Verson kuskinpenkki

Newone

Pari viikkoa ollut Verso alla ja nyt kyllä vahvasti tuntuu, että autoa ei ole suunniteltu >180 cm. 186 senttisenä (ja pitkäjalkaisena) ei kyllä kaasujalalle saa penkistä minkäänlaista tukea, kun istuinosa loppuu puoliväliin takareittä. Penkissähän on sivuturvatyynyt, joten penkkiä ei voi vaihtaa.

Onko siis kyseessä auton vaihto (onko esim. Avensis Versossa samat penkit kuin Corollassa) vai jotain tehtävissä...lisäpala penkkiin? makuupussi jalan alle? penkinvaihto ?

Nyt kyllä harmittaa...mites muut 180 senttiset ?

12

3081

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tojon penkit nykyisinheikkoja

      Huomasin saman. Penkki piian lyhyt. Esim. vanhassa avessa paljon parempi istuin. Uudessa avessa jo huonosti muotoiltu. Eli penkkissä ei reisille mitään tukea, koska istuinosa ns. keskityynyllinen malli, jolloin penkit reunat lyhyet. Penkkissä haettu vain ulkonäköä mukavuuden kustannuksella. Se tojon nykytyyli ja sopii espoolaisässällä sössöttäville pimuille, ei aikuisille ihmisille.

    • sikakkak

      Ennen kun ostaa taisit taas ostaa sikaa säkissä

    • toyisti

      ole asiaa noteerannut. Itse olen 183cm normaaleilla mittasuhteilla varustettu kaveri.

      ps. Penkin istuimen kulma tulisi säätää siten että reiden alaosa ottaa mahdollisimman vähän tai ei ollenkaan penkin etureunaan kiinni, tällöin veri pääsee kiertämään paremmin alaraajoissa.

    • ja kyllä

      verson penkki on verrattuna moneen muuhun autoon
      ( Octavia, golf plus, zafira )
      PAREMPI, vaikka pituutta sais olla siinäkin lisää...

      • 188 cm

        Etsin noin 30 k€:n farkkua tai tila-autoa ja tila-autoista esim. Zafirassa loppui kuskin penkistä pituussäätö kesken - reisituesta ei ollut tietoakaan. Sen sijaan Versossa ja Mazda 5:ssä ajoasennon sai sentään mieleisekseen ja Verson penkkikin tuntui Zafiran jälkeen ihan asialliselta.


      • Cosmossa

        ...on aivan loistavat sporttipenkit. Totta on, että Enjoy-varustetason penkki häviää Versolle.


      • uskoa

        Corolla Verso on ollut harkinnassa, kuski olisi 196cm. Kumpaakohan mielipidettä uskoa..


      • 188 cm
        uskoa kirjoitti:

        Corolla Verso on ollut harkinnassa, kuski olisi 196cm. Kumpaakohan mielipidettä uskoa..

        Kokeile Zafiraa niin hämmästyt - penkin säätövara loppuu tosiaan kesken ja jalat jäävät koukkuun ja penkistä ei saa mitään reisitukea. Etupenkin ollessa taaimmaisessa asennossa keskirivin jalkatilakaan ei jää hääppöiseksi. Corollassa on molemmissa suhteissa enemmän tilaa.


    • voi veljet....

      Meikäläiselle on naureskeltu, kun pidän kuskin penkin sopivuutta auton hankinnan tärkeimpänä kriteerinä. Se on todella tärkein kriteeri!

      Tulee istuttua autossa liikkuvan työn johdosta aivan riittävästi. Eri asia on sitten näillä, jotka istuvat autossa 20 km / suunta, se on sitten aivan sama vaikka tuoli olisi laatua a´la Toyota tänään, eli päin persettä.

      Istuin on pitkässä juoksussa se auton kompponentti, joka rupeaa vit*** ensimmäisenä, joten suosittelen lämpimästi penkkien kunnollista koeistumista ennen auton / -merkin valintaa.

    • Makke

      Omassa Versossani D-Catissa on Sol Sport penkit jotka ovat hieman jäykemmällä verhoilulla, mutta ennen kuin sain sen ajoon ajelin odotusajan perus 1,8 Sol versiolla.
      Alkuun penkki ei tuntunut antavan tukea reisille, ihan kuin sanoit, tuntui hirvittävältä ajatella että olen sellaiset penkit tilannut, mutta kun säädin istuinta takaa alemmas, istuin kunnolla penkin perälle asti ja säädin etäisyyden tasan oikeaksi niin johan alkoi toimia, siirtäessäni pykälän pari penkkiä taaksepäin niin taas tuntui että jalat spennaa turhan paljon ja asento on huono, eli säädöt kohdalleen ja hyvä tulee.

    • Anonyymi

      Täytyy sen verran yhtyä tähän vanhaan ketjuun, että tojon penkit on kyllä käsittämättömän ala-arvoiset. Edellinen auto oli Honda jonka nahkapenkit tukivat vartaloa ympäriinsä. Nyt perheessä tojo Verso 2010 ja penkit on kuin lypsyjakkarat..ihan käsittämätöntä paskaa vaikka auto muuten hyvä. Toki rengasmelu on kuin raktorissa . Nyt pakko painaa ku 6v paali haettu autokaupasta. Muuten erittäin luotettavan oloinen laite. Muunmuassa akku alkuperäinen MUTLU 11v..

      • Anonyymi

        hanki RECARON kupit!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin kaivattusi

      Ja sinun juttusi kaatui?
      Ikävä
      167
      7457
    2. En löydä sinua

      En löydä sinua täältä, etkä sinä varmaankaan minua. Ennen kirjoitin selkeillä tunnisteilla, nyt jätän ne pois. Varmaan k
      Ikävä
      26
      4228
    3. Ketä julkkista

      kaivattunne muistuttaa?
      Ikävä
      50
      3838
    4. Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän

      Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi
      Maailman menoa
      151
      3235
    5. Opettelen sun jokaisen virheen

      ja rakastan sua.
      Ikävä
      51
      2986
    6. Miten, milloin

      Se onnistuisi sun luona
      Ikävä
      49
      2599
    7. Ne oli ne hymyt

      Mitä vaihdettiin. Siksi mulla on taas niin järjetön ikävä. Jos haluat musta eroon päästä niin älä huomioi mua. Muuten kä
      Ikävä
      26
      2376
    8. Hajoaako persut kuten 2017?

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011217813.html Tämä on totisinta totta. Persut on murroksessa. Osa jättää puolueen
      Maailman menoa
      273
      2059
    9. Kamala uutinen: Henkilö kuoli Tokmannin pihaan Kankaanpäässä- Jäi trukin alle

      IL 9.5.2025 Ihminen kuoli Kankaanpään Tokmannin edustalla perjantaina aamupäivästä. Poliisin mukaan henkilö oli jäänyt
      Kankaanpää
      55
      2015
    10. Mitä haluat oikeasti

      Mun ymmärtävän? Sitäkö ettet rakasta ja ole valmis mihinkään?
      Ikävä
      29
      1916
    Aihe