Eli ihan mielenkiinnosta kyselisin,et mimmonen koira sileäkarvainen noutaja on luonteeltaan?Naaras.Tai shipperke?Luonne yms?
Noutaja/Shipperke
Sini
2529
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
http://www.koirat.com/rotu.phtml?id=302
http://www.koirat.com/rotu.phtml?id=7
http://kennelbuumin.cjb.net/
http://www.noutajat.com/
http://www.sci.fi/~kimvo/chiccoxen/
http://fbt.net/fbt/html/body_schipper.htm
http://users.kymp.net/dsl1212a/index.htm/kennel.htm
Noh lyhyesti sanottuna flatit ovat valtavan energisiä. Eipä ihan heti tule ainakaan mulle mieleen mitään toista rotua, jolla tuota virtaa olisi niin paljon. Tuon valtavan energian takia flatit on vaikeampia koulutettavia kuin esim labukat. Flatti pitää saada ensin jotenkin rauhottumaan, että se pystyy keskittymään koulutukseen. Mutta jos vaan omistajalla taitoa ja kärsivällisyyttä riittää koirasta saa erittäin hyvin toimivan.
Flatti vaatii omistajaltaan aika paljon. Yksi vähintään tunnin parin metsälenkki (vapaana)päivässä on lähes välttämätöntä, muuten tulee vaikeuksia. Lisäksi kannattaa/pitää harrastaa koiran kanssa jotain. Suosittelen NOMEa, koska se on eniten rodunomaista toimintaa, mutta flatit sopivat hyvin myös muihin harrastuksiin mm. agilityyn. Ja mikäs estää harrastamasta useampaakin lajia, jos vaan aikaa riittää.
Siis flatti on aktiivisen ihmisen koira, joka vaatii omistajaltaan paljon aikaa ja kärsivällisyyttä, mutta toisaalta se myös palkitsee sitten kun jutut rupeaa sujumaan. Olen jonkun verran treenannut vanhempieni labukkaa ja se tuntuu jotenkin flattien jälkeen tylsältä tuohulta. Kaikki kyllä toimii hyvin, mutta puuttuu se vauhti ja haasteellisuus. Noh tästä labbisihmiset suuttuu, mutta se olikin vaan mun mielipide. Nää mun flattikokemukset on sitten lähinnä uroksista, mutta ei nartut kauheasti tuosta eroa, eivät ehkä ihan niin omapäisiä ole.
Kannattaa muuten lueskella tuota rotujärjestön keskustelu, sieltä voit saada jotain tietoja flateistä.
Niin että jos flatin ottamista herkitset, niin harkitse todella onko sulla aikaa olla sen kanssa. Ja onko sulla mahdollisuus päästä paikallisen noutajajärjestön koulutuksiin, koska jos sulla ei aikasempaa kokemusta noutajista ole, niin sieltä saa hyviä/välttämättömiä neuvoja.
Noh meinasin ihan lyhyesti kirjottaa, mutta tulihan tuohon nyt tuota tarinaa aika paljon, mutta ehkä siitä jonkun kuvan saa.