Olin lähdössä opastamaan siskontyttöä onkimispuuhissa. Heitin malliksi siiman rannalta veteen ja katsoin, miten tyttö onnistuisi. Kohon päälle tuli istumaan pikkulintu. Sitten olimme jo järven keskellä ja aallot olivat isoja kuin meressä, koho kellui aallonharjalla pikkulintu päällimmäisenä. Emme pelänneet aaltoja. Siirryttiin rannemmaksi ja siellä oli, kuten uimahallissa, radat uimareille ja jotakin suojapeitettä veden päällä. Heitettiin siimaa kauemmaksi ja alkoi nykimään. Tuli ihan pikkuinen kala, joka jätettiin syötiksi. Sitten tuli isompi kala, joka oli sateenkaaren värinen ja jotenkin läpikuultava ja perhosmaisen mallinen. Näitä kaloja tuli muutama ja niiden koukusta irrottaminen oli vähän vaikeaa.
Voisiko joku ystävällisesti tulkita uneni?
Voisiko joku ystävällisesti tulkita uneni?
Vastaukset 2
Vanhimmat
Onnen onginta tulee mieleen. Jospa tärppäisi ja tärpääkin. Sinua onnistaa jossain pienessä asiassa, joka johtaa vielä suurempaan, parempaan asiaan. Voit käyttää tätä pienempää asiaa syöttinä tälle vielä suuremmalle asialle elämässäsi. Onnea!
Niin, sitähän se työpaikan etsiminen on: onnenongintaa. Ei ole vielä tärpännyt, mutta jospa tämä uni enteilee tärppäämistä, verkkoja on joka tapauksessa heitetty veteen. Kiitos osuvasta tulkinnastasi.