Kuinka pian teillä alkanut paranemaan eppari-haava?
Mulla viikko synnytyksestä ja yhä vain kipeä, istua ei voi oikeastaan ollenkaan. Välillä siellä on jopa sellaista paineen tunnetta.
Onkohan olemassa muuta paranemista nopeuttavaa keinoa kuin ahkera suihkuttelu? Välillä meinaa tulla itku oikein kunnolla kun pissalla käyntikin kirvelee.
Episiotomia
5
11038
Vastaukset
- äiti
moikka! kannattaa käydä varmuuden vuoksi lääkärissä,jos siellä on vaikka tikki auennut. mulla aluksi pissaaminen ei kirvellyt mutta se rupes yhtäkkiä kirvelemään. lääkärissä selvisi että tikki oli auennut ja siihen oli tullut sitten tulehdus. sain siihen viikon antibioottikuurin ja kirvely loppui siihen. eiköhän se kohta ala helpottamaan!
- vm80
Mä vedin särkylääkkeita 1,5 vko ja sit se parantu ihan äkkiä sen jälkeen. Kiristystä jatku noin 4vko. Mulla haava oli tosi kipeä ja kirveli pissatessa mutta lääkäri sanoi että haava on siisti eikä sitä edes huomais jos ei tietäis siellä haavaa olevan. Synnärillä sanottiin et jos tikki repeää niin ei sitä aleta korjaamaankaan kun se paranee itsekseenkin tosi nopee. Mulla kans meinas itku tulla monesti ton 1,5viikon aikana kun mitään ei pystyny tekee ja peräruiskeita jouduin käyttää jotta pysty vessassa käydä. Kyllä se siitä paranee...usko pois.
- Ummae
Minulle kaikkein hankalin vaihe oli juuri viikko synnytyksen jälkeen. Silloin turvotus oli laskenut eikä enää lieventänyt särkyä. Välillä en meinannut päästä sängystä ylös, eikä maksimiannos särkylääkettäkään auttanut.
Sen jälkeen kuitenkin aloin parantua nopeasti. Kipu helpotti päivä päivältä, ja 2 viikkoa synnytyksen jälkeen pystyi jo istumaan normaalisti.
Kyllä se siitä lähtee! Tsemppiä! - Violet82
Mullakin kirveli tosi kovasti. Soitin siitä kirvelystä neuvolaan noin viikon päästä synnytyksestä. Sain heti samana päivänä käydä neuvolassa ja poistivat tikit. Sen jälkeen loppui kirvely tosi nopeasti. Neuvolantäti sanoi, että tikit voi hyvin poistaa, niin haava paranee paljon nopeammin. Sitten oli myös helpompi istuakin, kun eivät tikit enää kiristäneet.
- Kesti
haavan paraneminen ja kivun loppuminen ainakin kuukauden.......
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jussi Halla-aho huolissaan Sofia Virrasta
Jussihan on vanha vihreä. Onko tässä kyse alkukesän kiimasta, kun aidan toisella puolella oleva vihreä alkaa kiinnostama997810Sofia Virta kadonnut....onko juomassa?
Virran poissaolo eduskunnasta on herättänyt huomiota. Esimerkiksi Ilta-Sanomat kertoi aiemmin, että Virta on ollut tällä1466562Julkista rahaa ei tule antaa senttiäkään yksityisille yrityksille
Julkinen raha on meidän yhteistä rahaa, ja se raha on tarkoitettu yhteiseen käyttöön, kuten esimerkiksi tuottamaan palve1804679Tytti Tuppurainen: Suomen pakolaiskiintiö pitäisi nostaa 10 000 vuodessa
asia on faktaa, noin Tytti sanoi aiemmin. Kun taas Orpon hallitusohjelman mukaisesti Suomen pakolaiskiintiö on pudotettu2423207Halla-aho sivaltaa edustajantyöstään lintsaavaa Sofia Virtaa
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/937c74d7-f905-4466-b9b4-abd017fe5b63 Kansanedustajan on ilmoitettava poissaolosta972717Ruotsissa uusi monikulttuurisuusongelma: Mummonraiskuut
Ilmiö räjähti käsiin ja nyt painetaan paniikkinappulaa. Moni vanhustenhoivayhtiö on joutunut jopa lopettamaan, koska keh622144- 1471818
Ruoan arvonlisävero menee käytännössä tukijussille
Ilman juomia elintarvikkeiden myynti vuonna 2025 oli reilut 15 miljardia euroa. Tuolla tasolla arvonlisävero pyörii pari121816Vihreät REPEÄMÄSSÄ oijoijoi....Virran sekoilut on liikaa
Jo ennestään vihreiden kannatus on suossa vaikka puolue istuu oppositiossa, nyt tuli Virran temppu kun häipyi tuosta vaa231675Yhteydenotto
Tiedätkö tai ymmärrätkö syyn, miksi kaivattusi ei ota sinuun yhteyttä? Mikä se syy on?1971604