Tietääkö kukaan että pytyykö ulosoton kanssa sopimaan että maksaa esim. n 100 e kk lyhennystä sinne?? etteivät veisi niin älyttömästi!!
jos esim tienaa noin. 800-900e /kk ja velkaa on n.3000e??
jos esim tienaa noin. 800-900e /kk ja velkaa on n.3000e??
Vastaukset 5
Vanhimmat
kaikki fyysinen omaisuus? Pääsen vihdoinkin eroon vääränvärisistä huonekaluista... aaaahh...
suoraan velkojaan.Voit maksaa hänelle suoraan satasen kuussa ja ei tarvitse maksaa välikäsille eli ulosottomiehille. Yleensä velkojat suostuvat että maksat velkasi suoraan heille.
Tuon 3000 euron velan maksu kestäisi tuolla tavalla ainakin 4 vuotta korkoineen ja kuluineen. Lienee parasta, että ulosottomies päättää puolestasi sopivan maksuaikatalun lainsäätäjien leimaamien pykälien mukaan. Ei se ulosotto rahojasi VIE vaan hoitaa puolestasi velat, joita et itse pystynyt hoitamaan.
sinähän se tiedät mitä olen pystny hoitamaan, typerä sanoa noin kun et tiedä mistä velka on tullut!!! ja eiköhän neljä vuotta ole lyhyt aika, voisi mennä vaikka kymmenen jos haluaa asiaa vaikeuttaa.
No en tiedäkään, mutta pakkoperinnästä eli ulosotosta tiedän sen verran, että siinä menee juuri niin kauan, kuin avustava ulosottomies antaa siinä mennä. Muistathan oikeasti tutkia, että kuinka kallis pankki/lainottaja se virasto on. Katso korot yms kulut jokaisesta satasen suorituksesta. Velka syntyy aina jotenkin ja kaikki tällä palstalla vinkuu, että ei ollut oma vika ja että "mitä jos vaikka saisrastuin". Suurin osa on vaan tyrinyt taloutensa juomalla, pelaamalla tai tyhmyyttään. Ei se nimi takauspaperiinkaan tyhjästä tule... Jos joku taas kusettaa, niin ei saa olla niin sinisilmäinen ja elämä opettaa.