Paniikki iskee

Huh, oon vääntänyt gradua enemmän ja vähemmän aktiivisesti kohta 3 vuotta (!). Tänä aikana oon saanut teoriaosaa kasaan hikiset 25 sivua. Nyt tuntuu että sekin on pelkkää p-a:ta enkä kehtaa sitä viedä proffan luettavaks.
Olen ihan paniikissa, alan olla jo varma etten ikinä valmistu. En taida osata tehdä sitä gradua, ei minusta ole siihen. En jaksa enää tsempata itseäni.
41094
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Nimenomaan sinun on saatava ohjausta kun olet umpikujassa, gradun ohjaajan luo vain reippaasti ja kerrot että nyt ei homma suju. Sen hommaa on auttaa sinua eteenpäin. Oletko tehnyt samasta aiheesta jonkun seminaarityön ? JOs niin, niin otapa se käteen ja lue mitä siihen kirjoitit, katselet kirjallisuutta mikä liittyy aiheeseen ja yritä tehdä selväksi itsellesi mikä on työsi päämäärä, mihin haluat vastauksen eli sorvaile jonkinmoiset tutkimustehtävät/ kysymykset joihin haet vastausta kyllä se siitä.
Se on vaan gradu ja se kyllä hoituu.... !

Äänestä

Itselläni on gradun teko venähtänyt ja on ollut tekeillä n. 2-3 vuotta. Auttoi erittäin paljon kun vast'ikään uskaltauduin lähettämään tähän mennessä kasaani kursiman tekstin ohjaajalleni vihdoin luettavaksi. Eli, tee se. Lähetä kirjoittamasi aineisto luettavaksi - saat kommentit ja pääset taas jatkamaan työtäsi eteen päin.

Äänestä

kyllä. viitaten em. kirjoituksiin, nyt otat härkää rohkeasti palleista kiinni, ja sepustat jonkinlaisen paperinivaskan proffalle. sen tehtävä on nimenomaan auttaa työn valmistumisessa. on kaikkien edun mukaista, että saat gradusi valmiiksi ja siten paprut pois koulusta. paina hiileen vaan !!

Äänestä

Minä sain yliopiston puolelta kahdetkin paperit helpohkosti. Kauppakorkeassa tuli lisurissa rima vastaan. En saa muuta ohjausta kuin "lisää teoriaa". Olen perehtynyt perusteellisesti tieteen filosofiaan ja tieteen sosiologiaan ja en sitten tiedä, mikä oikeastaan on teoria. Olen kirjoittanut n. 1.000 sivua roskakoriin.

Sanoisin näin: ei se yliopisto ole kovin vaativa - kauppakorkeassa ja polilla tulevat rajat vastaan. Sitkeästi läpi vain!!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


luovuttaja kirjoitti:

Huh, oon vääntänyt gradua enemmän ja vähemmän aktiivisesti kohta 3 vuotta (!). Tänä aikana oon saanut teoriaosaa kasaan hikiset 25 sivua. Nyt tuntuu että sekin on pelkkää p-a:ta enkä kehtaa sitä viedä proffan luettavaks.
Olen ihan paniikissa, alan olla jo varma etten ikinä valmistu. En taida osata tehdä sitä gradua, ei minusta ole siihen. En jaksa enää tsempata itseäni.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu