Olen tälläinen 19v tyttönen, kovin yksin ja peloissani. Olen vuosia kärsinyt masennuksesta, ja pelkään sosiaalisia tilanteita aivan mielettömästi. Kerran olen yrittänyt itsemurhaa. Koulu ei suju, maailma murjoo. Olen nyt hiljattain hakenut apua, mutta en tiedä tuleeko siitä mitään. Lääkkeet sain, mutta vaikka pystynkin nyt nukkumaan niin ihmisten joukkoon en voi mennä. Pelottaa, miten tässä käy. Pystynkö ikinä elämään normaalia elämää? Käymään töissä, matkustella, saada lapsia. Nyt tuntuu että koulua en pysty jatkamaan ja töihin meno on ylivoimaista. Liikaa ihmisiä... Jos joku jolla on kokemusta tämänkaltaisesta voisi kirjoittaa miten on pärjännyt, olisin kiitollinen. Myös samoista ongelmista kärsivät voivat laittaa viestiä. Maailma on kylmä paikka pelokkaalle naiselle. =(
Muita?
Shay
7451
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
hyvä että olet hakenut apua..älä hätäile, vie aikansa ennenkuin toivut..mielen toipuminen ei tapahdu hetkessä:) usein menee viikkoja, useita kuukausiakin että toipuu, ehkä pitempäänkin..
masennuslääkkeiden vaikutus alkaa näkyä noin 2-4 vkon kuluttua
kaikki on mahdollista, täysin normaali elämä jatkossa.. positiivisin mielin eteenpäin..lääkkeet terapia yhdessä on parasta mahdollista hoitoa mielestäni
tsemppiä ja voimia toipumisen tiellä!
kaunista maailmaasi. Polttoaineena taide. Sillä selviää aika pahoistakin karikoista.
Kovin tuttuja tunteita.
Itse olen 17-vuotias masennuksesta kärsivä tyttö, jolla on takanaan puolen vuoden hoitojakso useita vuosia erilaisilla ammattiauttajilla ravaamista.
Olin aivan lopussa, kun minut passitettiin suljetulle hoitoon. En nähnyt mitään valoa yhtään missään ja jaksaminen oli nolla. Pikkuhiljaa siitä sitten nousin ylöspäin ja tunnustelin maata omilla jaloillani.
Pari vuotta pysyin pystyssä, mutta olin vielä liian heikko selviämään suurista vastoinkäymisistä - joten nyt taas tilanne menossa huonompaan päin.
Minä en usko, että masennuksesta koskaan täysin parantuu, mutta sen kanssa voi oppia elämään tasapainoista elämää.
Jos haluat kuulla kokemuksia, kaipaat kuuntelijaa tai ihan muuten vain haluat mailata, niin osoitteeni on [email protected].
tyttönen vaan NUORI NAINEN ja lopeta se itsesi vähättely. Jos sait masennuslääkkeet niiden tehoa pitää odottaa noin kuukausi ja mitään ihmeitä ei tule tapahtumaan vaan lääkkeet pikkuhiljaa huomaamattasi parantavat mielialaasi. Sinun ikäisille löytyy varmasti seurakunnasta toimintaa ja kuuntelijaa. Jos se ei kiinnosta niin mene ravintolaan - miehet varmasti tulee jututtamaan. Eikä yhden yön juttuihin tartte suostua ellet halua. Raahaudu vaan sinne opiskelemaan, siellä ympärilläsi on ainakin muita ihmisiä.
Et ole ainut. Minäkin kärsin sosiaalisten tilanteiden pelosta, vähän aikaa sitten se oli todella pahana, mutta nyt kun olen siskolla töissä, niin se on ruvennut helpottaan. Yritä löytää jotain positiivisia asioita tai sinulle mielekkäitä asioita(edes hiukan) ja tee niitä. siitä se lähtee. PIKKUHILJAA, mikään ei tapahdu hetkessä. Varaa mielenterveystoimistosta aika ja mene juttelemaan. Se auttaa vähitellen =) Kivaa kevättä sinulle!
Masennus ja sosiaalisten tilanteiden pelko liittyvät usein toisiinsa. Masennus voi aiheuttaa sosiaalisten tilanteiden pelkoa ja toisinpäin. Hanki tietoa esim. Googlesta, niin tiedät asiasta enemmän. Tieto yleensä helpottaa!
Kiitos kaikille vastanneille, on aina helpottavaa tietää ettei ole ainut. Ja kyllä elämässäni vielä valoakin on, pieni kummityttöni ja koirani. Lapsuuteni vain on ollut sanalla sanoen karmea, ja siitä jäänyt paljon asioita jotka täytyy saada purettua. Ehkäpä vielä joskus löydän siihen voimia...
Kevättä kaikille!