, tutkija Tynkkynen ja pankkihenkilö Sol2971121Sukupuolia on vain kaksi- kohukassista tuli kova tuomio perheenisälle oikeudessa.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/4d4db0d9-4dda-4ba6-a699-25d725683ad6 Miten näin normaalista kassissa olevasta tekstis3151085Se ei ihan oikeasti vaatisi kuin yhden
Tekstiviestin... Jos rakastat minua vielä toivoisin että laittaisit minulle viestiä. Rakastatko? Oletko oikeasti niin pe561032Kääminsä polttanut taksi suomussalmella
Vieläkö sillä hermonsa menettäneellä hulluja ylinopeuksia ajavalla asiakkaansa haukkuvalla( jos ajat paska kyydin hänen221030- 55946
Eronnut Janni Hussi palaa julkisuuteen - Aloittaa uudessa työssä, joka on aivan uusi pesti Suomessa
Janni Hussi on saanut viime aikoina kohujulkisuutta, kun hänen ja Joel Harkimon avioliitto päättyi eroon kesällä 2025. H12845Jorma Uotinen avaa sanaisen arkkunsa TTK-miesparista ja koko uudistuksesta: "Sehän on..."
Tanssii Tähtien Kanssa -parketilla nähdään ensimmäistä kertaa Suomessa tanssiparina miespari kauden alusta asti. Mikko S21843