Onko 14.1 tuuman näyttö liian pieni????

Tällänen fujitsu olis tyrkyllä

Olisikin kiikarissa hiukan pienempi kone mutta onko 14.1 tuuman näyttö riittävä 1200*800 resolla joka päiväiseen käyttöön. Toisinsanoen onko riittävästi työpinta-alaa?

AMILO M6450G-10 - Paino vain 2,3 kg
http://extranet.fujitsu-siemens.com/x-coll104ac77/Esite_AMILO_M6450G_10.pdf


Mites muuten tuon koneen ominaisuudet? Olisiko vastaavia/parempia tiedossa? Tuon hinta 899€

6

1759

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tekninen piirtäminen

      vaatii enempi, mutta voihan siihen liittää toisen näytön rinnalle, vaikka 21" niin sitten on sitä pinta-alaa. Mulla konttorilla on kokoajan lisänäyttö kiinni kannettavassa, jolloin käytössä on kaksi näyttöä.. Reissuun otan vain kannettavan.

    • Aotes

      Itselläni lähes vastaa vuoden vanha HP ja ominaisuudet ovat riittäneet oikein hyvin. 14.1" tuuman näyttö on ainakin minun mielestäni juuri sopivan kokoinen tuolla resoluutiolla: koneen koko nousee jo liian isoksi ~15" näytöllä ja ~12"-näyttö on liian pieni.

      Tietysti käyttötarkoituksesi määrittää sen, ovatko tuon koneen ominaisuudet tarpeeksi hyvät. Mutta tuohon hintaa varmaan kelpo peli.

      • juu

        Eli siis käyttö pääasiassa office internet joskus cadi vertex.


      • Vertex:n käyttöön
        juu kirjoitti:

        Eli siis käyttö pääasiassa office internet joskus cadi vertex.

        Näyttö on kyllä aivan liian pieni. Valikot vievät niin suuren osan näytöstä, että piirtoalaa ei juuri jää. Mutta voithan asentaa toisen näytön lisäksi.


      • Aotes
        Vertex:n käyttöön kirjoitti:

        Näyttö on kyllä aivan liian pieni. Valikot vievät niin suuren osan näytöstä, että piirtoalaa ei juuri jää. Mutta voithan asentaa toisen näytön lisäksi.

        Näin on, mutta toisaalta 15.4" on myös liian pieni cadille yms.


    • Läppärin ostoa harkitseva

      Eli ihan mielenkiinnosta kyselen mistä kaupasta kyseistä läppäriä saa noin edulliseen hintaan?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      105
      2633
    2. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      103
      1769
    3. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      67
      1535
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      16
      1242
    5. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      22
      1058
    6. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      81
      973
    7. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      46
      953
    8. Kultasi eka kirjain? Kuka haluaa

      A haluaa J
      Ikävä
      94
      938
    9. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      120
      931
    10. Koko kansan kaste Punaisen meren ylityksen aikana

      Koko Israelin 2,5 milj.kansa sai kasteen ja Pyhän Hengen lahjan ylittäessän Punaisen meren. 1.Kor.10 1 Sillä minä en ta
      Kaste
      338
      836
    Aihe