Minulla on erinäisiä nivelvaivoja ja olen alkanut tohtoroida itse, kun olen aika hidas menemään lääkäriin.
Kysyisin nyt onko vaarallista/turhaa käyttää näitä tuotteita yhtä aikaa:
Vitaplex monivitamiini
Inkivääri ravintolisä
Möllerin Omega 3
MSM -jauhe
Ja sitten joskus käytän vielä Burana kuussatasta.
Tää MSM- rikkijauhe on nyt uusi tuote minulle. Otin sitä teelusikallisen ruokailun jälkeen ja join lasillisen vettä päälle. Aika pahan makuista. Voisko sitä sekoittaa johonkin mehuun yms. Sitten tässä MSM-jauheen ohjeissa oli, että tulee käyttää Molybdeeniä MSM:n kanssa yhdessä jos MSM:n säännöllinen käyttö jatkuu yli kk:n n. 50-250 ug päivässä, riippuen MSM:n annoksesta.
Mitä on tää Molybdeeni ja mistä sitä saa? Ja todellakin tuo oli "ug". Painovirhepaholainen. Onkohan tarkotettu mg ?
käytänkö liikaa
10
1910
Vastaukset
- ainakaan
mg! kyllä se on ug jos niin sanotaan.
En kyllä tiedä, mikä funktio molybdeenillä on ihmisessä - kasveissa kyllä, mutta ihmisissä hmmm...- vielä...
että kyllähän molybdeenin vetäminen tulee kalliiksi.
- jjjuuu
Molybdeeni on kyllä ihan välttämätön hivenaine ihmiselle. Se on osana eräissä metalloproteiineissa, usein raudan ohella (esim. ksantiinioksidaasi, aldehydioksidaasi, nitraattireduktaasit ja nitrogenaasi).
Ja tarve on tosiaan mikrogrammoja (ug), ei milligrammoja (mg).
Molybdeenia sisältäviä ruokia ovat esim. vihreät herneet, kokojyvävehnä, soija, ruis, sisäelimet ym.
- vmw
Et käytä liikaa yhtään mitään. Paitsi jos yksilöt eivät ole tuttuja.......
- Kolikärrynakseli
Et käytä mitään liikaa, vaan kaikkea liian vähän, ETUPÄÄSSÄ JÄRKEÄSI. LUULETKO SINÄ, OPPIMATON IHMINEN, ETTÄ LÄÄKKEISTÄ NOIN VAIN SUMMASSA VALITAAN SE, MIKÄ MAINOSTEN PUOLESTA TEPSII. SINUA RESSUA HUIJATAAN.
- derva
vmw varmaankin tarkoitti sanoa "yksiköt". Mikrogramma on tosiaan tuhannesosa milligrammasta.
- RAL-
Mikrogramma kirjoitetaan kreikkalaisella pienellä myy kirjaimella μg
Molybdeeniä on joissain monivitamiini hivenainetableteissa. Esim tässä:
https://www.sinunapteekki.fi/catalog/aboa-medica/aboa-medica-multivitamin-multi-complex-p-5822.html - RAL-
Muuten sinun käyttämässä vitaplex monivitamiinissa on molybdeeniä 50 μg tabletissa.
https://www.hyvinvoinnin.fi/vitaplex-monivitamiini-50-plus - RAL-
Vielä lisää edelliseen, kun unohtui:
https://kauppa.luontaistuntijat.fi/molybdeeni-60-tabl-natura-media
Molybdeenitablettejakin on luontaistuotekaupoissa jos haluat vain pelkästään sitä lisää. - nivelrikkoko
Jos ravintoaineiden saanti syystä tai toisesta heikkenee, kudoksen hajoaminen voittaa uudistumisen ja kudos alkaa haurastua. Kansanomaisesti tätä kutsutaan elimistön "kulumiseksi".
http://personal.inet.fi/koti/remeli/skolioosi.htm#Nivelrikko
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vihamielisyys naisia kohtaan on jo yllättävän suuri ongelma
Esiintyy laajemmassa mittakaavassa, mitä vain tällä palstalla. Mistä tuo ilmiö nyt oikein johtuu, ja saa alkuvoimansa?3631944Odotan sitä hetkeä
kun nähdään taas. Tiedän, että sinäkin odotat. Kun se päivä koittaa, katseesi hakee minua. Ehkä arkailemme toisiamme väh751304Olen melko vakuuttunut
etten tule olemaan koskaan täysin onnellinen ilman sinua. En uskonut, että näin kävisi kenenkään kanssa. Kunnes sain kok831297- 1341167
- 841043
- 90936
- 48853
Postimerkki kirjeeseen ja kortiin maksaa jo 3 euroa!
https://yle.fi/a/74-20229241 Kyllä tämä on järjetön hinta, Posti tuhoaa itsensä tällä hinnalla, täytyyhän Postin "Herro118843- 48790
Sitä saattaa vähän hölmöillä
rakkauspäissään, jos tunteita on enemmän kuin osaa käsitellä. Alkuhölmöilyt on söpöä ja sallittavaa.60746