Miten tietokoneen "nimen" voi vaihtaa?

...yritin vaihtaa käyttiksen vaihdon yhteydessä luotua nimeä...tulee teksti "Xxxxxx on windowsin järjestelmäkansio. Windows ei toimi oikein, jos kansiota ei ole. Kansiota ei voi siirtää tai uudelleennimetä."

Miten siis sen nimen saa vaihdettua?

Täytyykö tää koko kone taas tyhjentää, ennenkuin sen nimen saa vaihdettua?
4605
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Siis yrititkö vaihtaa tietokoneen nimeä vai tietokoneen kuvausta.
Vai..... yrititkö vaihtaa kansion nimeä resurssinhallinnasta?
Tietokoneen kuvauksen voi vaihtaa ..Ohjauspaneeli/Järjästelmä/tietokoneennimi.
Mutta tietokoneen nimen(mikä näkyy esim. Järjästelmä väliledessä rekisteröitynä käyttäjänä) voi vaihtaa ainoastaan rekisteristä, mikä voi olla pikkasen hankalampi jos ei ole moista ennen suorittanut.
Se taas menee näin:
Käynnistä/suorita/regedit/H_KEY_LOCAL_MACHINE/Software/Microsoft/Windows NT/CurrentVersion
Ja sieltä näpäyttää auki arvon RegisteredOwner ja vaihtaa arvon datan.

Äänestä
  • ilmeisesti siis juuri tietokoneen nimeä tai siis kansiota, joka sisältää kaikki omat tiedostot, cookies, Windows, UserData, työpöytä yms...

    Koitin tota mitä neuvoit ja pääsin CurrentVersioniin asti, mutta siellä ei ollut kohtaa registeredOwner....vaikka rekisteröity tää vissiin on...en tiedä sitten??

    Tietokoneen kuvausta en siis tarkoittanut.

    Äänestä

  • Mua kiinnostas vähä laajemmin tietää tuolla regedit toiminnon alla olevia hommeleita.

    Jos sinä ""Räplääjä"" tiedät laajemmin noista mitä siellä mikäki tarkoittaa niin voisitko selvittää vähä mulle nuista.

    Kiitos!!!

    Äänestä

Etsi omatietokone kuvake ja näpäitä oikealla hiirellä sitä ja valitse ominaisuudet.sieltä välilehti tietokoneennimi ja sieltä löytyy ensin kuvaus ja sitten painike muuta.kun muutat koneen nimen ja vaikka työryhmän nimen niin kone haluaa käynnistyä uudelleen sen jälkeen joten sammuta muut ohjelmat.Helppoa eikö totta.rekisteriä jos muuttaa pikkasen väärin tulee uudelleen ajo koko järjestelmälle.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Help!!! kirjoitti:

...yritin vaihtaa käyttiksen vaihdon yhteydessä luotua nimeä...tulee teksti "Xxxxxx on windowsin järjestelmäkansio. Windows ei toimi oikein, jos kansiota ei ole. Kansiota ei voi siirtää tai uudelleennimetä."

Miten siis sen nimen saa vaihdettua?

Täytyykö tää koko kone taas tyhjentää, ennenkuin sen nimen saa vaihdettua?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu