Kaikki ketkä käyttävät

Onko YKSIKÄÄN henkilö, joka on käyttänyt e-pillereitä akneensa,-pääasiassa lievään kun itsellänikin on-, saanut siitä lopullista apua!!?? Tahotisin tietää koska täällä on joka ikinen sanonut että pillereiden jälkeen tullut akne takaisin. Itselläni kuukautisten aikaan leuassa pahimmat muhkurat, muualla vain joitan pieniä finnejä.
121167
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

...että suunnittelen hankkivani pillereitä, mutta en sitten jos niistä on vain väliaikaisesti apua!!!

Äänestä
  • Ite oon vasta aloittanut e-pillereiden popsimisen, mutta hyvältä vaikuttaa. Iho ei enää rasvoitu niin paljon ja muutenkin iho näyttää paljon heleämmältä. Ei oo ollu pahempia sivuvaikutuksiakaan: aluksi rintoja vähän aristi, mut nyt sekin on lakannu. Rohkeesti vaan e-pillereitä hakemaan ja kokeilemaan! :) Ei sitä muuten tiedä, miten vaikuttaa omalla kohdalla. Ja ainahan ne voi lopettaa kesken, jos alkaa esimerkiksi masennusta ilmenemään ja liikakiloja kertymään.

    Äänestä

  • ~Mari~ kirjoitti:

    Ite oon vasta aloittanut e-pillereiden popsimisen, mutta hyvältä vaikuttaa. Iho ei enää rasvoitu niin paljon ja muutenkin iho näyttää paljon heleämmältä. Ei oo ollu pahempia sivuvaikutuksiakaan: aluksi rintoja vähän aristi, mut nyt sekin on lakannu. Rohkeesti vaan e-pillereitä hakemaan ja kokeilemaan! :) Ei sitä muuten tiedä, miten vaikuttaa omalla kohdalla. Ja ainahan ne voi lopettaa kesken, jos alkaa esimerkiksi masennusta ilmenemään ja liikakiloja kertymään.

    merkkiä käytät?

    Äänestä

  • mitä... kirjoitti:

    merkkiä käytät?

    Diane Novaa.

    Äänestä

  • ~Mari~ kirjoitti:

    Diane Novaa.

    noiden jälkeen näppylät palanneet. Ja palaahan ne todennäköisesti kun ihan loogisesti ajattelee

    Äänestä

  • ~Mari~ kirjoitti:

    Diane Novaa.

    Mulla on ihan sama ongelma kuin alkuperäisellä kirjoittajalla. Eli leukaan tulee sellaisia kamalia kipeitä pattimaisia finnejä, jotka paranevat hitaasti ja ovat kamalan vaikeitä peittää. Ne syö itsetuntoa jo!
    Varsinkin kun muualla iho on ihan virheetön paitsi leuassa..
    No kokeilin sitten Diane Novaa, viime syksynä aloitin. En nyt halua mitenkään pelotella mutta näin kävi mulle: Söin pillereitä 5 kuukautta. Ensimmäiset 3 kuukautta eivät vaikuttaneet mitenkään, patteja tuli leukaan aina ennen menkkoja ja usein ovulaationkin aikana. No, viimeiset 2 kuukautta ja humps...ihoni meni täydelliseksi! Ei finnin finniä. Oli upea tunne aamuisin kun ei edes tarvinnut meikata!

    Lopetin pillerit kuitenkin 2 viikkoa sitten, sillä aloin saada niistä aivan kamalia päänsärkyjä ja muutenkin mieli alkoi mennä mustaksi (itkettämään yms epänormaalia käytöstä itselleni). Ihoni oli 2 viikkoa sitten lopettamishetkellä täydellinen. Ja nyt, minulla on leuassa oikein komeat 4-5 ihonalaista kipeää finniä. 2 viikon jälkeen!!!! Eli olipa laiha lohtu ne pillerit.

    Jos joku keksii hormonaaliseen akneen pysyvän avun niin ehdotan hänelle Nobelin palkintoa!!!

    Äänestä

Muuten tätä kysymystä kannattaisi kysyä ehkä jollain muulla kuin "akne"-palstalla, sillä tuskin ne ihmiset jotka ovat saaneet e-pillereistä pysyvän avun, tulevat lukemaan keskusteluja akneihon hoidosta. Kokeile esim ihonhoito-palstaa...?

Äänestä

Reilut 10v pillereitä käyttäneenä haluaisin perustaa poliittisen puolueen sen ympärille, että hormonaalinen ehkäisy ajettaisiin alas. Onhan se tosin hieno juttu, että niistä on joillekin apua akneen. Itsellänikin ne pitivät paiseet kurissa (eivät mustapäitä), mutta pattiakne palasi entistä rajumpana kuukauden sisällä lopettamisesta. Tuolloin olin syönyt Diane Novaa sen kymmenisen vuotta, eli jos hoitavaa vaikutusta olisi ollut, se olisi varmasti kerennyt tuossa ajassa jo tehdä tehtävänsä. Nyt olen Roaccutan-kuurilla, mutta valitettavasti syön edelleen ohessa Dianea, kun nuo Roan ehkäisymääräykset ovat niin tiukat. En saanut vaihdettua merkkiä sillä verukkeella, että kun kerran Diane on kohdallani jo "hyväksi" havaittu, minimoitaisiin se riski, että merkinvaihdoksesta tulisi kohdallani ongelmia. Miksi pillerit sitten potuttavat, on se yksinkertainen tosiasia, että ainakin omalla kohdallani ne tekevät sikäli selvää kehon omasta hormonitoiminnasta, että seksihalut ovat äärimmäisen minimaaliset. Vuosikausia olen löytänyt asialle selityksiä oman pääni sisältä ja syyllistänyt etupäässä miestäni, joka tosiasiassa on ollut perin ymmärtäväinen. Kun näiden vuosien jälkeen kokeilin elämää muutaman kuukauden ilman pillereitä, olin hämmästynyt, kuinka paljon normaalimpi minusta tuli. Minusta on rikollista, että pillereitä tuputetaan moneen vaivaan kuukautiskivuista lähtien. Ihmettelen lähinnä, onko haluttomuus sitten sen verran harvinainen sivuvaikutus, että lääkärit voivat pokkana suositella pillereitä jättäen sujuvasti mainitsematta, että yksi keskeinen elämänalue saattaa muuttua ällöttäväksi. Vai onko se sen verran arka aihe, että siitä ei potilas itse tule purnanneeksi. Vai onko se vaiva, jota ei osata tunnistaa (kuten itsellenikin oli käynyt)? Lisäksi ovat tietenkin muut mielialamuutokset kuten itkuisuus ja muu masennusherkkyys. Eli jos minulta kysytään, boikotoikaa rohkeasti pillereitä, jos huomaatte niissä jotain teille sopimatonta. Jospa se vauhdittaisi tutkimusta sen eteen, että vaihtoehtoisia hoitomuotoja saataisiin markkinoille. Ja mitä pääasiaan eli ihonhoitoon tulee, hankkikaa Roaccutania. Jotkut pitävät sitä myrkkynä, mutta kerranhan sitä vain eletään ja sitä vartenhan ne veriarvot mitataan, ettei turhia riskejä otettaisi.

Äänestä
  • yhdyn edellä olevaan mielipiteeseen täysin!Lääkärit tuputtaa pillereitä kertomatta niiden vaikutuksista.Kannattaa miettiä kahdesti ennen kuin aloittaa, ja jos aloittaa, niin tarkkailla muutoksia omassa henkisessä ja fyysisessä hyvinvoinnissa.

    Äänestä

  • Täällä myös samaa mieltä!!Minulla oli pahat mielialamuutokset pillereitä popsiessa eikä kiinnostanut seksi pätkääkään!Nyt onneksi olen lopettanut pillerit ja toivottavasti muuttumassa taas "normaaliksi"...Olen ottanut homeopatian tueksi pillereiden lopettamisessa.

    Äänestä

  • ex-pilleristi kirjoitti:

    Täällä myös samaa mieltä!!Minulla oli pahat mielialamuutokset pillereitä popsiessa eikä kiinnostanut seksi pätkääkään!Nyt onneksi olen lopettanut pillerit ja toivottavasti muuttumassa taas "normaaliksi"...Olen ottanut homeopatian tueksi pillereiden lopettamisessa.

    on auttanut tuo homeopatia? Kokeilen itsekin sitä nyt akneeni ja samalla kuulemma mielialan parantamiseksi.

    Äänestä

Mä oon syönyt 3,5 vuotta diane novia, kunnes viime syksynä yhtäkkiä puhkesi akne, vaikka söin pillereitä. Ihonalaisia isoja finnejä, noin kaksi kerrallaan ja jättivät arpia. Mulla ei koskaan tullut mitään haittavaikutuksia pillereistä, ei päänsärkyjä, itkukohtauksia tai muita ongelmia.

Paiseiden takia marssin ihotautilääkärille, joka määräsi antibiootti tetrasyliä 3kk ja avitcid voidetta. Päätin lopettaa pillerien syönnin, sillä isot finnit tulivat, vaikka söinkin pillereitä. Nyt olen ollut 2 kk ilman pillereitä, eikä oloni ole mitenkään muuttunut, hiuksetkin on pysynyt päässä =). finnejä ei ole tullut, mihin tosin antibiootit varmastikin vaikuttavat.

Pillerit helpottivat huomattavasti elämääni ja ajattelinkin vielä jatkaa ainakin pari vuotta pillerien syöntiä, mikäli finnit tulevat pahana takaisin. Ja sellainen huomautus vielä, että ne jotka ovat saaneet apua diane novasta ja ajan myötä lievä akne on parantunut, tuskin selailevat enää tätä palstaa.)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


e-pillereitä!!! kirjoitti:

Onko YKSIKÄÄN henkilö, joka on käyttänyt e-pillereitä akneensa,-pääasiassa lievään kun itsellänikin on-, saanut siitä lopullista apua!!?? Tahotisin tietää koska täällä on joka ikinen sanonut että pillereiden jälkeen tullut akne takaisin. Itselläni kuukautisten aikaan leuassa pahimmat muhkurat, muualla vain joitan pieniä finnejä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu