pitkänkö matkan lapsi jaksaa?

Käyn kävelyllä ja lapsi on pakko ottaa mukaan, joko pyörällään tai pulkan kyydissä. Vauva on vaunussa. Minkä ikäisenä jaksaa esim 5km lenkin? Tietenkin välillä siis pulkan kyydissä tai pyörän selässä, ettei koko matkaa tartte pienen kävellä. Ikää on 4v.
103781
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

6 vuotias. hänen kanssaan aloitin "lenkkeilyn" 4-vuotiaana, eli hiihdimme talvella ja kävelimme/juoksimme kesällä.

alkuun matkat olivat lyhyitä, mutta nykyään hiihtää mukisematta 4-8 km lenkkejä ja joskus on vauhti niin kova, että äidillä on tekemistä perässä pysymiseen. sitten kun lumi sulaa, alamme taas "lenkkeillä". esim viime syksyllä kävelimme muutaman kerran illassa 5,5 km lenkkiä, välillä juostiin. hyvin jaksaa. esim viime syksynä oli yksissä maastojuoksukisoissa, joihin halusi lähteä 3 km:n matkalle. juoksi koko matkan niin, että moni vanhempikin putosi kyydistä.

mutta halu pitää tulla lapselta. en koskaan pakota mukaan. jos joskus ei jaksa, niin itse juoksen ja lapsi tulee omalla pyörällä. mutta harvoin näin käy. yleensä se on lapsi, joka vetää monoja tai lenkkareita jalkaan ja kysyy, että mennäänkö? kaikki eivät halua. esim velipoika ei koskaan lähde mukaan muuten kuin pyöräilemällä. ikää on veljellä nyt 9 vuotta.

Äänestä
  • Itse olin ylpeä kun 7-vuotias jaksoi ajaa itse polkupyörällä koulun jälkeen 3km minun työpaikalle... Eikös 5km kestä 4-vuotiaan vauhdilla monta tuntiakin?

    Äänestä

  • Minni-Anna kirjoitti:

    Itse olin ylpeä kun 7-vuotias jaksoi ajaa itse polkupyörällä koulun jälkeen 3km minun työpaikalle... Eikös 5km kestä 4-vuotiaan vauhdilla monta tuntiakin?

    minun tyttöni tykkää liikkua ja juosta. koskaan en ole pakottanut mukaan, en edes maanitellut. yleensä itse kysyy, että mennäänkö? nyt kun on hiihtokelit, niin oikein suuttuu, jos hiihdämmekin lyhyempää reissua kuin tottumaansa 5 km latua. joskus haluaa myös lähteä 8 km:n ladulle.

    en näe tuossa mitään ihmeellistä niin kauan kun itse haluaa sitä. veljeään on turha maanitella mukaan, hän ei lähde.

    Äänestä

  • tyttö. 5 vuotiaana jaksoi juosta pari kilometriä, viime kesänä jo enemmän. ensi kesänä luultavasti pudottaa minut kyydistään. nyt jo hiihtää lujempaa kuin minä (eli kohtalaisen huonokuntoinen äitinsä). eli kyllä näitä on. mutta uskoisin, että se ihan geeneissä määrätty. tytön isosisko ei nimittäin liiku, ellei suorastaan pakoteta. nyt jo tämä 6vuotias menee lujempaa kuin 10vee siskonsa.

    Äänestä

ja kauppaan matkaa 2 kilometriä. Piikusen takkuista jo paluumatkan loppuosilla (polkupyörällä), tosin yleensä takana jo kavereiden kanssa leikkimistä pihalla useampia tunteja.

Äänestä
  • Minun poika on nyt 8. Matka hammaslääkäristä (2km) kävellen kestää melkein tunnin. Kyllä hän jaksaa kävellä, mutta ihmettelen kyllä näitä 4-5 vuotiaita jotka tosta noin vaan heittävät 5km:n lenkkejä... Minun pojalta sellainen kestäisi kai kolmatta tuntia. Kai lapsissakin on monenlaista menijää.

    Äänestä

Kysyisit lapseltasi että joko väsyttää? Olisiko siinä mitään ideaa?

Äänestä

Alle kouluikäisillä lapsilla on helposti kaksi vaihdetta: joko mennään kovaa juoksua tai sitten ei ollenkaan. Lapsi kyllä jaksaa pidempiäkin matkoja, kunhan vauhti ei ole liian kova. Ihan 4-vuotiaasta en tiedä, mutta tuttuni tyttö on nyt innostunut lenkkeilysta 6-vuotiaana. Tyttö on "oppinut" hölkkäämään/kävelemään reipasta vauhtia ja samalla kerrotaan päivän tapahtumista tms. Aiemmin meno oli sitä, että 50 metriä piti juosta kovaa ja sitten ihmeteltiin hengästyneinä polun kulmassa. Aloittakaa vähän lyhyemmästä matkasta, jos epäilyttää. Kyllä varmaan jaksaa tuon 5 kilometriäkin, jos vielä välillä voi olla kyydissä, eikä tarvitse itse kävellä.

Äänestä

Riippuu lapsesta.

Liikkuvainen poikani käveli itse 4,5 km, kun ikää oli 2 1/2 vuotta! Aikaahan siinä meni muistaakseni lähemmäs 3 tuntia. Puolessa matkassa juotiin pillimehut. Mukana oli kaksosten rattaat joissa pienempi nukkui. eli kyyti olisi ollut mutta poika halusi kävellä.

Samainen lapsi hiihtää nyt juuri 6 täyttäneenä 7 km lenkkejä isänsä kanssa. Tyttö käveli 4 km 4-vuotiaana. Tosin kävelemme paljon ja rattaat olivat mukana 3-vuotiaaksi asti.

Jos pitää kävellä pitkä matka: mieti mikä matkanvarrella olisi mielenkiintoista lapsesta. Esim. lähtiessä sanotaan että: katsotaampa kauppa reissulla onko järvenjäät jo sulamassa ja järven kohdalla ihmetellään sitä. Seuraavaksi mietitään onko sen tietyn talon pihassa koira ulkona ja mennään sitä ihmettelemään. Koko matkalle tällaisia virikkeitä.

Välillä ihmetellään kun on tullut jääpuikkoja tai kuuluu linnun laulu. Ensimmäisillä reissuilla ei saa olla kiire! Ota vaikka eväät mukaan. Vauhtia tulee ajan kanssa, mutta ei pakolla.

Äänestä

Meillä on kanssa aika menijä vanhempi poika, nyt 6 v.

Neljän vanhana hän hiihti jo 4 km isänsä kanssa.
Aloitti pyörällä myöskin ilman apurenkaita jo ennen neljää ikävuotta ja ajeli heti viikon sisään jo yli 6 km hujahtaen.

Käveli kanssani yli 5 km samoin alle viiden vanhana ja ei edes natissut.

Pikkuveli taas ei ole ollenkaan ollut pienempänä innokas kävelijä, nyt kylläkin jo painelee ihan kiltisti pari kilometriä kauppaan ja takaisin eli neljä km ja risat yhteensä. On ikää 5.
Pyörällä nämä molemmat sankarit menisivät vaikka millaisia lenkkejä.

Yli kymmenen kilometriä fillareilla on kokeiltu viime kesänä, 4 ja 5 v silloin, joskin tietenkin on ollut pysähdys välillä. Ällistelen kanssa tätä intoa välillä, mutta mennään, kun kerran maistuu lapsille.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


vaadinko liikaa? kirjoitti:

Käyn kävelyllä ja lapsi on pakko ottaa mukaan, joko pyörällään tai pulkan kyydissä. Vauva on vaunussa. Minkä ikäisenä jaksaa esim 5km lenkin? Tietenkin välillä siis pulkan kyydissä tai pyörän selässä, ettei koko matkaa tartte pienen kävellä. Ikää on 4v.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu