Ongelma bichonin kanssa

7 kuukauden ikäinen bichon-urokseni on käynyt yhtäkkiä ihan mahdottomaksi. Se pissailee sisällä ympäriinsä yöllä ja päivällä. Selvästikin se tietää tekevänsä väärin, koska sitä rangaistaan ja se häpeää kun pissalätäkköä osoittaa.

Ulkona se käy aamulla n. klo 7, päivällä klo 15-16 ja illalla klo 21.

Olen kuullut, että uroksille on narttusuojan tapaisia "pöksyjä" ja ilmeisesti kun koira niihin jonkun kerran pissii niin oppii jotakin. Onko kokemuksia niistä?

Mikä avuksi?? Huonekalut ja matot alkaa jo haista aika hirveälle :{
7963
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Hmm..... Omalla Bichonillani ei ole ollut tuollaista ongelmaa...
onko teillä käynyt narttu koira tai joitain muita vieraita? Jos on niin Bichonisi merkkaaa oman reviirinsä saman lainen tapaus on serkkuni koiralla kun sen kopassa käy joku muu koira niin eikös tämä mene ja merkkaa koppinsa itsellensä =)
uros koirat ovat siinä mielessä joskus aika ärsyttäviä..
Minulla ei ole kokemusta niistä pöksyistä =(

Äänestä

Hei ensiks kandee pois sulkea pissatauti et ota näyte ja kuskaa eläinlääkärille ku ei oo kivaa jos haukkuu koiraa ku ei voi pidättää. Onko oikein kunnon läikkiä vai "merkkauspissoja"??

Mul on koht vuoden ikäne bichon poika ja ei meillä ainakaan tollasta ole ollu.. ja sit kandeisko käydä vähä useammin ulkona?? Mä käyn ite 6 aikaa 8 aikaan 15, 18 ja 21. Yks pitkä lenkki ja sit 2puol pitkää ja yks nurkkakusetus. Jos ei pysty viel niin pitkiä pidättää ni sekin voi auttaa. Älä vielä alista ihan täysin ku kuitenkin on vielä pentu ja pienet koirat voi olla sellaisia et ei koskaan opi sisäsiisteiksi. Mut ekana tarkasta ettei ole pissatulehdusta!

Äänestä
  • Kiitos vinkeistä. Koirani tekee välillä merkkauspissoja ja välillä yöllä on ilmestynyt hirveä lätäkkö. Täytyy tosiaan ensin sulkea pois se sairauden mahdollisuus ja lisätä ainakin yksi pissatus vielä ennen nukkumaanmenoa. Jospa tää tästä :)

    Äänestä

  • hensku___ kirjoitti:

    Kiitos vinkeistä. Koirani tekee välillä merkkauspissoja ja välillä yöllä on ilmestynyt hirveä lätäkkö. Täytyy tosiaan ensin sulkea pois se sairauden mahdollisuus ja lisätä ainakin yksi pissatus vielä ennen nukkumaanmenoa. Jospa tää tästä :)

    Koirallasi voi olla vaan uhmaikä päällä, ei välttämättä mitään sairautta. Varsinkin juuri uroksilla tulee tuollaisia tyhmiä "viirauksia", mutta ne ovat yleensä ohimeneviä.

    Äänestä

Mutta kannattaa kuitenkin tarkistaa ettei koirallasi ole mitään sairautta. Ja suosittelen että käyttäisit koiraasi useammin ulkona ja pidemmillä lenkeillä, jotta se saa tehtyä kunnolla tarpeet purkaa energiaa. Koiran rankaiseminen teon, tässä tapauksessa pissaamisen, jo tapahduttua ei auta mitään. Päinvastoin, se voi vaan tehdä koirasta pelokkaan, koska eihän se tiedä mistä sitä rangaistaan. Koiralla on aivan erilainen aikakäsitys kuin ihmisellä.

Äänestä

Meillä 10kk vanha bichon poika,,eikä myös
merkkaile sisälle käytän kyllä paljon ulkona.
Yölläkin jos hänelle tulee kova hätä,niin varmasti herättää minut viemään ulos ;)
Toivottavasti saat ongelmasi ratkaistua,,,
hauskoja keväisiä ulkoiluja sinulle ja ihanalle
bichon pojallesi.

Äänestä

Meillä bichon-poika oppi täysin sisäsiistiksi vasta noin 9 kk ikäisenä ja ihan yhtäkkiä.

Pientä merkkailua yritti noin 7kk ikäisenä, mutta kun vaan vietiin usein ulos niin nekin loppuivat. Emme myöskään antaneet pojan komennella meitä vaikka välillä sitä yrittikin. Oliskohan teilläkin joku murkkuviirus meneillään?

Aika varmaankin hoitaa tuon, mutta varmistakaa kuka on lauman pomo. Rankaisua tässä ei tarvita.

Tsemppiä kevääseen!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


hensku__ kirjoitti:

7 kuukauden ikäinen bichon-urokseni on käynyt yhtäkkiä ihan mahdottomaksi. Se pissailee sisällä ympäriinsä yöllä ja päivällä. Selvästikin se tietää tekevänsä väärin, koska sitä rangaistaan ja se häpeää kun pissalätäkköä osoittaa.

Ulkona se käy aamulla n. klo 7, päivällä klo 15-16 ja illalla klo 21.

Olen kuullut, että uroksille on narttusuojan tapaisia "pöksyjä" ja ilmeisesti kun koira niihin jonkun kerran pissii niin oppii jotakin. Onko kokemuksia niistä?

Mikä avuksi?? Huonekalut ja matot alkaa jo haista aika hirveälle :{

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu