Niin, itse muistan oppineeni r:n ennen koulua. Miten teillä muilla? Miten voisin "opettaa" 4v. lapselleni leikkimielellä "kieliharjoituksia", kun tuntuu ettei hän saa kieltään sinne ylös pärinää varten? kiitos.
miten opetella/minkäikäisenä opittu
9
1498
Vastaukset
- Ihmettelevä äiti
Mun poikani on 1v.8 kk ja oppi muutama viikk sitten sanomaan ärrän!
Välillä se jää puheesta pois,mutta useimmin ihan selvästi...
Muistelen tässä itse,että kävin puhe-opetuksessa ekalla ja tokalla luokalla ärrän takia..se ei kuulemma "särähänyt" vielä kunnolla....
Miten mun poika voi osata jo sanoo ärrän.....onko edellä kehitystä vai mitä???- mä vaan
Mun tytärkin oppi ärrän alle kaksivuotiaana, ja puolitoista vuotiaana puhui selviä lauseita, ja lauloi pitkiä lauluja. Toiset oppii nopeammin jonkun asian kuin toiset. Lukemaan hän oppi 4-vuotiaana, ja minusta se oli ihan normaalia, koska kirjaimet kiinnostivat häntä. Ja kukaan ei opettanut lukemista hänelle!
En pidä mitenkään kummallisena, että oppii ärrän tuon ikäisenä. Vanhemmat taitaa vaan olla vähän innoissaan ... - "SÄRÄHÄNYT" ??????
sun poika on oikea Einstein!!!!!
Eiköhän tuo nyt sinullekkin luulisi selvää olevan, että jokainen lapsi kehittyy OMAA TAHTIAAN, koska jokainen lapsi on YKSILÖ!?
Se, että oppii hieman tai paljonkin aijemmin keskimääräistä oppimisnopeutta nopeammin tai hitaammin jonkun asian, ei tarkoita, että olisi aivokuollut tai nero! - Pojan äiti
"SÄRÄHÄNYT" ?????? kirjoitti:
sun poika on oikea Einstein!!!!!
Eiköhän tuo nyt sinullekkin luulisi selvää olevan, että jokainen lapsi kehittyy OMAA TAHTIAAN, koska jokainen lapsi on YKSILÖ!?
Se, että oppii hieman tai paljonkin aijemmin keskimääräistä oppimisnopeutta nopeammin tai hitaammin jonkun asian, ei tarkoita, että olisi aivokuollut tai nero!Jos alle kaksi-vuotias sanoo ärrän selvästi ja sujuvasti, mielestäni se on "aika ihmeellistä".
Minä en halunnut "kehuskella" ,niinkuin taisit asian ottaa.
En tainnut myöskään mainita, että poikani olisi joku ylinerous.
Ihmettelen vaan nopeaa sanojen,puheen ja äänteiden kehitystä poikani kohdalla.
ps.edellisestä kirjoituksesta jäi "T" pois....tarkotin "särähtänyt"...
- täti
Meillä luettiin kirjaa "Kun Leenan ällästä tuli ärrä", mutta siitä on jo vuosia aikaa.
Koetappas lapsesi saada sanomaan ärrän sijasta dl, eli esim. Ritva Räsänen=Dlitva Dläsänen. Tässä harjoituksessa kieli menee samaan paikkaan, kuin ärrää sanottaessa.- mulla ohjeet
et jos joku haluu
- R-vikainen äiti
Meillä 3,5 vuotias ei sano vielä r. s-kirjaimen oppi kolmen jälkeen. d jo tulee ja ollaan yritetty myös r korvata deellä jos oppis paremmin. Itellä on r- vika josta koko alaasteen olen käynyt terapiassa ja kielenjännekin on leikattu.Ei silti tule kunnolla. Siksi myös vaikeeta pärisytellä lapsille etteivät oppisi omaa virheellistä ärrääni.
- äitee +4
en alkaisi vielä lapsen kanssa huolehtia asiasta. Voit kuitenkin katsoa saako lapsi kieltään yleensä edes hammaskaaren taakse. Voi olla mahdollista että kielijänne on liian lyhyt eikä siinä jumpat tms auta. 5-vuotis neuvolassa asiaa arvioidaan ja silloin kannattaa tarvittaessa pyytää lähete puheterapeutille. Jo muutama käynti voi auttaa tai sitten niitä tarvitaan useampi.. itse opettamisessa on aikalailla vaaroja opettaa ja oppia väärin ja kerran väärin opittu on vaikea korjata.
Ekaluokkalaisista osa ei osaa vielä ärrää eikä se ole vielä kamalaa silloinkaan, mutta olisi tietysti mukava oppia ennen koulua. Harva lapsi osaa R-kirjaimen alle kaksivuotiaana.- ärränkierrän
Kyllä näyttää kieli taipuvan oikeaan paikkaan, vaikuttaisi vain että kieli on "voimaton" saamaan r tai dl äännettä "ponnistettua".
Koitamme hiljalleen.
S opittiin jo vuoden ikäisenä, että luulisin ettei tässä mitään hätää ole.
Kiitos vastauksista!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona
Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks1523496Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa
On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t512442- 1211247
Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä
Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu151220Ikävä sinua..
Kauan on aikaa kulunut ja asioita tapahtunut. Mutta sinä M-ies olet edelleen vain mielessäni. En tiedä loinko sinusta va101119Väestönsiirtoa itään?
Ano "the Russo" Turtiainen sai poliittisen turvapaikan Venäjältä. Pian lähtee varmaan Nazima Nuzima ja Kiljusen väki per65997- 46904
Vuoden luetuimmat: Mikä on Pelle Miljoonan taiteilijaeläkkeen suuruus?
Pelle Miljoonan eläkkeen suuruus kiinnosti lukijoita tänä vuonna. Artikkeli on Suomi24 Viihteen luetuimpia juttuja v. 2019900- 40815
Riikka Purra sanoo, että sietokykyni vittumaisiin ihmisiin alkaa olla lopussa.
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/be8f784d-fa24-44d6-b59a-b9b83b629b28 Riikka Purra sanoo medialle suorat sanat vitt202731