Korvatulehdukset; koira-allergiaako?

aatsiuh

Reilun neljävuotiaalla lapsellamme todettiin ns. prick-testeissä mm. yliherkkyys koiralle. Meillä on ollut koiria jo ennen lapsen syntymääkin, ja on edelleen. Mitään tyypillisiä koirille allergisten oireita ei ole kuitenkaan ilmennyt, prick-testeihinkin mentiin ruoka-allergioiden seurauksena (jotka nekin ovat loppuneet). Lääkäri ei vaatinut koirasta luopumista, mutta kehotti pidättäytymään uuden hankinnasta kun nykyisestä aika jättää. Lapsella on ollut sangen usein korvatulehduksia, joista eroon pääseminen on vaatinut pitkiä lääkekuureja. Lääkäri epäilikin koira-allergian ilmenevän tällä tavoin. Kuitenkaan esim. allergia- ja astmaliiton neuvoja ei tuntenut yhtään tapausta, joka tukisi tätä johtopäätöstä. Onkohan tätä lukevilla mitään empiiristä tietoa asiasta?

6

901

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ainakin

      tulee aina ensin lapsen/lapsien hyvinvointi ja tervesys, sitten vasta muu. Eli vaikka lääkäri ei vaatinutkaan (eikä hän ulkopuolisena sellaista voisi tehdäkään) koirasta luopumista, niin itse ainakin luopuisin.
      Lapsenne on nyt todettu yliherkäksi koiralle, hänellä on usein korvatulehduksia...mitä muuta vielä odotatte, mahdollista astmaako?

      • aatsiuh

        Toinen lastenlääkäri kyseenalaisti koko prick-testien luotettavuuden, ja koska mitään muita oireita ei ole ollut, kehoitti lähinnä vain seuraamaan tilannetta. Hätäisiä johtopäätöksiä ei tällaisessa asiassa halua tehdä, varsinkin kun koira on yksi perheenjäsenistä ja lapselle rakas.


    • elämä on

      Istu alas ja ajattele lastasi rippikouluiässä... kumpi on miellyttävämpi ajatus;

      lapsesi urheilee terveenä, valmistautuu tärkeihin ratkaisuihin oman elämänsä kohdalla...

      tai

      lapsesi on sisällä, katsoo videoita, koska ulkona on siitepölyä, eikä hän voi olla siellä nyt, tosin sisällä olevat pölypunkitkaan eivät tee oloa helpoksi, noh onneksi on astmapiippu ja vanhemmat valitsivat aikoinaan raamit mitä voi elämässä tehdä...

      kts. myös
      http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=97&conference=4500000000001087&posting=22000000014188263

    • Lapsen terveys tärkeää

      Lapsellanne ei vielä ole mitään allergiaoireita, mutta hän on jo herkistynyt koiralle. Nämä oireet tulevat vähitellen ... nuhaa, silmien kirvelyä ja kutinaa, nenän tukkoisuutta, aivastelua, astmaa, yskää ... näitäkö te nyt odotatte ?
      Näihin voi mennä vuosia tai kuukausia ... ja lapsi sairastaa vaan usein korvatulehduksia.

      Luopukaa koirasta lapsenne parhaaksi !
      Astma ei ole kiva tauti !

    • probiootit

      Lueppa, jos mahdollista Kotilääkäri-lehti 11-12-2005
      aiheesta.Probiootit.

      All-in-1000-jogurtin saksalainen keksijä pääsi itsekin kyseisitä oireista.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persut romahti Haapaveellä, kiitos Ilkka!

      Persut saivat historiallisen tappion haapaveellä! Kiitos Ilkka!
      Haapavesi
      110
      2413
    2. Hyvää yötä, olen rakastunut suhun

      Sanon tämän kyllä vielä sulle henkilökohtaisestikin. 😘
      Ikävä
      84
      2101
    3. Tiedätkö et olet

      Ärsyttävän hyvännäköinen.
      Ikävä
      56
      1667
    4. Nyt tiedän

      Että joku on lahjonut jonkun tai olemme idiootteja. Nuo kokkareiden päsmärit tuli valituksi valtuustoon. Onnea vaan kai
      Sysmä
      58
      1612
    5. Oletko mokannut?

      Oletko omasta mielestäsi mokannut jotain kaivattusi suhteen?
      Ikävä
      155
      1560
    6. Sanna Ukkolan kolumni: Rautarouva, joka unohti joukkonsa - Riikka Purran pitäisi katsoa peiliin

      "Historialliset tappiot eivät synny vahingossa. Ne syntyvät, kun johtaja unohtaa, ketä hänen piti palvella, kirjoittaa I
      Perussuomalaiset
      46
      1466
    7. Oletko ymmärtänyt

      Oletko ymmärtänyt jotain kaivatustasi lähiaikoina tai oletko muuttanut mielipidettäsi kaivatustasi?
      Ikävä
      150
      1413
    8. Ottaisitko miten

      Kaivattusi?
      Ikävä
      112
      1190
    9. Kepun hegemonia jatkumassa vankkana Puolangalla

      Tuuliviirien vallankumous jäi pahasti piippuun!
      Puolanka
      26
      1186
    10. Paraneeko ilmapiiri nyt?

      Paraneeko kunnallispolitiikan ilmapiiri nyt kun persuilla meni vaalit päin pers3ttä ja änkyräpersut tipahtivat vilttiket
      Hyrynsalmi
      26
      1148
    Aihe