Laminaattiliikkeessä oli sellaisen "leikkuri"(giljotiinimallinen kaarevalla terällä), jolla myyjä katkaisi näytepalan laminaatilaudasta.
Millä olette katkaisseet laudat? Sirkkelistä tulee sisälle aikamoinen pöly ja sahaten myös?
Rakennuskonevuokraamot eivät tunteneet tällaista leikkuria. Onkohan jollain kokemuksia leikkurista tai mistä sellaisen saisi?
Tylsyykö sirkkelin/sahan terä helposti laminattia leikatessa?
Millä olette katkaisseet laudat? Sirkkelistä tulee sisälle aikamoinen pöly ja sahaten myös?
Rakennuskonevuokraamot eivät tunteneet tällaista leikkuria. Onkohan jollain kokemuksia leikkurista tai mistä sellaisen saisi?
Tylsyykö sirkkelin/sahan terä helposti laminattia leikatessa?
Vastaukset 6
Vanhimmat
Meillä on sahattu ihan sirkkelillä ja nyt kun yläkerta on valmis, niin uusi terä on pakko ostaa. :-/ Me sahattiin parvekkeella ettei pöly jää sisälle, siitä lähtevä pöly kuulemma saattaa kiertää sisällä kuukausia.
Et kertonut mistäpäin olet, mutta ainakin Lahdessa kyseistä leikkuria myy RTV-Yhtymä joka muuten myös lainaa pientä maksua vastaan kyseistä leikkuria laminaatin ostajille. Ja nimikin oli oikein, laminaatti-giljotiinihan se on.
Kysäisin Tampereen RTV:stä. Siellä on ollut vuokrattavana ko. leikkuri, mutta olivat myyneet vuokraleikkurinkin ja uusia on tilattu, mutta ei taida keritä omaan asennukseeni. Uuden hinta on ~200€ ja vuokraavat sitä ~20€/päivä.
Täytyy ilmeisesti sirkkelöidä/sahata pihalla
kiitos vinkistä!
Kumma ettei vuokraamoissa ollut leikkuria. Rautiassa ja K-raudassa leikkureita on myynnissä, mutta hintaa on liikaa yhden talon lattian asennukselle.
siis tästä on kyse:
http://www.pintakeskus-ketonen.fi/?sivu=Uutta&uutinen=93&PHPSESSID=403d7340bd6bd33f47243eae629542e2
ja käytännössä enemmän ammattilaisten työkalu. Sitä ei kannata ostaa yhden asennuksen vuoksi.
Laminaatti on kovaa ja syö sirkkelin terän melko pian. Sähköinen pistosaha on erittäin kätevä katkaisuissa ja myös kavennuksissas. Terät halpoja ja pöly ei lennä.
Sain tuollaisen giljotiinin lainaksi asennusfirmalta ja tuli pirusti hukkapätkiä...mutta se johtui ainoastaan siitä että sillä oli suorastaan ilo pätkiä laminaatteja! Ei pölyä ei meteliä, homma sujui kuin tanssi. Eli kannattaa kysellä lainaksi, kokemus on mahtava.