rauhoittavien yliannostus

Jos joku ottaa yliannostuksen rauhoittavia, diapamia ym psyykenlääkkeitä millaiset oireet ovat? Milloin voi alkaa epäillä että esim sekavuus johtuukin liialliseata lääkkeidensyönnistä? Milloin on aika lähteä lääkäriin?
55614
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Ensinnäkin miksi urkit läheisesi asioita, onko hän alaikäinen?

Psyykelääkkeet ja rauhoittavat ovat eri asioita ja aiheuttavat oikeinkin annosteltuna lievää muutosta käytöksessä. Joihinkin ahdistusmasennustiloihin määrätään niin suuria annoksia että oireet loppuvat ja tällöin seurauksena voi olla sekavuus. Olisiko sitten parempi, että läheisesi olisi teidän ylhäisyytenne silmissä selkeämpi, mutta kärsisi niin pirusti ahdistuksesta, masennuksesta tai miksi hän nyt lääkkeitä syökään?

Pyykelääkkeitä ei kukaan ota yliannostusta, koska ne vaikuttavat siten, että sellaista on niistä mahdoton saada. Nehän alkavat vaikuttaakin vasta viikkojen päästä. Diapameja määrätään todella ahdistuneille ihmisille, joten vaikea uskoa että omaistasi auttaa sinun marttyyrimainen huolestuneisuutesi yhtään. Anteeksi jos olen väärässä.

Niin ja yliannostuksen huomaa siitä, että henkilö nukahtaa ja kuolee sydänpysähdykseen, mutta siihen vaaritaan helvetillinen annos. Useampi alkaa vain oksentaa ja selviää hengissä syötyään oletetun letaaliannostuksenkin.

Äänestä

huolissasi läheisesi voinnista voitte heti mennä terveyskeskuksen päivystykseen ja siellä voit lääkärille kertoa mitä pelkäät.

Äänestä
  • Hän huijaa läheisen lääkärille ja sanoo siellä epäilevänsä yliannostusta. Nehän nauravat heidät pihalle ja korkeintaan laittavat urkkijan suljetulle osastolle. Mikset puhuisi asiasta läheisellesi suoraan, ennen kuin järjestät terveyskeskusansojasi?

    Äänestä

Tietääkseni ainakin joihinkin unilääkkeisiin on laitettu oksettavaa ainetta, jonka tarkoitus on ehkäistä yliannostus.

Äänestä

Minulla on vuosien takaa kokemusta useammistakin psyykelääkkeiden yliannostuksista.

Sekaisin niistä menee tavallaan joo, paljon riippuu lääkkeestä mikä on kyseessä.
Jotkut lääkkeet saavat aikaan vain valtavan väsymyksen.
Useimmiten alkaa oksettaa, eli suurin osa lääkkeistä tulee ylös nopeasti.

Vatsahuuhtelu ( letkutus ) ei ole millään tavoin miellyttävä kokemus. Ensin laitetaan letkulla vatsaan isot määrät vettä ja kaikki vatsan sisältö tulee ulos.
Viimeisenä letkulla laitetaan lääkehiiltä, jota ei enää ole suotavaa oksentaa.

Lääkkeiden yliannostukset vaikuttavat varmasti sisuskaluihinkin negatiivisesti, voi tulla kaikenlaista pitkäaikaista vatsavaivaa ym.

Nyt vuosia myöhemmin olen ajatellut olleeni nuorena tosi typerä, kun nappailin yliannostuksia. Enkä tiedä, ketä kiittää, ettei onnekseni koskaan tapahtunut sitä vahinkoa, että olisi henki lähtenyt.

Kaverin puolesta saa olla huolissaan, jos toinen on ottanut lääkkeitä liikaa. Ja on hyväkin olla huolissaan, sillä silloin toisella on jokin hätänä, kun tekee niin.
Siinä vaiheessa olisi hyvä hakea ammattilaisen apua.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


väsynyt omainen kirjoitti:

Jos joku ottaa yliannostuksen rauhoittavia, diapamia ym psyykenlääkkeitä millaiset oireet ovat? Milloin voi alkaa epäillä että esim sekavuus johtuukin liialliseata lääkkeidensyönnistä? Milloin on aika lähteä lääkäriin?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu