Tyttö vuosi 10kk,nukkuu levottomasti(päivän tapahtumat ei vaikuta siihen).Eli ei itke vaan puhuu ääneen,potkii sankyä,kääntyy niin että pää on jalkapäässä ym.Mikä avuksi?
Mikä avuksi?
4
524
Vastaukset
- Äippä
Meillä on vähän samaa...
Nyt oon laittanut merkille ettei nykyisin niin paljoa, kuin ennen se oli joka yöllistä.
Meillä on poika nyt ikää 2v 9kk.
Ei itkua meilläkään, sellaista ölinää ja joskus ihan ilman, että koskit häneen sai vähän niinkus jonkin sortin raivarit ja alkoi potkimaan ja juuuu pää lähes aina jalkopäässä.
Meillä ainakin lapsi on vilkas, oon sitten laittanut sen piikkin.
Päivä hommilla en minäkään ole huomannut mitään yhteyttä.
Missä teillä tytttö nukkuu?
Meillä meidän välissä...
Ainakin viimeiset toistakuukautta tuttivieroituksesta jäänyt tavaksi...
Pitää alkaa taas opettaan oman huoneeseen jossa on sen sänkykin, meille kun on tulossa pian vauvakin.
Esikoiseen verrattuna tää on ollut omituinen nukkuja, kun vanhempi oli ja on edelleen sellainen, että kun nukahtaa niin ei montaa kertaa yöllä kylkeä kääntele.
Itsekin olen ollut välillä ihan neuvoton koska häiritseehän se omaa untakin.
Mutta musta se on nyt rauhoittunut kovastikin ettei ole pitkään aikaan potkiskellut, eikä ölissytkään.
Oisko se vaan johonkin kehitysvaiheesen kuuluvaa ja jos vallankin vilkas jos on, muuten kova touhuun jne.
Onko tyttö päivähoidossa vai kotona?
Näilläkinhän voi olla jolain lailla yhteyttä toisiinsa...
Tarhoissa meteliä jne. touhua ja lapsia paljon.
Kotona voi olla ettei virikeitä tarpeeksi tms.
En nyt tarkoita ettet harrasta tarpeeksi lapsen kanssa jos olet kotiäitinä :)
Meinaan, että jos lapsi on vaativa.
Tällaisia mietteitä mulla tulee.
Ootko kysynyt neuvolasta asiaa mitsä ne arvelis johtuvan?
Joskus oon kuullut että joilakin vilkkailla lapsilla vähän auttaneet kalanmaksaöljy valmisteet.. heh heh, epätoivosena sitä varmasti kokeilee vitamiinitkin läpi :)
Minkähän ikäisile sitä saa alkaa antamaan...
En tiiä voi poiketa jo aiheesta pahastikin :D
Minäkin haluaisin kuulla mitä toiset on saaneet autamaan tällaiselle nukkujalle.
Tiiä jos tuo uusi tulokas on kans tuollainen nukkuja...- äitipä äiti
Tyttö on kotona,eli ei hoidossa ja ainoa lapseni.Touhuamme kyllä paljon päivisin,ulkona n.tunti-puolitoista päivässä ja tapaamme kerhoissa lapsia ym.Tyttö nukkuu omassa pinnasängyssä minun sängyn vieressä,siksipä se häiritseekin minun unta..heh.
Vois sitä kalanmaksaöljyä kokeillakin,kaikki on tervetulleita vaihtoehtoja... - Minni80
äitipä äiti kirjoitti:
Tyttö on kotona,eli ei hoidossa ja ainoa lapseni.Touhuamme kyllä paljon päivisin,ulkona n.tunti-puolitoista päivässä ja tapaamme kerhoissa lapsia ym.Tyttö nukkuu omassa pinnasängyssä minun sängyn vieressä,siksipä se häiritseekin minun unta..heh.
Vois sitä kalanmaksaöljyä kokeillakin,kaikki on tervetulleita vaihtoehtoja...Unipussi saattaisi rauhoittaa unta, netistä voit löytää käyttökokemuksia enemmänkin ko. hakusanalla. Suosittelen lämpimästi! Aloitin lapsellani unipussin käytön vinkin saatuani 10 kk iässä ja muutos tapahtui ensimmäisenä yönä..!
Nimim. entiset levottomat yöt Minni80 kirjoitti:
Unipussi saattaisi rauhoittaa unta, netistä voit löytää käyttökokemuksia enemmänkin ko. hakusanalla. Suosittelen lämpimästi! Aloitin lapsellani unipussin käytön vinkin saatuani 10 kk iässä ja muutos tapahtui ensimmäisenä yönä..!
Nimim. entiset levottomat yötminäkin todella paljon. Parempaa keksintö saa todellakin etsiä. Ja kannattaa mielestäni katsoa että pussi on kunnollinen. siis että lapsi ei saa sitä itse helpolla auki. Meillä on pussi ollut käytössä ihan 1kk iästä asti ja nyt jäppinen 1 vuotta eikä varmaan menis ees enään ilman pussia nukkumaan ;)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi
Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.775949Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies
Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk3095315Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?
Työmatkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotellisurmasta tie464425Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"
sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni2993601Tehomaksu rankaisisi normaalista sähkönkäytöstä
Energiaviraston valmistelema tehomaksumalli herättää aiheellista huolta erityisesti tavallisten kotitalouksien näkökulma1253388Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina
Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.02200Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten
Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril1362092- 1051690
- 1721391
Orpo pihalla kuin lumiukko
Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA1001237