onko kellään kokemusta/tietoa aivolisäkeperäisestä kilpirauhasen vajaatoiminnasta?
miten todettiin/minkälaiset oireet?
entä mitkä oli tsh-ja t4v-arvot?
miten lääkäri totesi olevan kyseessä aivolisäkep.
aivolisäkeperäinen vajaatoiminta
13
10068
Vastaukset
- JaJu
Aivolisäkeperäissä (sedundaarinen) ja kilpirauhasperäisessä (primaarinen) hypotyreoosissa oireet eivät poikkea toisistaan. Tietysti jos taustalla on esim. hypofyysin adenooma (hyvänl. kasvain) voi olla mm. näköhäiriöitä.
Sekundaarissa hypotyreoosissa molemmat ovat matalia kun taas kilpirauhasperäisessä TSH nousee ja T4v on matalalla.
Todettakoon vielä että muistini mukaan noin 5% on tätä aivolisäkeperäistä muotoa. - Guénolé
Itse (27) olen ollut seurannassa 4-vuotiaasta alkaen hidastuneen pituuskasvun vuoksi. Sittenmmin todettiin aivolisäkkeen vajaatoiminta, jonka seurauksena monihormonivaje.
Mitkä oireet olivat sitten seurausta hypotyreoosista, ja mitkä puolestaan hypokortisolismista, siihen on vaikea vastata. Kaikkein huomattavin oire (jolta en suinkaan voi sanoa vieläkään tyystin välttyväni) oli hirvittävä väsymys. Kädet ja jalat olivat kuin lyijyä. Ja kun koulusta sain itseni raahattua kotiin, niin suoraan menin nukkumaan. - neppari
Heippa
ole ihan rauahllisesti vaan.
Minulla todettiin aivolisäkkeen vajaatoiminta 30 vuotta sitten. Sain lapseni syntymän yhteydessä aivoverenvuodon, jonka seurauksena aivolisäkkeeni meni kuolioon.
Siitä alkoi pitkä ja kivinen tie tutkimuksineen.
Nyt hoitotasapaino on OK.
Etsi netistä labravastauset. Niissä kerrotaan miten voi tulkita primäärin (ensisijaisen) ja sekundaarisen siis sinun tapauksessa aivolisäkeperäisen kilpirauhasen vajaatoiminnan.
Olen elänyt sairauteni kanssa jo 30 vuotta. Minulla ei toimi mikään umpirauhanen. Elämä on säännöllistä ja lääkeidenotot kellon mukaan.
Pärjäile.
Neppari- epätoivoinen nainen
Mikä lääkitys sekundaarisessa kilpirauhasen vajaatoiminnassa? Mulla on muut arvot normaalit, mutta T4 oli hyvin alhaalla (10). Mistä voin saada apua? Oloni on kauhea, väsynyt, suolustobaivoja. Olen hädin tuskin työkuntoinen. Voiko kyseessä olla sekundaarinen juuri noiden arvojeni takia? T3 ok, Tsh ok, mutta T4 10.
- Sama ongelma
epätoivoinen nainen kirjoitti:
Mikä lääkitys sekundaarisessa kilpirauhasen vajaatoiminnassa? Mulla on muut arvot normaalit, mutta T4 oli hyvin alhaalla (10). Mistä voin saada apua? Oloni on kauhea, väsynyt, suolustobaivoja. Olen hädin tuskin työkuntoinen. Voiko kyseessä olla sekundaarinen juuri noiden arvojeni takia? T3 ok, Tsh ok, mutta T4 10.
http://www.kilpirauhasenvajaatoiminta.fi
Aivolisäkeperäisessä siis sekä TSH että T4V ovat vajaalla, "normaalissa" vajaatoiminnassa vain T4V.
Olemme silti samassa ongelmassa. Minullakin vain T4V oli vajaa (12), mutta lääkäri ei nostanut Thyroxinin vuorokausiannosta. Myös aivolisäkkeen MRI on otettu, mutta mitään ei löytynyt (kasvain yms.). RT3-ongelmaa ei ole (MDD:n testi).
Oletan, että meille ainoa keino on lääkärinvaihto, mutta annetaan toisten neuvoa. - epätoivoinen nainen
Sama ongelma kirjoitti:
http://www.kilpirauhasenvajaatoiminta.fi
Aivolisäkeperäisessä siis sekä TSH että T4V ovat vajaalla, "normaalissa" vajaatoiminnassa vain T4V.
Olemme silti samassa ongelmassa. Minullakin vain T4V oli vajaa (12), mutta lääkäri ei nostanut Thyroxinin vuorokausiannosta. Myös aivolisäkkeen MRI on otettu, mutta mitään ei löytynyt (kasvain yms.). RT3-ongelmaa ei ole (MDD:n testi).
Oletan, että meille ainoa keino on lääkärinvaihto, mutta annetaan toisten neuvoa.Missä olet saanut hoitoa? Kuka lääkäri? Itse olen juuri varannut ajan Ouluun Pertti Kuuselalle. Toivon saavani häneltä apua. Tietääkö joku lääkärin, jolta saisi apua juuri tähän sekundaariseen vajaatoimintaan? Mitä lääkkeitä syötte tähän sairauteen?
- Hyvät nimet
epätoivoinen nainen kirjoitti:
Missä olet saanut hoitoa? Kuka lääkäri? Itse olen juuri varannut ajan Ouluun Pertti Kuuselalle. Toivon saavani häneltä apua. Tietääkö joku lääkärin, jolta saisi apua juuri tähän sekundaariseen vajaatoimintaan? Mitä lääkkeitä syötte tähän sairauteen?
Turun Mehiläisessä endokrinologi Nelimarkkka ja Oulun Terveystalolla sisätautien professori Savolainen on endokrinologian huippuosaajia kokemistani yli kymmenestä lääkäristä. Minulla ei ole vielä kokemusta Kuuselasta.
Minulla on aina ollut "lasten thyroxin", nyt neljän vuoden jälkeen annos on 3 tabl./vrk. Nelimarkka ei viime vuonna nostanut annostani mainitsemillani arvoilla.
- primrose2
Entäs arvot TSH = 0,79 ja T4V = 12.2?
Väsyttää niin maan p*rkleesti, ilman mitään pätevää syytä. Kun ei jaksa kaupassakaan enää käydä.- Anonyymi
Onko kortisoli mitattu?
- Vajaa rouva
Kannattaa etsiä netistä hyvien lääkäreiden nimiä. Tavalliset lääkärit (mukaan lukien monet endokrinologit) eivät osaa edes autoimmuunivajista, saatikka sitten aivolisäkeperäistä. Aivolisäkeperäisessä skeä T4V että TSH ovat matalalla.
- jotainsinne
Mulla t4v 9 (9-19) ja tsh 2,67 (0.5-3.6). Tämä arvo mitattiin ilman lääkitystä. Aikaisemmin lääkityksellä tsh menee alle viitteen, mutta t4v ei juuri noussu kuin ehkä arvoon 12-14. Olisiko kellään ajatuksia asiasta?
- kokemustakai
TSH- arvolla ei ole merkitystä kunhan T4V ja T3V arvo ovat hyvät. Etenkin T3v tulee olla viitteiden sisällä. Lääkeannoksesi on pahasti alakanttiin ja suosittelen hakeutumaan asiaan perehtyneen endokrinologin hoitoon.
- jotainsinne
Mutta miksi tsh laskee niin paljon, mutta t4v ei nouse? Oireita, jotka viittasivat enemmän liikatoimintaan, oli kumminkin. (Hikoilu, sydän muljahteli, huonot yöunet, jano/pissaaminen, levottomuus.)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP jo 100 % suositumpi kuin persut
Kertoo Hesarin uusin kannatuskysely. Demareiden kannatus on miltei tuplat verrattuna persuihinl. Suomen kansa ei selväst20914155Ikävä sinua mies
Vuosia kuluu, mutta tunteet ei ole hävinnyt. Tasoittuneet toki, kun ei olla nähty. Järki palannut päähän kuitenkin. Se i555717Mikä tämä henkilö mahtaa touhuta Parkanossa
Kamalaa https://www.ylasatakunta.fi/teksti/pirkanmaan-karajaoikeus-vangitsi-koiran-tappamisesta-epaillyn-6.68.127794.b58694953Orpo: Velkajarrua vastustavaa puoluetta vaikea ajatella hallitukseen
No Minja Koskelan kommunistipuolue jäi ulos tuosta. Kaikki eduskuntapuolueet vasemmistoliittoa lukuun ottamatta sopivat2853895PS ylivoimainen nousija myös HS:n gallupissa, SDP laskee taas
https://www.verkkouutiset.fi/a/hs-gallup-sdpn-suosio-laskee-ps-nousussa/#0a7d2507 Ylivoimainen viime kuukausien nousija1153620Valtavasti suomalaisia asunnottomina, mutta ei yhtään somalia
tai muuta kehitysmaalaista. Mites tässä näin kävi? Tiedän hyvin, että esim. somaleita lentää ulos mm. Hekan asunnoista,1343602Hienoa! Eduskunta luopui käteisen käytöstä
Nyt tuo sama muutos pitää saada myös muuhun yhteiskuntaan. Käteistähän ei tarvitse tänä päivänä enää kuin rikolliset.852140Maajussi-Ville herättää kysymyksiä - Etsiikö oikeasti rakkautta vai mainostaako oliiviöljyä?
Mitä mieltä olet: etsiikö Ville rakkautta vai mainostaako oliiviöljyään? Maajussille morsian -ohjelmassa yksi maajusseis171477Kovia syytöksiä Stefan Thermaninsta.
Jättänyt taas maksamatta kohuliikemies, hupparit ja muita ostamiaan tavaroita. On soiteltu liikkeestä ja Stefan iskenyt1581271Totuuspuolueen johtaja Jaana "prinsessa Leia" Kavonius on vangittu
Kavonius määrättiin jo keväällä 2024 poissaolevana vangittavaksi todennäköisin syin epäiltynä 13 vainoamisesta ja 24 kun3001195