Pari viikkoa ollut Verso alla ja nyt kyllä vahvasti tuntuu, että autoa ei ole suunniteltu >180 cm. 186 senttisenä (ja pitkäjalkaisena) ei kyllä kaasujalalle saa penkistä minkäänlaista tukea, kun istuinosa loppuu puoliväliin takareittä. Penkissähän on sivuturvatyynyt, joten penkkiä ei voi vaihtaa.
Onko siis kyseessä auton vaihto (onko esim. Avensis Versossa samat penkit kuin Corollassa) vai jotain tehtävissä...lisäpala penkkiin? makuupussi jalan alle? penkinvaihto ?
Nyt kyllä harmittaa...mites muut 180 senttiset ?
Verson kuskinpenkki
12
3064
Vastaukset
- tojon penkit nykyisinheikkoja
Huomasin saman. Penkki piian lyhyt. Esim. vanhassa avessa paljon parempi istuin. Uudessa avessa jo huonosti muotoiltu. Eli penkkissä ei reisille mitään tukea, koska istuinosa ns. keskityynyllinen malli, jolloin penkit reunat lyhyet. Penkkissä haettu vain ulkonäköä mukavuuden kustannuksella. Se tojon nykytyyli ja sopii espoolaisässällä sössöttäville pimuille, ei aikuisille ihmisille.
- sikakkak
Ennen kun ostaa taisit taas ostaa sikaa säkissä
- toyisti
ole asiaa noteerannut. Itse olen 183cm normaaleilla mittasuhteilla varustettu kaveri.
ps. Penkin istuimen kulma tulisi säätää siten että reiden alaosa ottaa mahdollisimman vähän tai ei ollenkaan penkin etureunaan kiinni, tällöin veri pääsee kiertämään paremmin alaraajoissa. - ja kyllä
verson penkki on verrattuna moneen muuhun autoon
( Octavia, golf plus, zafira )
PAREMPI, vaikka pituutta sais olla siinäkin lisää...- 188 cm
Etsin noin 30 k€:n farkkua tai tila-autoa ja tila-autoista esim. Zafirassa loppui kuskin penkistä pituussäätö kesken - reisituesta ei ollut tietoakaan. Sen sijaan Versossa ja Mazda 5:ssä ajoasennon sai sentään mieleisekseen ja Verson penkkikin tuntui Zafiran jälkeen ihan asialliselta.
- Cosmossa
...on aivan loistavat sporttipenkit. Totta on, että Enjoy-varustetason penkki häviää Versolle.
- uskoa
Corolla Verso on ollut harkinnassa, kuski olisi 196cm. Kumpaakohan mielipidettä uskoa..
- 188 cm
uskoa kirjoitti:
Corolla Verso on ollut harkinnassa, kuski olisi 196cm. Kumpaakohan mielipidettä uskoa..
Kokeile Zafiraa niin hämmästyt - penkin säätövara loppuu tosiaan kesken ja jalat jäävät koukkuun ja penkistä ei saa mitään reisitukea. Etupenkin ollessa taaimmaisessa asennossa keskirivin jalkatilakaan ei jää hääppöiseksi. Corollassa on molemmissa suhteissa enemmän tilaa.
- voi veljet....
Meikäläiselle on naureskeltu, kun pidän kuskin penkin sopivuutta auton hankinnan tärkeimpänä kriteerinä. Se on todella tärkein kriteeri!
Tulee istuttua autossa liikkuvan työn johdosta aivan riittävästi. Eri asia on sitten näillä, jotka istuvat autossa 20 km / suunta, se on sitten aivan sama vaikka tuoli olisi laatua a´la Toyota tänään, eli päin persettä.
Istuin on pitkässä juoksussa se auton kompponentti, joka rupeaa vit*** ensimmäisenä, joten suosittelen lämpimästi penkkien kunnollista koeistumista ennen auton / -merkin valintaa. - Makke
Omassa Versossani D-Catissa on Sol Sport penkit jotka ovat hieman jäykemmällä verhoilulla, mutta ennen kuin sain sen ajoon ajelin odotusajan perus 1,8 Sol versiolla.
Alkuun penkki ei tuntunut antavan tukea reisille, ihan kuin sanoit, tuntui hirvittävältä ajatella että olen sellaiset penkit tilannut, mutta kun säädin istuinta takaa alemmas, istuin kunnolla penkin perälle asti ja säädin etäisyyden tasan oikeaksi niin johan alkoi toimia, siirtäessäni pykälän pari penkkiä taaksepäin niin taas tuntui että jalat spennaa turhan paljon ja asento on huono, eli säädöt kohdalleen ja hyvä tulee. - Anonyymi
Täytyy sen verran yhtyä tähän vanhaan ketjuun, että tojon penkit on kyllä käsittämättömän ala-arvoiset. Edellinen auto oli Honda jonka nahkapenkit tukivat vartaloa ympäriinsä. Nyt perheessä tojo Verso 2010 ja penkit on kuin lypsyjakkarat..ihan käsittämätöntä paskaa vaikka auto muuten hyvä. Toki rengasmelu on kuin raktorissa . Nyt pakko painaa ku 6v paali haettu autokaupasta. Muuten erittäin luotettavan oloinen laite. Muunmuassa akku alkuperäinen MUTLU 11v..
- Anonyymi
hanki RECARON kupit!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2152846
Yh:n pihalla aina eri auto
Ompa jännä seurata ohiajaessa, että millainen auto on nyt erään yksinhuoltajan pihassa. Näyttääpä siellä taaskin olevan1272736En vittujakaan enää välitä sinusta nainen
Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.781783Exän käytös hämmentää (taas)
Osaisivatko palstan herrat kenties helpottaa tulkitsemista? Toki naispuolisetkit saavat antaa tulkinta-apua, mutta nyt k2371342Olet minua
vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va641324- 471108
- 991011
- 109866
- 46833
Susanna Laine paljastaa - Tästä farmilaiset yllättyvät joka kaudella: "Ettei olekaan niin paljon..."
Farmi Suomi vie Pieksämäelle maaseudulle ja suosikkirealityn juontajan puikoissa on Susanna Laine. Uudella kaudella muka6833