puusoutuvene

etsintä

missä tehtäisiin parhaat en tahdo mitään oksanreikiä täynnä olevaa naulapyssyllä ja kuumaliimalla kasattua

10

6345

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sinne

      vaikka ihmiset ovat kieroja kuin korkkiruuvi niin veneet ovat suoria

    • tepu

      Törmännyt kuvailemaasi viritykseen ammattilaisen tekemänä? Kerro veistämö, mennään ekskursiolle!

    • silviisii

      kyllä niitä vanerilautaveneitä tehdään hakaspyssyllä ja saniteettisilikoonilla

    • Caaleppi

      Sivuammattina on ollut veneenteko mutta lopettanut sen kannattamattomana, tein 4,5-5,0 pituisia perämoottoriveneitä ja soutuveneitä veistokaarilla ja laudoitus niittaamalla, kun laski työtunnit, materiaalit,alvin ja sosiaalikulut ja verstaan sähköt ja investoinnit niin veneet olivat liian kalliita tai sitten joutui tekemään persnetolla.

      Kun alle viiden metrin plaanaava lasikuitupaatti kaupassa maksaa 3000-4000 euroa niin jos pyytää vastaavasta puisesta 2000 euroa niin ei mene kaupaksi, liian kallis !

      • "Kun alle viiden metrin plaanaava lasikuitupaatti kaupassa maksaa 3000-4000 euroa niin jos pyytää vastaavasta puisesta 2000 euroa niin ei mene kaupaksi, liian kallis !"

        Näin kai on. Jos minä saisin esim €3000:lla rimatekniikalla (stripperi) valmistetun merikajakin, niin kyllä menisi kaupaksi. Kyllä sellaisella kelpaisi. Lasikuituiset ovat sellaisia munankuoripaatteja.


    • veneitä aina tehty

      Vettä ja veneitä on paljon savossa.

      Oikein hyvä savolainen soutuvene on hyvä -- siis hyvä!!!

    • näiltä

      Arvo Ketolainen Kesälahdelta,tai Aki Ruotsalainen Varkaudesta,sekä Kuusela Kuopiosta,Tekevät Suomen parhaat puiset soutuveneet,varsinkin Ketolainen.

      • koska

        Kajasjärvikin lopetti jo aikoja sitten.


    • viesti

      tommoista ei kyllä kukaan tee saati yritä myydä

    • ari52

      Kustavin puuvene tekee parhaat veneet. Yksi iso soutuvene valmistumassa ja vapaanaa juuri sinulle. Kysy lisää

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olet minua

      vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va
      Ikävä
      167
      3447
    2. Ruumis ojassa

      Kukahan lie ollu, mistä lie löydetty. No ikävä tataus.
      Oulainen
      15
      2096
    3. Mies pyysi rahaa

      Jälkikäteen kun tarjosi kyydin yhteisestä harrastuksesta kotiini. Mitä vi**... Ei ihastunut mies noin toimi?
      Ikävä
      223
      1490
    4. Jos tapaisimme uudelleen?

      niin luuletko että mikään muuttuisi vai toistuuko meidän historia? Ehkä vähän eri tavalla mutta samoin tuloksin J
      Ikävä
      70
      1241
    5. Mitä piirteitä rakastat

      Eniten kaivatussasi?
      Ikävä
      44
      1211
    6. 37
      1121
    7. Mites nyt suu pannaan

      Kitkiöjoki ja Järvinen solmivat Attendon/Terveystalon kanssa sopimuksen, jonka mukaan sopimuksen irtisanomisoikeus on va
      Sysmä
      38
      1063
    8. Taas Lieksassa tyritty

      Suomalaisten kansallismaisemaa juntit pilaamassa. Nuori tyttö kaupunginjohtajana ei ole sen viisaampi. *S-ryhmän hanke
      Lieksa
      136
      1031
    9. Hän on niin

      Hyvännäköinen. Vaikea vastustaa
      Ikävä
      47
      994
    10. Nähdäänkö ensi viikolla

      paikassa joka alkaa samalla kirjaimella kuin etunimesi? Ikävä on sinua. Fyysistä läsnäoloasi.
      Ikävä
      39
      974
    Aihe